Načítám...

BIM popáté, aneb překvapení?


21. 8. 2014



Mám teď trochu fofry, tak jen ve zkratce.
Možná Vám to taky přišlo do emailu. Nebo ne?
Mě to první přišlo přes email Slovenskej komory stavebných inženierov.
Tak leda, že by to byla reklamní akce cílená primárně na Slovensko?

Radi by sme Vám predstavili nový 3D program CAD, ktorý využíva technológiu BIM. Program ArCADia je softvér, ktorý podporuje prácu vo viacerých stavebných profesiách. Okrem podpory kreslenia, program dokáže uskutočniť technické výpočty naprojektovaných inštalácií a sietí. ArCADia funguje buď samostatne (nevyžaduje iný program CAD, napr. AutoCAD), alebo ako nadstavba AutoCAD, vďaka čomu užívateľ môže využívať zároveň profesné možnosti ArCADie ako i AutoCADu.
Program podporuje vytváranie projektu pre viaceré profesie súčasne, pričom umožňuje automatickú detekciu kolízií a je dostupný v slovenskom jazyku za veľmi prístupnú cenu.
ArCADia umožňuje komunikáciu s programami AutoCAD, Revit, Allplan, ArCon, ako aj s ostatnými, ktoré využívajú formát *.IFC alebo .DWG. Dodatočne program ArCADia spolupracuje s programom R3D3 Rám, vďaka čomu užívateľ môže veľmi rýchlo prebrať napr. geometriu strechy z programu ArCADia a po nadimenzovaní v programe R3D3 Rám ju importovať späť do programu ArCADia, kde sa krov zobrazí už ako model 3D a užívateľ tak môže automaticky vytvoriť výpis reziva.

Takže máme další profesní BIM program, podle webu nejspíše původem ze Slovenska.
Co je na něm ovšem fascinující je cena. Je to modulový systém, co potřebujete, to si poskládáte (na to by se mohli přijet podívat z Autodesku). Navíc plná palba elektro programu je do nějakých 800 EUR bez daně (cca 22 tis Kč). Umí to nejen vnitřní instalace, ale i venkovní sítě. Navíc to umí zajímavě dělat např. výkresy únikových cest, což by se pěkně dalo použít k tvorbě výkresů nouzového únikového osvětlení.
Stáhnul jsem si demoverzi. Běží to na nějakém InteliCadu, či co.
Po spuštění mi to vzhledově trochu připomínalo CADKON+ (i ta zmínka, že to buď běží jako nástavba AutoCAD anebo jako samostatný program trochu evokuje podobnost s CADKONem). Trochu jsem to potrápil aktuálním větším DWG, tak se to kupodivu nezhroutilo a bylo to i celkem svižné.
Takže první dojem dobrý.
Samozřejmě by to chtělo trochu vyzkoušet, osahat jak se s tím dělá, ale k tomu se dostanu nejdřív až někdy v září, tak kdybyste si s tím někdo hráli, tak napište jak se Vám to jeví!



Jeden komentář: “BIM popáté, aneb překvapení?”

  1. PiLa napsal:

    Testováno jenom , závěry tedy nemusí být obecně platné:
    – Problémy s načítám přes ifc z jiných SW, stavební část bez komplikací, trubní systémy se nepodařilo načíst
    – Nelze upravovat přímo ve 3D
    – V poměru výkon/cena asi vhodný produkt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *



Další články

13. 6. 2024 Jan Hlavatý

Zajímalo by Vás, jak vzniká legislativa? Ve zkratce tak, jak všechno ostatní; v neskutečném bordelu. Ve druhé polovině roku 2021 jsem byl osloven, jestli bych se nezúčastnil přípravy návrhu nové vyhlášky o technických požadavcích na stavby. No jasně, bude mi ctí! To jsem tehdy ještě ale popravdě netušil, co mě čeká. V únoru 2022 jsme pak vypustili […]


Číst více



29. 5. 2024 Jan Hlavatý

Je venku. A je to strašnej paskvil. Což bylo vidět už v rámci připomínkování návrhu.   Co se povedlo Začněme tím, co bych viděl za přínosné; zabere nám to na úvod méně času. Všechno se týká dokumentace pro provádění stavby; v dokumentaci pro povolení nějak nic přínosného nenacházím: D.1.2.1 písm. w): jsou požadovány seznamy kabelů D.1.2.1 písm. ad): má […]


Číst více



20. 5. 2024 Jan Hlavatý

Váš oblíbený nekonečný seriál na pokračování. Technické zprávy. Dlouhodobě mě fascinuje, na jaký hovadiny v nich člověk často narazí. Proč to tam projektanti píšou? „Aby tam aspoň něco bylo“? Aneb když už nevíme, co do technické zprávy psát, tak tam aspoň nakopírujeme hromadu nesouvisejícího balastu? Nesmrtelné Ctrl C/V? Nejspíš …   Z dokumentace pro stavební […]


Číst více



Webdesign © 2018 David Jindra