BZ101Zk Právní nauka
Poměrně zajímavý předmět, každopádně jeden ze zásadních pro úvod do fungování práva.
Už jsem zmiňoval jak se věci mají třeba s legislativní hierarchií.
Na závěr písemná zkouška a mé první pořádné okno. Ale zadařilo se.
Zásadní otázka (kterou zná vycvičený právník, a úředníci ji nemají rádi): A když ne, tak co?
BZ102Zk Úvod do státovědy
O tom kterak vznikaly státy, jak se vyvíjelo státní uspořádání, přes dělbu moci k našemu uspořádání.
Přednáší nám soudkyně Ústavního soudu. V tomto předmětu poprvé zjišťuji, že ústavní soudnictví slouží k úplně jiným věcem, než se většina lidí domnívá (typicky „poženu to až k ústavnímu soudu„).
Uzavřeno písemným testem ano/ne se 100 otázkami.
Každý stát má na svém území monopol legitimního fyzického násilí.
Ten, kdo moc nemá, potká-li někoho, kdo moc má (např. i stát), pak dochází k modifikaci jeho chování, byť jeho vůle směřuje jinam. Ten, kdo má nad námi nějakou moc, modifikuje naše jednání. Reálně ovládajících je vždy méně, než ovládaných.
Funkční pravidla, i blbá, jsou pro společnost vždycky lepší, než žádná pravidla.
BZ105Zk Evropská unie
Vynikající přednášející, průlet od vývoje přes základy fungování EU až k zajímavým judikátům.
Včetně nastínění a rozboru problémových míst, typicky sociálního systému. Ač se předmět zdál zprvu výborný, tak peklo přišlo u zkoušky, protože se na ni dalo dost těžko připravit (např. otázka typu „stát zakáže použití cukru v burčáku, a co na to právo EU?„; co je mi po tom? 🙂
Aktuálně má EU cca 0,5 mld. obyvatel, což znamená světová trojka po Číně a Indii.
Při dlouhodobém pobytu (> 3 měsíce < 5 let) v jiném členském státu EU má tento stát možnost Vás testovat, zda jste na tento pobyt finančně zajištěni (nicméně ale bez jakýchkoli finančních limitů).
Pokud tam ale žijete déle jak 5 let, pak už tuto možnost ztrácí a Vy nemusíte dál nic prokazovat.
BZ106K Základy akademického psaní
Totální pakárna, na které je názorně vidět, jak náročnost předmětu souvisí s osobností vyučujícího.
Předmět v podstatě o citování pramenů a formulování hypotéz. Kámen úrazu zde však tkví v tom, že vyučující nebyla schopna pořádně říci co po nás chce (ale my to byli povinni splnit), ani jaká jsou pravidla fungování předmětu (např. že když se nepodaří poslední úkol, tak že jsou ještě 2 pokusy na opravu, což možná zjistíte až zcela náhodou). Takže totální peklo, ač vůbec býti nemuselo.
V průběhu semestru je 5 úkolů, pokud je splníte na 100%, nemusíte ke zkoušce. Ale podařilo se.
BV302Zk Vybrané kapitoly z psychologie práva
Vybral jsem si jako volitelný předmět, neb jsem očekával zajímavý výklad a náhled do psychologie.
Zchladila mě hned první hodina, která začínala slovy: „tento předmět navazuje na to, co již znáte ze středoškolské psychologie a nebudeme se k tomu tedy vracet„. Mno, psychologii jsme na střední neměli a navíc je to už cca 15 let pryč, takže jsem po první hodině zažádal o zrušení předmětu.
MPH_RESP Rétorika a společenský protokol
Aktivně jsem si blbec dal předmět z jiné fakulty, slepě věřící, že se něco nového naučím.
Něco, co by mě dál posunulo v přednášení. To bychom ovšem nesměli býti ve školství, které jak známo v mnoha ohledech zcela odtrženo od praxe. Fascinovaně jsem místy zíral, kterak se studentům valí do hlavy důraz na správné chování v korporátním světě („Hlavně musíte mít drahé brýle a hodinky, na to se dbá!„).
19. 3. 2023 Jan Hlavatý
Poslední příspěvek o hardware pro projektování jsem vypustil bezmála před 10ti lety. Mezi tím jsem měl ještě jeden další rozepsaný cca 5 let zpátky, ale nepublikoval jsem jej. Kam se to tedy za těch 5-10 let všechno posunulo? Procesor V roce 2014 jsem používal Intel i7-3770 (4 jádra + 4 virtuální, 8 MB cache, 3,4-3,9 GHz, […]
18. 2. 2023 Jan Hlavatý
Před nějakou dobou jsem psal úvahy o tom, kam se bude vyvíjet obor projektování elektro. Byl jsem vedle jak ta jedle. Není tomu totiž ani půl roku nazpět, co došlo k zásadnímu zlomu. Zpřístupnění modelů umělé inteligence světu. Dnes se o ní mluví pomalu na každém rohu, ale podle mě si ještě jen málokdo uvědomuje, jaké může a bude mít […]
31. 12. 2022 Jan Hlavatý
Jak bych charakterizoval rok 2022? Jako rok nastupující automatizace. A fotovoltaik. V automatizaci je asi nejmarkantnější rozdíl oproti všem předchozím letům v tom, že už existují běžně dostupné nástroje, které umí spoustu pracovních rutin automatizovat, a to i běžnému smrtelníkovi. Že už není nutno jak cvičená opice něco monotónně cvakat, ale že si lze vycvičit opici, která cvaká za […]
Webdesign © 2018 David Jindra
Napsat komentář