Načítám...

O cenách
Včera se pod článkem Jak se stát projektantem elektro objevil komentář:

… vyděláte si asi tolik, co schopný zedník, pokud nebudu počítat jeho melouchy. že by jste měl tolik peněz za tu duševní dřinu a odpovědnost, jako třeba herec pražského „divadla“(absolutně bez solidního vzdělání), nebo hráč na pikolu v orchestru se zahraničním turné, nebo jako bavič, to si nedělejte iluze. fotbalista totéž, politik totéž atd. to mi můžete věřit …

Už nějaký čas nosím v hlavě, že bych napsal něco k cenám.

Moje první přednáška, se kterou jsem veřejně vystoupil, byla o cenách.
Pro mnoho lidí asi ožehavé téma, do kterého se nikomu moc nechtělo.
Inu což, mám rád kontroverzní témata.

Tu přednášku jsem tehdy měl druhý den v rámci dvoudenního školení pro projektanty.
První den jsem nechal účastníky vyplnit anketu.
Vezměte si papír a tužku a než budete pokračovat ve čtení, tak si ji schválně taky vyplňte:

Za jakou MINIMÁLNÍ hodinovou sazbu byste dlouhodobě projektovali?

Jaká je dle Vašeho názoru dnešní REÁLNÁ hodinová sazba za projekční práce elektro silnoproud?

Jaká je dle Vašeho názoru IDEÁLNÍ hodinová sazba za projekční práce elektro silnoproud?

Zpátky k přednášce. Vzal jsem tehdy veřejně dostupné ceníky (ČKAIT jsou sazby z honorářového řádu z roku 2003, tehdy ještě s hodinovými sazbami; MP jsou sazby z metodického pokynu pro autorizované osoby, ČKA jsou sazby z honorářového řádu pro technologická zařízení).
K tomu jsem si vzal hodnoty inflace na stránkách Českého statistického úřadu. A dal jsem to dohromady.

Následoval slajd s částkami profese, ať už platový průzkum www.prace.cz, či z praxe elektromontáží:

K tomu jsem přidal nějaké „zákulisní“ ceny, co tak kde jak a za koho účtují generální dodavatelé:

Následovaly výsledky ankety (min = za jakou minimální sazbu byste dlouhodobě projektovali; dnes = jaká je podle Vás dnešní reálná sazba; ideál = jaká je podle Vás ideální sazba), uvedená čísla jsou mediány. Rozdělil jsem to ještě samostatně na projektanty a OSVČ (mimochodem zajímavé, že projektanti OSVČ mají o cenách horší mínění, než projektanti zaměstnanci; už to o mnohém svědčí):

Kdyby posluchači tou dobou, v čase přednášky, tedy někdy na jaře 2013 šli to Alberta v Tišnově, tak tam jako brigádníkovi za doplňování zboží dají 66 Kč na hodinu. Tak jsem se před plátnem zeptal, proč to někdo dělá? Proč projektuje, tedy vykonává odbornou činnost, za 50 Kč na hodinu? Když půjde skládat zboží do regálů, tak to bude mít od-do, znalosti téměř žádné nepotřebuje, a domů půjde hezky s čistou hlavou. A ještě si vydělá o 15% víc. To je lepší, ne?

Každopádně druhý extrém 1600 Kč na hodinu už vypadá mnohem příjemněji.

No a pak jsem se začal ptát PROČ …

Mimochodem nejnižší minimální mzda dle nařízení vlády č. 567/2006 Sb. v roce 2013 byla pro projekční činnosti od 71,50 Kč na hodinu (5. skupina) až pod 87,10 Kč na hodinu (7. skupina)

Je na každém projektantovi, zda mu dává smysl a zda je ochoten pracovat za ceny jako „zedník“.
Jestli se chce někdo honit a prodávat svou odbornost za pár šupů? Proč ne.
Pak ale nemůže rozumně očekávat, že si vydělá víc, než onen „zedník“.

Mě takové počínání ale smysl nedává.

Chcete-li dělat tuto profesi pořádně, neobejdete se bez neustálého vzdělávání.
Idea, že studium končí získáním závěrečného papíru ve škole je zcela mimo. Když se chcete mít jinak než 95% lidí, musíte dělat věci jinak, než je dělá oněch 95% lidí. Zatímco ostatní budou ležet u televize nebo klábosit v hospodě, budete investovat svůj čas do čtení zákonů, vyhlášek, norem a publikací. Budete si platit školení, budete se vzdělávat. Budete pročítat odborné články a diskuse. Budete hledat souvislosti, přemýšlet jak co udělat příště ještě lépe. Nebude to hned, s tím nepočítejte. První roky nebude nic vidět. Může se to zdát jako vyhozený a promarněný čas. Ale nedejte se mýlit. Začne se to obracet, nebojte. Začnete snáze nalézat odpovědi. Budete vědět kam sáhnout, co kde najít.
Začnete mít rozhled, začnete své znalosti úročit.

Tedy, zda je začnete úročit, záleží opět jen a pouze na Vás samotných.

Cena je vždy protnutím nabídky s poptávkou.
Sám ohledně mých vlastních cen slýchávám názory napříč celým spektrem. Od toho jak jsem nehorázně drahý, přes akceptaci nabídek bez připomínek, až po vyjádření zákazníka, jak je s mými cenami velmi spokojen.
Neočekávejte, že se zavděčíte všem. Nezavděčíte. Nikdy.
Je potřeba se zavděčit všem? Není. Proč by mělo?

Je potřeba pouze najít zákazníky, kteří si váží Vašich znalostí a Vaší práce.
Protože pak na tom vyděláte oba. Váš zákazník, protože pro něj budete odvádět špičkovou práci, ale i Vy sami, protože za ni dostanete adekvátně zaplaceno. WIN-WIN

Když budete dobří v tom co děláte, když budete umět odvést špičkovou práci, když ji  budete umět udělat včas a navíc v termínu, který jste slíbili, tak si nevyděláte jako „zedník“. Nevěřte tomu. Vyděláte si mnohonásobně víc, bez obav. Samozřejmě to má několik podmínek. Je třeba dělat věci trochu jinak. Je třeba si za špičkově odvedenou práci umět říci o adekvátní odměnu. Je třeba umět říkat ne na nesmysly. Když si někdo neváží Vaší práce, ať si trhne nohou.

Nepleťte si to s nějakým selektováním zákazníků.
Pro každého kdo přijde jsem připraven udělat první poslední.
Hledáte znalosti a špičkový servis od začátku až do konce?
Potřebujete se spolehnout na domluvené termíny?
Chcete projekt, který Vám nebude dělat ostudu?
Je to akutní a nikdo Vám není ochoten pomoci?
Nejste spokojeni se stávajícím projektantem?
Máte výzvu, do které se nikomu nechce?
Pak jsem tu pro Vás.

Hledáte ale nejlevnější cenu?
Hledejte. Soutěžte. Beze mě, nemám zájem.

Pokud někdo naříká nad špatnými cenami … co udělal naposledy jinak, aby dělal za ceny lepší? A co udělá příště jinak, aby si vydělal víc, a nemusel tak naříkat nad ohodnocením „zedníka bez melouchů“?
V tom úvodním komentáři souhlasím s jedinou věcí.
Se sdělením „to mi můžete věřit„. Protože to čemu věříte, to se pro Vás stane i skutečností. Věříte, že si lze projektováním vydělat jen jako „zedník bez melouchů“? Pak si tolik vyděláte. Věříte, že si lze projektováním vydělat jako „bavič, politik či fotbalista“? Pak si tolik vyděláte.

Přemýšlejte o tom.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Další články

14. 5. 2023 Jan Hlavatý

První týdny jsem měl co dělat, abych vůbec fyzicky zvládl jen rozcvičku. První měsíce jsem měl co dělat, abych udýchal celý tréning. První roky mě po každém tréninku strašně bolela záda. Inu sedavá práce u počítače si vybírá své. Roky mě v noci po trénincích budily svaly bolestí. I občas dnes. Byly, jsou a budou tréninky, ze kterých se sotva […]


Číst více7. 5. 2023 Jan Hlavatý

Tak nám vzniknul další pěkný paskvil, viděli jste? Tak dlouho se na vyhlášku čeká, až se v ní nějaký nesmysl objeví … dalo by se parafrázovat … o co jde? Srov. § 3 odst. 3 vyhlášky č. 114/2023 Sb.: Výrobna elektřiny musí být kromě požadavků uvedených v odstavcích 1 a 2 nainstalována tak, aby zajistila dosažení bezpečné úrovně bezpečného stejnosměrného napětí v jakékoli části stejnosměrného rozvodu této […]


Číst více19. 3. 2023 Jan Hlavatý

Poslední příspěvek o hardware pro projektování jsem vypustil bezmála před 10ti lety. Mezi tím jsem měl ještě jeden další rozepsaný cca 5 let zpátky, ale nepublikoval jsem jej. Kam se to tedy za těch 5-10 let všechno posunulo?   Procesor V roce 2014 jsem používal Intel i7-3770 (4 jádra + 4 virtuální, 8 MB cache, 3,4-3,9 GHz, […]


Číst víceWebdesign © 2018 David Jindra