5. 11. 2014
Je na čase nějak uzavřít mé letošní BIM pátrání.
Abych si osahal vše, o čem mluvím, využil jsem nabídky na zapůjčení DDS-CADu. První čeho si všimnete, je funkčnost na míle před Revit MEP. Nesrovnatelně. Todle to je projekční software pro elektro. Program rozlišuje druhy ukládání vedení (čili ne jedna univerzální zatížitelnost kabelu podle jeho průřezu), program sám kontroluje úbytky napětí v závislosti na délce kabelu a jeho zatížení, a pokud nevychází, automaticky zvětší průřez kabelu. Geniální. Dovedu si představit, že u velkých staveb toto ušetří projektantovi spoustu práce a eliminuje případné chyby (zrovna nedávno jsem dělal halu, kde šly přívody ke koncovým zařízením přes 100 m a už se muselo dost dávat pozor na průřezy; DDS-CAD by to pohlídal za mě).
Co mě překvapilo nemile, byla náročnost na prostorovou představivost. Domníval jsem se, že mám představivost víc než dobrou, ale některá napojení např. kabelových tras na sebe (stoupací vs. zatáčky, apod.) mi daly celkem zabrat. Musí se nad tím přemýšlet. Jak to napojit, kudy, jak tu trasu, atd. Což bude samozřejmě obecná záležitost BIMu, nikoli DDS-CADu. Odtud i moje dlouhodobější domněnka, že BIM postupně vyeliminuje projektanty teoretiky, protože v BIM je potřeba vše namodelovat reálněji, než jen tlustou čárou přes výkres „tady to nějak bude„.
Co se mi strašně líbilo, že se u kabelových tras nadefinuje rozteč podpěr, vybere se druh uchycení (zavěšení pod strop, uchycení na boční stěnu, apod.) a program tam automaticky nasází (a samozřejmě i vykáže) veškeré konzole. Paráda. Čili dojem z DDS-CADu zatím dobrý.
Začal jsem tedy přemýšlet, co s tím udělám.
Zvažoval jsem navíc mezi vrhnutím se do BIM a mezi upgrade ePLANu na vyšší verzi. A tak mě napadlo, udělat si malý průzkum v oblasti BIMu.
Našel jsem na internetu projekční ateliéry, které veřejně prezentují svou činnost v BIM. K tomu jsem oslovil i stávající zákazníky, se kterými jsem se už o BIM bavil. Všech jsem se ptal, jak to vidí s potřebou silnoproudu v BIM? Zda vidí jako důležitější to, že by byl silnoproud v BIM, anebo to, že by byla instalace ve 2D, ale s levnější cenou (logicky, pokud někdo vyplázne řádově ke 100 tis za BIM licenci, pak asi nebude stejně drahý jako někdo, kdo šmudlí projekty v 10 let starým CADu, kde nakreslí jednu tlustou čáru „tady to nějak bude„). Oslovil jsem řádově 10-15 subjektů (plus mínus, nechce se mi to dohledávat).
Výsledek BIM průzkumu?
V tom oslovení jsem vyloženě uvedl, že silně zvažuji přechod na BIM.
Očekával jsem nějaký zájem. Vida, konečně někdo! Honem to pořiďte, ať můžeme začít dělat! A místo toho?
Nic. Ticho po pěšině. Nevidíme v tom smysl.
A když jo, tak za běžné ceny.
Přestalo to (alespoň pro nejbližší měsíce) dávat smysl.
A to jsem byl pro BIM v lednu zapálený. Ta idea se mi líbí.
Jsou profese, kde je BIM z mého pohledu jednoznačným přínosem. Stavba. VZT.
Jenže pro elektro je asi ještě moc brzo. Je příliš mnoho otazníků. I okolo legislativy (v návaznosti na směrnice EU tipuji, že bude nový zákon o veřejných zakázkách, atd.; mimochodem kritérium nejvýhodnější nabídky, namísto nejlevnější je v zákoně už dnes; nakolik se využívá? a proč by se to najednou mělo změnit?)
Přemýšleli jsme s kolegou, co s tím vším.
A něco nás napadlo. Už jsem to mnohokráte zmiňoval. Revit LT.
Proč to nezkusit cestou modelování prostorových nároků ve stavebním povolení? Klidně by se daly v DSP pouze v Revitu LT namodelovat prostorové nároky (skříně rozváděčů, obdélníky jako hlavní kabelové trasy), případně v prostoru rozmístit koncové prvky (očekávám, že bude jen otázkou času, než výrobci elektroinstalačního materiálu začnou poskytovat rodiny/bloky svých výrobků). K tomu zprávu, bilanci, a je. Současně tím budou vyjasněny prostorové nároky na prostupy, stoupačky, atd. A prováděčku pak dokreslit klasicky ve 2D + dodělat rozváděče v ePLANu.
Domnívám se, že by to takto mohlo fungovat … polo-BIM cestou?
Upgradoval jsem ePLAN.
Prozatím.
15. 5. 2026 Jan Hlavatý
Kterak to chodí v projekční branži, aneb … někdy v roce 2007: Běžící projekt, potřebujeme abyste rychle přijel na jednání, musíme změnit napájení technologie! Tehdy jako cucák, zaměstnanec v realizační firmě, jsem všeho nechal, v Brně skočil do auta, a valil do Prostějova, abych zákazníkovi splnil, co mu na očích uvidím. Seděli jsme na jednání, kde se domluvilo, že […]
Číst více1. 4. 2026 Jan Hlavatý
„Tak už jsem na to přišel…“ a hodil u toho na stůl další dokumentaci pro povolení s bezcenným výkresem hromosvodu. „Na co jsi přišel?“ díval se na něj nechápavě. „No proč to tam furt cpou. Ty hromosvody.“ „Jak cpou, vždyť se to musí, ne?“ „Ale hovno!“ zařval rozčileně. „Nemusí! Proč by muselo?!“ „Jak proč by muselo, protože to […]
Číst více30. 1. 2026 Jan Hlavatý
Dlouho jsem nenapsal nic o měření času. Mám za sebou nějakých 6.666 odměřených hodin práce. Tak se pojďme podívat, co jsou nejčastější činnosti projektanta elektro. Nejčastější jakože nadpoloviční. Nejvíce času stráví … psaním e-mailů. Potom je to psaní technických zpráv, byť tady to bude silně zkresleno tím, že většinu práce za mě udělá Generátor technických […]
Číst víceWebdesign © 2018 David Jindra + optimalizace 2026 Claude Cowork AI
Díky za shrnutí BIM problematiky z pohledu elektro projektanta. Postřehy to jsou velmi cenné.