Čím více se blíží nějaký termín odevzdání, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že se něco po***e 🙂
To by klidně mohl být i nějaký Murphyho zákon, nuž? Nebo už takový je?
Spustíte takhle počítač a najednou ještě před startem Windows v textovém prostředí začne běžet kontrola disku. Mávnete nad tím rukou. Asi nějaká rutina. Naběhnou Windows, chvíli děláte a pak se všechno zastaví. Počítač přemýšlí, chvíli neodpovídá. Pak se zas rozběhne. Asi nějaká anomálie? Pak je to podruhé. Pak spadne celý Explorer (ne Internet Explorer, ale průzkumník, čili nabídka Start a vůbec celé prostředí). Pak potřetí. Pak to celé spadne do modré obrazovky. A zase kontrola disku …
To už nevypadá moc normálně. Systém byl neočekávaně vypnut s odkazem na InPageCoFire error status code c0000185. Chvíli hledáte na internetu a na webu Microsoftu se doberete příkazu sfc /scannow. Chvíli to chroustá, vyplivne to log s hromadou chyb a zahlásí úspěšnou opravu. Uff. Chvíli to funguje normálně, jenže po chvíli ouha … všechno se zastaví. Počítač přemýšlí, chvíli neodpovídá. Modrá smrt.
Po dalším restartu už nespustíte ani ePLAN. Ani po reinstalu. Ani po servisním zásahu helpdesku. Mno, tak to dost přituhuje, protože další den máte termín, kdy máte odevzdat rozpracovanost projektu před tiskem. Hotový ho samozřejmě nemáte, protože jej máte v plánu dodělat dnes a zítra. Jenže co teď? První zásadní otázka je, která komponenta toto způsobuje? Je to disk? Je to paměť? Je to něco jiného? Nicméně ještě mnohem zásadnější otázka je, jak z toho v dané chvíli vzhledem k termínu vybruslit???
Asi dvě hodiny jsem se to snažil nějak zachránit, než mi došlo, že to je asi marný boj.
Rychlý pohled do eshopů eliminuje první možnost. Nový disk by byl až pozítří.
Navíc kupovat něco před vánocemi, to je ta nejblbější doba co mohla nastat.
Není moc jiná možnost než ho použít jako systémový a nainstalovat na něj nový systém.
Další půl den v háji reinstalem. Dohledávání licencí. Dohledávání jak převést některé licence.
Zlatej warez. Ne nadarmo se říká, že legální uživatelé SW jsou na tom s pracností mnohem hůře, než kdyby to někde obšlehli crackem. Zas se toho ale člověk pod tlakem spoustu naučí. A přijde na spoustu problémových míst, která ho normálně ani nenapadnou. Jak dostat databázi zpátky do SQL serveru? Jak se dostat na zašifrovaný disk, když šifrovací nástroj máte na něm? Jak se dostat do Dropboxu, když heslo k němu máte ve správci hesel, který ale má hesla uložená na Dropboxu? Někdy navečer se mi to podařilo dostat do nějakého provozuschopného stavu. Hodně v tom pomohl samotný Dropbox, který jsem nedávno začal používat jako online zálohu. Nicméně ukázalo se, že to má i své nevýhody, protože po posledním pádu ePLANu se poškodila data projektu a ta se hned zrcadlila na Dropbox, čímž se zničila i funkční záloha. Tady se víc než velmi hodila týdenní záloha na externím disku.
Tak, může začít noční projekční šichta. Bo je nutno dohnat půl dne …
Nevím to stoprocentně, ale podle mě kleknul SSD. Měl asi dva a půl roku.
Už jednou mi jeden SSD odešel v notebooku. Před jeho smrtí se to projevovalo tak, že jakoby neukládal to, co do něj systém zapisoval. Pustili jste jej ráno, dělali, večer vypnuli a další den ráno byl systém ve stavu jako předešlého rána. Takto to několik dní šlo po sobě, až jednoho dne nenaběhl vůbec. Taky tuším nějak +/- po dvou až třech letech. Možná by to stálo za to se začít poohlížet po nějakých robustnějších řešeních.
Ten příkaz sfc výše uložil report. V reportu je vidět, že první pokusy o nápravu jsou někdy necelé dva týdny zpět. Asi už něco probíhalo nenápadně na pozadí. Jak datum narůstá, v logu narůstá i počet opravovaných položek. Poslední dny se to pak začalo projevovat už i viditelně. Plíživá smrt.
Ale podle S.M.A.R.T. reportu je však všechno v nejlepším pořádku.
Tak takhle nějak to podle mě vypadá, když se vám SSD odebere do věčných lovišť.
Ideálně den před odevzdáním nějakého projektu 🙂
19. 3. 2023 Jan Hlavatý
Poslední příspěvek o hardware pro projektování jsem vypustil bezmála před 10ti lety. Mezi tím jsem měl ještě jeden další rozepsaný cca 5 let zpátky, ale nepublikoval jsem jej. Kam se to tedy za těch 5-10 let všechno posunulo? Procesor V roce 2014 jsem používal Intel i7-3770 (4 jádra + 4 virtuální, 8 MB cache, 3,4-3,9 GHz, […]
18. 2. 2023 Jan Hlavatý
Před nějakou dobou jsem psal úvahy o tom, kam se bude vyvíjet obor projektování elektro. Byl jsem vedle jak ta jedle. Není tomu totiž ani půl roku nazpět, co došlo k zásadnímu zlomu. Zpřístupnění modelů umělé inteligence světu. Dnes se o ní mluví pomalu na každém rohu, ale podle mě si ještě jen málokdo uvědomuje, jaké může a bude mít […]
31. 12. 2022 Jan Hlavatý
Jak bych charakterizoval rok 2022? Jako rok nastupující automatizace. A fotovoltaik. V automatizaci je asi nejmarkantnější rozdíl oproti všem předchozím letům v tom, že už existují běžně dostupné nástroje, které umí spoustu pracovních rutin automatizovat, a to i běžnému smrtelníkovi. Že už není nutno jak cvičená opice něco monotónně cvakat, ale že si lze vycvičit opici, která cvaká za […]
Webdesign © 2018 David Jindra
Napsat komentář