Načítám...

Software jako služba


22. 4. 2014



Nelze si nevšimnout, že poslední dobou drtivá většina SW firem přechází na obchodní model tzv. Subscription. Z jejich pohledu je to logické, pro ně je to elegantní způsob permanentních příjmů. Platíte ročně nejakou částku jednotek až desítek tisíc korun, a za to dostáváte nejnovější verze programů, včetně technické podpory. Když neplatíte nic, tak si trhněte nohou (což je momochodem dost zvláštní systém, protože existuje nemálo specializovaných programů, ke kterým nejsou žádné uživatelské příručky, či manuály, takže když dál neplatíte, tak Vám ani nikdo neporadí, jak v takovém programu vlastně efektivně pracovat).

Mi to z počátku nedávalo moc smysl, protože kromě toho, že si koupíte licenci nějakého programu typicky v řádu desetitisíců, tak ještě hned ten první rok začnete solit. Já tomu pracovně říkal výpalné. Platíš? Jsme kamarádi. Neplatíš? Trhni si nohou. Čili z pohledu uživatele až zas tak moc tomuto způsobu nefandím. Naštěstí se možná ukazuje, že tento způsob by snad mohl být jen jakousi ne příliš šťastnou mezifází. Byť jedna vlaštovka ještě jaro nedělá.
Mnohem větší smysl mi totiž dává, že si daný SW pouze pronajmu. Bez nutnosti vysolit na začátku deseti- až sta- tisíce za licenci, kterou stejně jen dám někam do regálu a nové verze už pak jedou jen elektronicky formou subscription. Ideálem dle mého je jen samotná subscription bez nutnosti nákupu oné úvodní licence. Prostě ten program mít jen půjčený k užívání.
Když se nad tím totiž zamyslíte, tak k čemu ta úvodní kupovaná licence programu komu je? Pokud to vztáhnu do minulosti, k čemu je dnes komu třeba licence MS Office 97? K čemu je dnes licence AutoCADu 1997? Či 2000? Stejně to už v dnešních verzích Windows ani nespustíte, současné formáty souborů v tom neotevřete, prostě to jen někde leží v krabici. Pravda, byť taková krabicová ne-OEM verze Windows 7 má zatím dnes z mého pohledu cenu „zlata“, v porovnání s těmi paskvily Windows 8/8.x …
Pominu-li různé webové ekosystémy, které na tomto principu fungují, jako např. cloudová úložiště, webové služby, apod., tak jednou z prvních vlaštovek v klasickém SW je třeba Office 365. Byť zde je ten přínos z pohledu ceny trochu diskutabilní (krabicová verze pro podnikatele cca 5 tis Kč vs. elektronická licence za cca 3 tis Kč ročně), tady bych asi trochu váhal. Přeci jen, kupuju-li Office jednou za tři až pět let, tak se ta plná krabicová stále asi vyplatí mnohem lépe.
Ale v minulém týdnu se objevila druhá, a z mého pohledu dost významná vlaštovka. Nedávno jsem psal o těžkém mezidobí, neb v době čekání na vývoj BIM mi nedává smysl vypláznout 25-30 tis za licenci AutoCADu LT a pak solit ročně dalších 6 tis za subscription.
To celé Autodesk eliminoval, protože i pro AutoCAD LT začali nabízet tzv. Desktop subscription. Nemusite si kupovat úvodní licenci, ale prostě si ten program pronajmete. Roční poplatek je sice trochu vyšší než klasické subscription, ale ne zas tak o moc, cca 8 až 10 tis Kč. Nicméně i když to srovnám s počátečními 25-30 tis za licenci, kterou zde nemusím platit … ?
A to mi dává smysl. Potřebuju AutoCAD LT? OK, tak si jej pronajmu za zhruba 8 stovek měsíčně. To přeci nikoho nezruinuje. Začnu časem kreslit v něčem jiném? Typicky třeba přechod na BIM? No problem, přestanu platit AutoCAD LT a přejdu na podobný systém v BIM. A tak dále.
A jak by to mohlo vypadat v ideálním světě?
Začnu si platit základní ePLAN, třeba za obdobnou roční částku.
Přijde větší projekt, připlatím si na 1/4 roku vyšší licenci. A pak zas zpět k mé původní.
Chtěl bych si na AutoCAD LT přidat třeba CADKON? Zaplatím si roční pronájem.
Objeví se nějaká zajímavější nástavba? Není problém přejít a platit si pronájem tam.
A tak dále. Bez nějaké nutnosti kupování licencí.
Zkrátka software jako služba.



Jeden komentář: “Software jako služba”

  1. … A to mi dává smysl. Potřebuju AutoCAD LT? OK, tak si jej pronajmu za zhruba 8 stovek měsíčně. To přeci nikoho nezruinuje. Začnu časem kreslit v něčem jiném? Typicky třeba přechod na BIM? No problem, přestanu platit AutoCAD LT a přejdu na podobný systém v BIM. A tak dále. …

    Ano, to by dávalo smysl i mně. Ale tak si to šéfové Autodesku nepředstavují. Žádné 12×800, ale 1×(12×800)=9600,- (za správnost částky neodpovídám :-)). Takže žádný pronájem např. na 1/4 roku. Zapomeňte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *



Další články

3. 2. 2025 Jan Hlavatý

BIM je mrtvý. Je to slepá cesta. Že to je slepá cesta v plné nahotě ukázala AI. Strašně krásně to popsal na LinkedIn Otakar Hobza. Zcela s ním souhlasím. BIM (minimálně do oboru elektro) dodnes nepřinesl nic, co by mělo práci ulehčit či usnadnit: software je stále nesmyslně drahý, a z hlediska potřebných funkcionalit prakticky nic neumí (např. neumí ani splnit […]


Číst více



8. 1. 2025 Jan Hlavatý

Tak se nám to povolování staveb zjednodušilo. Nebo ne?   Teorie Vyhláška o dokumentaci staveb oholila dokumentaci pro povolení prakticky na úroveň předchozího územního řízení, takže obsahově v ní za profese prakticky téměř nic není vyžadováno. Zjednoduší se dokumentace, takže se tím zjednoduší celý proces povolování. Ta nádherná myšlenka, že se dokumentace nahraje do portálu stavebníka, stavební […]


Číst více



31. 12. 2024 Jan Hlavatý

Kdo nic nedělá, nic nepokazí …


Číst více



Webdesign © 2018 David Jindra