Zákon o veřejných zakázkách nám jak známo zakazuje v projektové dokumentaci veřejné zakázky uvádění konkrétních výrobků.
Zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách
§ 44, odst. (11): Není-li to odůvodněno předmětem veřejné zakázky … nesmí zadávací podmínky, zejména technické podmínky, obsahovat požadavky nebo odkazy na obchodní firmy, názvy nebo jména a příjmení, specifická označení zboží a služeb, které platí pro určitou osobu, popřípadě její organizační složku za příznačné, patenty na vynálezy, užitné vzory, průmyslové vzory, ochranné známky nebo označení původu, pokud by to vedlo ke zvýhodnění nebo vyloučení určitých dodavatelů nebo určitých výrobků. Takový odkaz lze výjimečně připustit, není-li popis předmětu veřejné zakázky provedený postupem podle § 45 a 46 dostatečně přesný a srozumitelný. V případě stavebních prací lze takový odkaz připustit, pouze pokud nepovede k neodůvodněnému omezení hospodářské soutěže. Zadavatel v takových případech vždy výslovně umožní pro plnění veřejné zakázky použití i jiných, kvalitativně a technicky obdobných řešení.
Dle následujících § 45 a 46 máme nařízeno definovat technické podmínky pomocí odkazů na technické normy, technické specifikace, atd. S dovětkem, že zadavatel připustí použití i jiných, kvalitativně a technicky obdobných řešení.
Velký problém díky tomu nastane v případě návrhů a výpočtů osvětlení, neboť výpočet lze provést vždy na základě konkrétních technických parametrů konkrétních svítidel. Výsledky výpočtu, provedené s jedním typem svítidla, nebudou identické v případě záměny za jiný typ svítidla. Tudíž, aby bylo možno provést výpočet osvětlení běžně dostupnými výpočtovými programy, je nutno vybrat konkrétní svítidlo (se specifickým označením zboží), pokud možno co nejvěrněji namodelovat daný prostor a osvětlenost spočítat. Což se ale na první pohled neslučuje s výše citovanými paragrafy zákona o veřejných zakázkách.
Malá související odbočka: Na začátku své kariéry jsem potkal projektanta důchodového věku, který vykonával něco jako technický dozor investora na jedné stavbě. Já jsem zde navrhl a spočítal nějaké osvětlení a dotyčný pán na kontrolním dni prohlásil, že mi vypočtená osvětlenost nevyjde, že tam mám málo svítidel, protože za nich se navrhovalo podle W/m2! A podle jeho postupu mám v projektu na dané ploše málo wattů! Inu, že doba pokročila a svítidla mají mnohem lepší účinnosti, to asi uniklo. Navíc ani podle W/m2 už nějaký čas osvětlení nenavrhujeme (byť na druhou stranu, mnohdy je tento údaj šikovná pomůcka, jak v raných stádiích projekční přípravy určit energetickou náročnost osvětlení, viz TNI 73 0327, kterou lze k tomuto použít jako podklad).
Nicméně minimálně jedno řešení tu dle mého názoru je:
Čímž získáme konkrétní reálný výpočet osvětlení a současně splníme i citované požadavky zákona. Ve výkazu výměr pak lze použitá svítidla dodefinovat např. požadovanými rozměry a technickými parametry (provedení reflektoru, krytu, spon), použitým světelným zdrojem, ale i odkazem na křivku svítivosti ve výpočtu osvětlení, apod.
A je to! 🙂
PS: Mimochodem, hodně často je slyšet nářky a obavy, že u veřejných zakázek není dopředu jasné, co vlastně vítěz výběrového řízení při realizaci na stavbu dodá. Tyto obavy jsou ale zcela zbytečné, neboť zadavateli nic nebrání k výkazu výměr přiložit dotazník, do kterého bude mít uchazeč povinnost v rámci nabídky vyplnit konkrétní typy výrobků, ke kterým se vztahují nabídnuté ceny, a které hodlá při realizaci použít. Zadavatel pak má možnost si zkontrolovat soulad s požadovanými technickými parametry a následně ve smlouvě o dílo požadovat, aby bylo dodáno to, co bylo uvedeno při nabídce. Že to málokdo nevyužívá je věc druhá …
19. 3. 2023 Jan Hlavatý
Poslední příspěvek o hardware pro projektování jsem vypustil bezmála před 10ti lety. Mezi tím jsem měl ještě jeden další rozepsaný cca 5 let zpátky, ale nepublikoval jsem jej. Kam se to tedy za těch 5-10 let všechno posunulo? Procesor V roce 2014 jsem používal Intel i7-3770 (4 jádra + 4 virtuální, 8 MB cache, 3,4-3,9 GHz, […]
18. 2. 2023 Jan Hlavatý
Před nějakou dobou jsem psal úvahy o tom, kam se bude vyvíjet obor projektování elektro. Byl jsem vedle jak ta jedle. Není tomu totiž ani půl roku nazpět, co došlo k zásadnímu zlomu. Zpřístupnění modelů umělé inteligence světu. Dnes se o ní mluví pomalu na každém rohu, ale podle mě si ještě jen málokdo uvědomuje, jaké může a bude mít […]
31. 12. 2022 Jan Hlavatý
Jak bych charakterizoval rok 2022? Jako rok nastupující automatizace. A fotovoltaik. V automatizaci je asi nejmarkantnější rozdíl oproti všem předchozím letům v tom, že už existují běžně dostupné nástroje, které umí spoustu pracovních rutin automatizovat, a to i běžnému smrtelníkovi. Že už není nutno jak cvičená opice něco monotónně cvakat, ale že si lze vycvičit opici, která cvaká za […]
Webdesign © 2018 David Jindra
Napsat komentář