Načítám...

BIM poprvé


25. 1. 2014Minulý týden se konal druhý ročník konference BIM fórum. Nebyl jsem, ale o BIM jsem se začal intenzivně zajímat na jaře 2013. To jsem navštívil jednak první ročník konference již zmíněného BIM fóra, jednak jsem zavítal i na akci konkurenčního uskupení CZ-BIM (tady se nám mimochodem rýsuje první možný problém roztříštěnosti). Chtěl jsem si udělat vlastní názor na celou problematiku.

Co je to BIM lze najít na internetu. Zjednodušeně řečeno, celá stavba se v rámci projekční přípravy kompletně namodeluje ve 3D. A to nejen stavba, ale i veškeré technologie (VZT, voda, elektro, atd.). Jedněmi z hlavních ideí tohoto přístupu pak má být např. přesnější specifikace výkazů výměr, či eliminace a odladění případných kolizí stavby a profesí už ve fázi návrhu, nikoli až fyzicky na stavbě.

Z toho co na konferencích zaznělo, tak mnohé státy EU v sektoru zadávání veřejných zakázek už na BIM postupně samovolně přecházejí. Co si vybavuji, hovořilo se zejména o severských státech a o Velké Británii, kde má být BIM povinností snad od roku 2015/2016? Do toho nám minulý týden Evropský Parlament vydal doporučení pro modernizaci pravidel pro zadávání veřejných zakázek … s využitím BIM.

Tedy přechod projektování ze 2D na BIM nás pravděpodobně dříve či později nemine.

Kde vidím problémová místa aplikace BIM

Jak je uvedeno hned v prvním odstavci, je to nebezpeční roztříštěnosti a tím pádem nebezpečí vzájemné nekompatibility. Situace o to složitější, že nejspíš neexistuje jeden jednotný standard (např. zde v odkazu na konci stránky je vidět výčet existujících BIM standardů). Existuje sice snaha o zavedení jakéhosi kompatibilního IFC formátu, ale kdo zaručí, že se v budoucnu celé odvětví nestočí někam jinam?

Z toho plyne další problém, který SW nástroj zvolit? Bude kompatibilní se SW nástroji objednatelů? Jak to dopředu zjistit? Zatím jsem se setkal snad s jedním či dvěma dotazy, zda projektuji ve 3D. A i tak se vždy mávlo rukou, že ty trasy tam namodeluje třeba vzduchař. Ono elektro je ze všech profesí „nejohebnější“.

Co jsem na zmíněných akcích viděl se domnívám, že pro architekty a stavaře je to jednoznačné ulehčení práce (od objemových výkazů materiálu až třeba po simulace energetického chování budovy). Trochu se ale obávám, že jednoznačně nejhorší situace v BIM nastává právě pro profesi elektro. Protože co budeme 3D modelovat? OK velké prvky jako např. trafo, rozváděče, kabelové trasy. A dál? Každý kabel? A natáhnou jej montéři na stavbě podle toho, jak to bude ve 3D namodelované? Ne? Není to pak trochu zbytečná práce?

Těžké mezidobí

Je otázkou, zda má v současnosti nějaký větší smysl pořizovat nový 2D projekční software. Kdybych chtěl pořídit např. AutoCAD LT, tak mě to bude stát plus/mínus nějakých 30 tisíc a k tomu dalších 6 tisíc ročně za subscription (což nazývám „novodobé výpalné“). Čili v následujících třech letech vypláznout cca 50 tisíc.
Samozřejmě, projektovat v čistém CAD systému je sice možné, ale není to úplně ono, takže kdybych si k tomu chtěl pro usnadnění práce pořídit třeba ještě takový CADKON TZB (ano, vím že existuje verze „+“, která nepotřebuje AutoCAD, ale upřednostňuji funkční nástroj, namísto pozice pokusného králíka a neustálého řešení problémů na helpdesku), což je dalších plus/mínus 30 tisíc a k tomu dalších 7 tisíc ročně za subscription. Výhledově na další tři roky dalších 50 tisíc.
Neboli tu máme výdaj 50-100 tisíc s výhledem, že následně bude nutno vydat nejspíš to samé pro přechod na BIM? To mi moc smysl nedává.

No anebo je tu druhá možnost, kdy by to chtělo už rovnou přejít na nějaký BIM nástroj. Jenže ouha, jaký? Z toho co jsem na navštívených konferencích pochytil se v Česku v zásadě nabízí několik málo produktů.

Prvním z nich je dvojice Autocad/Revit MEP (příliš nerozumím tomu, proč od Autodesku jsou dva různé nástroje na to samé). Bratru za 150 tisíc + dalších 25 tisíc ročně za subscription? MEP znamená Mechanical Electrical Plumbing. Neboli 3 profese v jednom. Trochu mi nedává smysl, proč bych měl platit za profese, které mi budou k ničemu? Proč to nenabízej po 50 tisících samostatně? Druhý problém je, že je to dle všeho postavené na US standardech, které jsou jak známo odlišné od těch evropských (jiný způsob kreslení, jiné značky, atd.). Tedy … tudy mě to zatím moc neláká.

Další nástroje nabízí společnost Bentley, ale zde aby se člověk stal detektivem. Sice se na jedné z konferencí prezentoval obchodní zástupce této společnosti, ale i přes předanou vizitku s požadavkem na kontakt se nikdo neozval. Zajímavá politika. Ceny nikde nezjistíte, produktů mají tolik, že z toho jde hlava kolem, tudíž není ani jasné, zda se něco hodí pro profesi elektro. Obchodní fail.

Třetím nástrojem je DDS-CAD, konečně nástroj samostatně pro profesi elektro. Nějakých 55 tis + už-nevím-kolik ročně za subscription. Má to umět automaticky navrhovat průřezy podle uložení a zatížení vodičů, má to umět počítat úbytky, má to umět počítat osvětlení, atd. Na základě negativní zkušenosti s CADKON+ jsem si šel nástroj nejprve osahat, konkrétně ve verzi 7 (zde probíhá bouřlivý vývoj, neboť ani ne po roce už je verze 9). Trochu zvláštní ve verzi 7 bylo, že jsem chtěl zadat koncový spotřebič, motor v kW, ale ono to po mě chtělo zadat i hodnotu v A (proč si to nepřepočte? to budu pokaždé potřebovat kalkulačku?), neumělo to ukládat jiné kabely, než jaké byly nabušené v databázi (navíc ještě pouze podle německých norem), neumělo to např. počítat plochu požárních prostupů/přepážek, osvětlení to počítalo včetně plochy pod sloupy, atd. No, zatím jsem nabídce odolal.

Pak jsem vlastním pátráním na internetu našel asi ještě pět dalších BIM nástrojů čistě pro silnoproud, ale buďto nemají vůbec české zastoupení, anebo je to něco úplně neznámého (a jak to bude s tou kompatibilitou?).

Takže … kudy se dnes vydat? Cestou 2D to podle mého už nemá pomalu smysl, cestou BIM není jasné kudy …

Jak bych viděl ideální stav

– nutná kompatibilita s okolím (aby člověk nekoupil SW za těžký desetitisíce a následně zjistil, že není kompatibilní s nástroji, které používá zrovna některý z architektů) + ideálně 100% kompatibilita s DWG; v současnosti to vidím jako velmi velký oříšek

– ideálně nástroj jen na elektro a ideálně jen na silnoproud (proč mám v licenci platit ještě za ostatní profese?)

– jelikož je hlavní tlak na BIM ze strany EU/státu v oblasti veřejných zakázek, mělo by to umět fungovat na nějaké univerzální anonymní databázi prvků, či ještě lépe pouze na normových hodnotách a kritériích (nikoli na databázích konkrétních výrobců)

– jelikož jsme v Česku, mělo by to fungovat na základě českých technických norem či harmonizovaných norem a na zavedeném evropském způsobu kreslení

– jednoduchý způsob zadávání spotřebičů do bilance, kdy se mi automaticky nabídne k umístění v dispozici, či opačně, kdy do dispozice umístím spotřebič a automaticky se mi podle připojeného rozváděče ukáže v bilanci; tím pádem by to mohlo umět automaticky sestavovat i energetické bilance (není na tom přece nic složitého)

– jelikož se modeluje celá trasa od rozváděče až ke koncovému spotřebiči, mohlo by to umět automaticky počítat úbytky napětí v závislosti na zatížení/jištění a automaticky navrhovat vhodný/minimální průřez kabelů, třeba i na základě výpočtu impedanční smyčky (umí-li to různé samostatné nástroje, proč by to neměl umět BIM?)

– integrované výpočty osvětlení by byly příjemným zpestřením (umí-li je DDS-CAD, proč by je neuměl i někdo další? samozřejmě ideálně na základě normových/anonymních svítidel, či světelných zdrojů)

– integrované výpočty navržených zemničů, integrované výpočty dostatečných vzdáleností pro LPS (v celé EU přeci platí jeden soubor norem EN 62305 se shodnými vzorci)

– generované výkazy materiálů včetně množství a délek jsou asi samozřejmostí

– zkrátka takový SW, aby stačil jeden BIM nástroj na celou projekční činnost s kompletními učesanými výstupy + např. jen dopsat technickou zprávu ve Wordu.

– když už jsme u těch přání, tak 64 bitová verze s nativní podporou vícejádrových CPU 🙂

Otázkou je, zda se takový nástroj někdy objeví. Nevím, jsem v tomto trochu skeptik.
Nicméně očekávám, že na poli BIM i na způsobu projektování se v následujících letech budou dít změny.
I proto je příspěvek nazván jako BIM „poprvé“.
3 komentáře: “BIM poprvé”

 1. EEProjekt.cz napsal:

  Ono, aby to nevyznělo špatně, tak BIM jako takový (takové?) osobně velmi vítám, protože si myslám, že i v profesi elektro ušetří hodně práce a navíc i zpřesní výstupy. Chci se cestou BIM ubírat, ale spíš mi v současnosti přijde, že v naší profesi moc není jak. Naprosto tragický mi přijde poměr výkon/cena některých SW nástrojů, u těch ostatních je to zas často o kompromisech.

 2. Mikwe Reker napsal:

  Zdravím,

  zajímavý názor. Jako projektant věnující se CAD aplikacím a BIM aplikacím a jejich implementaci ve firmě s Vámi musím víc než souhlasit. Takhle "negativně" jsem na začátku vypadal taky. Ovšem vezměme to za opačný konec. Snažím se v tom vidět tu pozitivní stránku věci s tím, že nic není hned dokonalé a prostě vše má své mouchy jako naše práce. Ohýbám a přizpůsobuji si program, v kterém projektuji, vymýšlím a dělám postupy,které mě usnadňují práci. to je to,co je třeba v tom vidět. BIM je hlavně o přísunu pozitiv. Mám zkušenost a v okolí kolegy,kteří byly obrovskými skeptiky softwaru Revit,ale po prvním projektu,kdy je byli donuceni k práci v Revitu už by neměnili za 2D projektování. Uvědomují si nedostatky,nadávají,ale stejně vám vždy řeknou,že by se do 2D softwaru nevrátili. A samotné projektování v BIMu bude takové,jaké si ho uděláme sami. Snažím se být optimistou a vidět v tom přínos pro nás všechny. Myslím,že zrovna prožíváme přerod ve stavebnictví obecně a těším se,až tento přerod z 2D do 3D bude za námi,neboť z toho budeme do budoucna těžit všichni účastníci projektu.

  S pozdravem

  Tomáš Čermák

 3. Peter Jirat napsal:

  Zdravím, za BIM-Fórum a akci "Revit v praxi" jen jedno – nejsme se sdružením CZBim žádní konkurenti či nepřátelé – CZBim se věnuje zatím obecným definicím BIM, kdežto naše BIM-Fórum je prozatím orientováno na Revit a jeho využití jako BIM prostředku.
  Zdraví
  Peter Jirát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Další články

20. 5. 2024 Jan Hlavatý

Váš oblíbený nekonečný seriál na pokračování. Technické zprávy. Dlouhodobě mě fascinuje, na jaký hovadiny v nich člověk často narazí. Proč to tam projektanti píšou? „Aby tam aspoň něco bylo“? Aneb když už nevíme, co do technické zprávy psát, tak tam aspoň nakopírujeme hromadu nesouvisejícího balastu? Nesmrtelné Ctrl C/V? Nejspíš …   Z dokumentace pro stavební […]


Číst více10. 5. 2024 Jan Hlavatý

Celý slavný BIM se za elektro stále může jít bodnout. Posledního půl roku jsem si pro navrhování ochrany před bleskem velmi oblíbil jeden nástroj. Nástroj, ve kterém velmi jednoduše namodelujete řešený objekt, či snad do něj lze řešený objekt načíst i v IFC. A pak umožňuje velmi snadno vyřešit návrh ochrany před bleskem, protože zobrazuje ochranné prostory v závislosti na […]


Číst více12. 4. 2024 Jan Hlavatý

V roce 2020 jsem zde popisoval své dojmy ze zpracování prováděčky bytového domu v DDS-CAD verze 13; nejlepší bude začít tím původním příspěvkem. Následující text jsem nedávno obdržel od kolegy. Od kolegy, který zde už v roce 2019 popisoval své zkušenosti s projektováním elektro v Revitu. Nyní mi poslal své postřehy z projektování v DDS-CAD, tentokráte verze 19. Neboli máme možnost […]


Číst víceWebdesign © 2018 David Jindra