Načítám...

Postřehy ze 3. semestru
Třetí semestr za mnou, ani jsem se nenadál a už je vlastně půlka studia. Letí to.

Tentokráte jsem tedy hrubě podcenil přípravu, během celého semestru jsem se flákal a do školy nic moc nedělal. Což bylo teda ve zkouškovém silně znát. Najednou času málo a hromada věcí k přečtení. Ponaučením tedy budiž, že je opravdu potřeba i během semestru průběžně něco dělat.

Od minulého čtvrtku do včerejší středy jsem sfouknul pět zkoušek.
Byl to ale fest záhul.

BZ304Zk Občanské právo hmotné pro bakaláře II
Pokračování „občana“ z minulého semestru. Tentokráte na téma dědictví, závazků a deliktů.
U zkoušky zase 30 minut a 10 otázek, u nich jedna až čtyři odpovědi správně. A ještě se odečítají body za špatné odpovědi. Ale u zkoušky je dovolený občanský zákoník, takže jde spíš o to se v něm umět orientovat …

BZ305Zk Základy civilního procesu
Netradiční byla hned první přednáška, kam přišel týpek v batikovaným tičku, s pivasem, neustále usrkával čaj či co a několikrát v průběhu přednášky prohlásil, že by to chtělo vypadnout na zahrádku na jedno. Jinak toho z něho úplně moc nevypadlo. Teda krom toho, že je sám advokátem, a chodí k soudu.
Nicméně potvrdil to, s čím jsem se už na vlastní kůži měl možnost u protistran opakovaně setkat: „Myslíte si, že se u soudu lže? No to si pište, že jo … a jak! Protože vždycky ten co lže může prohlásit, že si to takto pamatuje …

V rámci přípravy ke zkoušce jsem překvapivé zjištění, že v rámci bagatelních sporů neexistuje možnost opravného prostředku (viz odst. 2)… takže nejenom že nemáte jistotu, jak spor u soudu dopadne, ale ještě nemáte ani možnost rozsudek rozporovat, pokud s ním nesouhlasíte. Drsný.

BZ306Zk Základy finančního práva
Tento předmět pasuji na největší pakárnu dosavadního studia. Todle teda překonalo i Evropskou unii z prvního semestru. Předmět totálně o ničem, plný definic „veřejných statků“, „politiky“, „finanční politiky“ a podobných sraček. Jeho přínos mě navíc totálně minul, neb jsem vůbec nepochopil, k čemu nám to jakože má být.
U ústní jsem ale oprášil partyzánský přístup z předchozí VŠ. Partyzán. V podstatě jsem mu nic neřekl.
Písemná prej nedopadla špatně, ale začal ze mě tahat definice. Na což jsem mu řek, že to ať po mě nechce, že nevím. No ale to prej že se písemná neshoduje s tím, co předvádím na ústní. Na to mu povídám, že u písemné se po mě nechtěly sypat z rukávu žádné definice. Tak že mám jít na chodbu, tam se vydýchat, a za chvíli přijít znovu. Na to jsem mu ale řekl, že to ať mě radši vyhodí rovnou, že mi za 3/4 hodiny jede vlak.
Na což vyvalil oči, zalapal po dechu (jak jede vlak??) … a dal mi za tři 🙂

BZ307K Základy správního práva procesního I
Z tohodle předmětu jsem měl na začátku dost obavy, neb tu státní správu úplně tak moc nemusím.
Ale k mému potěšení se to vyvinulo dobře. Předmět je rozdělený na dvě části. Na „jedničku“, která se ukončuje pouze sepsáním modelového správního rozhodnutí. A na „dvojku“, která se zakončuje zkouškou, kde se zkouší vše z obou částí. Jenže dvojku my nakonec mít nebudeme! Takže leháro, za úkol jsem dostal sepsat rozhodnutí o zrušení trvalého pobytu. Jelikož jsem nedávno někomu trvalý pobyt rušil, tak to bylo v zásadě levou zadní. Vědět to hned na začátku, tak jsem vlastně na ty přednášky ani nemusel.

Největší blbost je, když si někdo v exekuci nepřebírá poštu. Protože kdyby si ji přebíral, tak ji může legálně oddalovat klidně i deset let.“ K tomu jen dodám, že druhá obrovská blbost je, že když má někdo na krku exekuce a více věřitelů, že na sebe nepodá insolvenční návrh. Zaplatil by jen 1/3 a za pět let by byl vysmátej.

BZ308Zk Základy obchodního práva
Výborný předmět a výborní vyučující. Pro todle jsem na tu školu šel.
V zásadě průlet kompletními základy, k tomu ještě úvod do směnek a ochrany soutěže (to už jsem zas tak nemusel). Ale látky bylo poměrně hodně, 30 obsáhlých otázek.
U písemné se mohly používat nekomentované předpisy. U ústní první vyletěl, druhej vyletěl, třetí vyletěla. Pak jsem šel na řadu a vytáhl si to, co jsem chtěl ze všeho nejméně. Kartely a hospodářskou soutěž. Ale dobrý. Z písemné jsem měl za 3 a za 2-, z ústní známku nevím … ale výslednou mám 1-.
Tak nevím, ale ať počítám jak počítám, tak mi to pořád nějak nevychází … ?

EDIT: Ty bláho, tak po skončení zkouškovýho to podle statistik nedalo 126 lidí z 279.
Tak to je teda brutální čistka, obvykle neudělá jiné předměty tak 5-10 lidí …

MVE002K Počítačové zpracování odborného textu
Tohle byl velký volitelný omyl. Předmět za kredit (ostatní jsou tak 7), ale domácích úkolů mraky, co dva týdny bodovaná zadání, práce jako na kostele a na konci ještě nutno jet do Brna na zkoušku. Na zkoušku z Wordu! Chápete to? Ale tak abych jen nehanil, pár nových fíglů ve Wordu jsem se naučil.
Ale znovu bych si to už nedal, za ten kredit to nestojí.

NV302K Veřejné stavební právo
No, od tohoto druhého volitelného předmětu jsem asi očekával příliš mnoho. Na jednu stranu vyučující jasně a jednoduše vysvětlila principy (kdy souhlas, kdy územní řízení, kdy stavební povolení, proč je odstranění stavby před dodatečným povolením stavby, atd.).
Na druhou stranu ale občas motala docela nesmysly („… to máte stejné jako u projektantů, stavař si přizve jinou autorizovanou osobu na profese a pak to po nich samozřejmě orazítkuje …“ ???; anebo se tam vážně diskutovalo o tom, že stavbyvedoucí na stavbě přece vůbec nemusí být, že to je jeho věc a podobné ptákoviny).
Nicméně seminární práce na téma stavbyvedoucí a autorizace obhájena.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × 1 =Další články

13. 5. 2022 Jan Hlavatý

Od 1. 7. 2022 nabývá účinnosti nový zákon o VTZ. Od 1. 7. 2022 začínají platit i nové legislativní požadavky na projektanty elektro. Od 1. 7. 2022 se budou požadavky na projektanty dělit podle toho, jak se dělí jednotlivé oblasti technických zařízení, následovně: zařízení v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí (tzv. vyhrazená technická zařízení […]


Číst více27. 3. 2022 Jan Hlavatý

„Jakto, že v projektu nemáte všechny světelné obvody přes chrániče?!„. pravil telefonicky výrobce rozváděčů na jednom mém projektu. „A proč by podle Vás měly být v občanské výstavbě světelné vývody přes chrániče?„, podivil jsem se, lehce pobaven potenciálem dalšího nesmyslu do sbírky. „Protože náš revizák to tak po nás vždycky chce!“ A bylo vymalováno. Jak […]


Číst více15. 3. 2022 Jan Hlavatý

Jedním slovem? Těžko.   Představa, že zapnu kameru, stoupnu si před ni, a vysypu co mám na srdci, a je hotovo … je mírně řečeno dost utopická. Nebo aspoň já to tak neumím. Když jsme na přelomu 2020/2021 začali společně s LPE s.r.o. dělat videopřednášky, bylo to dost pod tlakem. Každý měsíc jeden termín, do […]


Číst víceWebdesign © 2018 David Jindra