Načítám...

V úžasu




Snažím se nesledovat zprávy a tzv. dění. Nemám televizi, noviny ani časopisy nekupuju, zprávy na internetu pokud možno nečtu. Můj guru v podnikání mě učil, že mám věnovat svou energii jen věcem, které můžu ovlivnit. A nemá tedy smysl se zdržovat s věcma, které nijak neovlivním.

Nicméně neuniklo mi, že byl v pátek v JAR zadržen Radovan Krejčíř. Nic proti němu, v tom co dělá umí evidentně chodit a má prostě svůj způsob podnikání, kterým evidentně umí vydělat, na druhou stranu se jeho způsob podnikání asi všem nezamlouvá. Ale o něm tento příspěvek není.

Co mě na jeho zadržení fascinuje, je ta rychlost fungování aparátu a soudního systému  JAR.
Alespoň z těch střípků, které se kde psaly.
V pátek je Krejčíř zadržen.
V sobotu v poledne je k jeho zadržení koná tisková konference.
A v pondělí má (údajně) soudce rozhodovat o jeho případném propuštění na kauci.
Zkrátka mi přijde, že se tam s tím moc nemažou.

Jako protipól dvě osobní zkušenosti se soudnictvím z naší kotliny.

Zkušenost první. Před rokem se objevil vykuk, který odmítl převzít a uhradit to, co si objednal. Chvíli jsme si dopisovali a vyzýval jsem jej k k převzetí rozpracovanosti a její úhradě, v červenci jsem na něj podal Elektronický Platební Rozkaz. Pokud jste ještě neviděli EPR, tak rozhodnutí o něm vydá soudní tajemník a je v něm uvedeno, že dlužník je povinen automaticky uhradit do 15 dnů to co po něm nárokujete, anebo může proti Vašemu nároku podat odpor. Teprve po případném odporu jde spor k soudci. Pokud ale žalovaný podá odpor, tak je povinen zdůvodnit a doložit proč jej podává, na základě jakých skutečností, má předložit důkazy, atd. Takto je to uvedeno v samotném rozhodnutí EPR. Zde žalovaný pouze podal odpor. Žádné namáhání se s vysvětlováním, či dokazováním. A pak trvá takřka pět měsíců (!), než je vůbec soudem nařízeno jednání. Dny na rozvojovém kontinentu vs. měsíce v zatuchlé Evropě. Jsem v úžasu.

Zkušenost druhá. Před téměř třemi lety na mě byla podána bez mého vědomí žaloba. Bez předchozího upozornění nebo vyzvání. Tak šikovně a fikaně, cíleně zamlčovaná, že jsem se o ní dozvěděl až po roce a půl po jejím podání. Za něco, co jsem neudělal. Snaha ze mě vykonstruovaným příběhem nepodloženým žádnými důkazy vytáhnout takřka 1/4 milionu. A je na mě abych dokázal, že tomu tak nebylo. Uměli byste dokázat co jak bylo v průběhu posledních čtyřech let?
Ale o to nejde. Jde o „rychlost“, s jakou se celý spor táhne. V dubnu letošního roku proběhlo stání u Městského soudu v Brně a ten vyřkl rozsudek, kterým celou žalobu zamítnul. Pak trvalo dva a půl měsíce (!), než ten rozsudek vydali písemně. Dva a půl měsíce než to dá soud na papír. A tak je to se všemi lhůtami ve sporu. K něčemu se vyjádříte a máte jistotu, že se zas čtvrt roku nebude nic dít. Což se potvrzuje i po červencovém odvolání žalující strany. Máme konec listopadu a nic se nikam zatím nepohlo. Vlastně pohlo. Žalující strana se od léta snaží postoupit tuto údajnou pohledávku na společnost, která padá do insolvenčního řízení a hodit spor na ni … jsem v úžasu, jak to u nás všechno pěkně funguje.

Holt v českém soudnictví asi není kam spěchat.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *



Další články

19. 3. 2023 Jan Hlavatý

Poslední příspěvek o hardware pro projektování jsem vypustil bezmála před 10ti lety. Mezi tím jsem měl ještě jeden další rozepsaný cca 5 let zpátky, ale nepublikoval jsem jej. Kam se to tedy za těch 5-10 let všechno posunulo?   Procesor V roce 2014 jsem používal Intel i7-3770 (4 jádra + 4 virtuální, 8 MB cache, 3,4-3,9 GHz, […]


Číst více



18. 2. 2023 Jan Hlavatý

Před nějakou dobou jsem psal úvahy o tom, kam se bude vyvíjet obor projektování elektro. Byl jsem vedle jak ta jedle. Není tomu totiž ani půl roku nazpět, co došlo k zásadnímu zlomu. Zpřístupnění modelů umělé inteligence světu. Dnes se o ní mluví pomalu na každém rohu, ale podle mě si ještě jen málokdo uvědomuje, jaké může a bude mít […]


Číst více



31. 12. 2022 Jan Hlavatý

Jak bych charakterizoval rok 2022? Jako rok nastupující automatizace. A fotovoltaik. V automatizaci je asi nejmarkantnější rozdíl oproti všem předchozím letům v tom, že už existují běžně dostupné nástroje, které umí spoustu pracovních rutin automatizovat, a to i běžnému smrtelníkovi. Že už není nutno jak cvičená opice něco monotónně cvakat, ale že si lze vycvičit opici, která cvaká za […]


Číst více



Webdesign © 2018 David Jindra