Načítám...

Konečně posun?




Zdá se, že se na ČKAIT konečně něco pohlo.
Je to už celkem dlouho, co nám zmizel výkonový a honorářový řád ČKAIT. V Profesis (profesní informační systém ČKAIT) se nám konečně objevily relativně nové (pracovní verze, říjen 2014) standardy profesních výkonů a souvisejících činností. Součástí jsou definice výkonů pro projektovou činnost.
Tvoří je dohromady ČKA i ČKAIT, což vidím jako přínosné. Chválím.

Výkonová fáze VF4 (DSP): ČKA / ČKAIT
Vypracování výkazů výměr není standardním výkonem.
Rozpočtové náklady nejsou standardním výkonem.
Protokol o určení vnějších vlivů je zařazen do nadstandardu?
Tak tady někdo dost ujel. Podle čeho se tedy elektroinstalace bude navrhovat?
Anebo je to myšleno z pohledu architekta? Jsem zvědav, jak se to vyvrbí …

Výkonová fáze VF5 (DPS): ČKA / ČKAIT
Ocenění soupisu prací není standardním výkonem.
Koordinační výkresy nejsou standardním výkonem? Zajímavé.
Jen mi tam chybí sdělení, jak je to s výkazy výměr v DPS?
Standard nebo nadstandard? Vyvozuji, že nadstandard, neboť …

Výkonová fáze VF6 (soupis prací a dodávek): ČKA / ČKAIT
Standardní výkony: sestavení výkazů výměr
Nadstandardní výkony: sestavení kontrolního rozpočtu a oceňování výkazů

Konečně máme zase někde definováno, že projektant projektuje, a ne že dělá rozpočtáře.
Ostatně už dlouho tvrdím, že projekční rozpočty jsou totální nesmysl. Jak může projektant nezainteresovaný na realizaci znát nákupní marže zhotovitele? Jak může znát hodinové sazby zhotovitelů? A jak pak teda má oceňovat? Projekční rozpočty jsou pak jen slepým střílením do tmy.
Tady úplně dole v části F (jinak je to opsaná vyhláška 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb) je navíc uvedeno, že jakékoli stanovení orientačních nákladů stavby je nadstandardním výkonem.
Stejně jako BIM, což je překvapivé.

Co je nadstandard je navíc.
Navíc nad cenu. Vícepráce.
Zkrátka není to v ceně projektu.

Tady (úplně vpravo) máme krásně znázorněno, že za dokumentací pro provádění stavby (která slouží k výběru zhotovitele) následuje realizační dokumentace zhotovitele (která slouží k realizaci díla). Ostatně podle mého názoru by zhotovitel měl mít i vlastní projekci, což ale v praxi zas tak úplně běžné není. A není vůbec podmínkou, aby měl autorizovaného projektanta. Naopak, stačí mu živnost volná „projektování elektrických zařízení“.
Projekci, která by mu řešila právě dopracování realizačních dokumentací a dořešení detailů, podle jeho zvyklostí (podrobnosti, které jsou podmíněny stavebním vybavením zhotovitele, jím používanými technologiemi, technologickými a pracovními postupy, konkrétními použitými výrobky, odbornou úrovní pracovníků zhotovitele, organizací práce a skutečným postupem prací, či všechna nezbytná opatření, která mají sloužit ochraně bezpečnosti a zdraví při práci na stavbě). Toto všechno má řešit zhotovitel.

Že by se začalo blýskat na lepší časy?

EDIT: oprava odkazů (původní přestaly platit)




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *



Další články

5. 10. 2023 Jan Hlavatý

Na Elektrice se před pár dny objevila velmi zajímavá diskuse na téma, zdali průřezy HVI vodičů vyhovují EN 62305? Diskuse již bohužel není dostupná, protože byla uklizena do neveřejné části. Nicméně některé postřehy z ní se podařilo zachytit, tak je zkusme rekapitulovat.   V normě ČSN EN 62305-3 ed. 2 se v čl. 5.6.2 požaduje, že „Materiály, uspořádání a minimální průřezy vodičů […]


Číst více



22. 9. 2023 Jan Hlavatý

Chcete vidět smutnou realitu, jak to vypadá takřka při každé realizaci? Z: zhotovitel P: projektant V: výrobce   Přezbrojení stávajícího pole rozváděče Historka stará pár měsíců … Z: „Výrobce přístrojové vložky pro přezbrojení rozváděče nám říká, že to co jste navrhnul, udělat nejde; potřebuje se sejít na místě.“ P: „Co konkrétně prosím nejde, že je potřeba se […]


Číst více



1. 9. 2023 Jan Hlavatý

Sem tam mi od začínajících projektantů přijde dotaz. Kde mám brát nějaké zákazníky? Neexistuje nějaký portál na získávání projektů pro freelancery? Rád bych začal projektovat, ale nevím, kde brát klienty. Kolik budu pro projektování potřebovat zákazníků? Nemám na to univerzální rady či odpovědi. Můžu maximálně pro inspiraci ukázat, co (ne)fungovalo mě samotnému. Když jsem v roce 2010 […]


Číst více



Webdesign © 2018 David Jindra