Sem tam se setkávám s povzdechy nad (ne)kvalitou českého školství.
Nevěnoval jsem tomu nijak extra pozornost
Ovšem jen do chvíle, kdy jsem se s tím setkal na vlastní kůži.
Události posledních let a měsíců mě tak nějak donutily začít se trochu zajímat o principy fungování práva, což vyústilo až v podání si přihlášky k dálkovému studiu na právnické fakultě. Samotnou výuku ještě posuzovat nemůžu, ovšem zážitkem bylo už samotné přijímací řízení, konané na fakultě filosofické (při té souvislosti velmi doporučuji zábavné počtení na prigl.cz).
U registrace dostal každý odpovědní formulář a oboustranně potištěnou A4 s pokyny k jeho vyplňování. Na prostudování těchto pokynů bylo před oficiálním začátkem času habaděj, nehledě k tomu, že odkaz na pokyny ke stažení byl uveden už na pozvánce k přijímacímu řízení, kterou každý uchazeč obdržel asi měsíc před konáním přijímaček. Navíc … pokyny … no, v kostce že se nemáme zapomenout podepsat a že se správné odpovědi mají křížkovat černým fixem.
Všichni se usadili a přijímací řízení oficiálně začalo slovy: „Nyní máte 6 minut na přečtení pokynů k vyplnění testu.“ Ehh??? Tak jsme tam na sebe jak blbouni 6 minut koukali. Tož uběhlo to jako voda.
„A nyní Vám přečtu nejdůležitější body z pokynů …“ Šest minut má každý na jejich prostudování a pak nám je ještě budou předčítat? Já myslel, že jsme u přijímacího řízení na vysokou školu, ne na mateřskou! Boha jeho. Tak už samotné pokyny k vyplnění testu přece mohly být součástí přijímacího řízeni k odfiltrování nevhodných uchazečů ne?
K tomu pak i samotné rozdávání testů byla komedie, kdy je organizátoři nejprve rozdali, aby následně zjistili, že je rozdali blbě. Přičteme-li k tomu fakt, že se u toho pohybovali rychlostí ponocných … no pro mě to byl velice silný zážitek.
Kam kráčí ono české školství, když člověk nevěnuje přípravě na přijímací testy žádný čas (někdy na jaře jsem koukal na testy z minulých let a ty mě natolik odradily, že jsem to celé nechal osudu), a i tak za sebou nechá téměř 84% všech zbylých uchazečů (a to nejen z právnické fakulty, neboť přijímací řízení bylo společné pro všechny fakulty celé univerzity)?
Uchazečů, kteří tráví minimálně poslední čtyři roky soustavnou přípravou na střední škole?
Není v tom školství něco špatně? Měl jsem přeci vyhořet jak papír …
19. 3. 2023 Jan Hlavatý
Poslední příspěvek o hardware pro projektování jsem vypustil bezmála před 10ti lety. Mezi tím jsem měl ještě jeden další rozepsaný cca 5 let zpátky, ale nepublikoval jsem jej. Kam se to tedy za těch 5-10 let všechno posunulo? Procesor V roce 2014 jsem používal Intel i7-3770 (4 jádra + 4 virtuální, 8 MB cache, 3,4-3,9 GHz, […]
18. 2. 2023 Jan Hlavatý
Před nějakou dobou jsem psal úvahy o tom, kam se bude vyvíjet obor projektování elektro. Byl jsem vedle jak ta jedle. Není tomu totiž ani půl roku nazpět, co došlo k zásadnímu zlomu. Zpřístupnění modelů umělé inteligence světu. Dnes se o ní mluví pomalu na každém rohu, ale podle mě si ještě jen málokdo uvědomuje, jaké může a bude mít […]
31. 12. 2022 Jan Hlavatý
Jak bych charakterizoval rok 2022? Jako rok nastupující automatizace. A fotovoltaik. V automatizaci je asi nejmarkantnější rozdíl oproti všem předchozím letům v tom, že už existují běžně dostupné nástroje, které umí spoustu pracovních rutin automatizovat, a to i běžnému smrtelníkovi. Že už není nutno jak cvičená opice něco monotónně cvakat, ale že si lze vycvičit opici, která cvaká za […]
Webdesign © 2018 David Jindra
Napsat komentář