Načítám...

Postřehy ze 3. semestru
Třetí semestr za mnou, ani jsem se nenadál a už je vlastně půlka studia. Letí to.

Tentokráte jsem tedy hrubě podcenil přípravu, během celého semestru jsem se flákal a do školy nic moc nedělal. Což bylo teda ve zkouškovém silně znát. Najednou času málo a hromada věcí k přečtení. Ponaučením tedy budiž, že je opravdu potřeba i během semestru průběžně něco dělat.

Od minulého čtvrtku do včerejší středy jsem sfouknul pět zkoušek.
Byl to ale fest záhul.

BZ304Zk Občanské právo hmotné pro bakaláře II
Pokračování „občana“ z minulého semestru. Tentokráte na téma dědictví, závazků a deliktů.
U zkoušky zase 30 minut a 10 otázek, u nich jedna až čtyři odpovědi správně. A ještě se odečítají body za špatné odpovědi. Ale u zkoušky je dovolený občanský zákoník, takže jde spíš o to se v něm umět orientovat …

BZ305Zk Základy civilního procesu
Netradiční byla hned první přednáška, kam přišel týpek v batikovaným tičku, s pivasem, neustále usrkával čaj či co a několikrát v průběhu přednášky prohlásil, že by to chtělo vypadnout na zahrádku na jedno. Jinak toho z něho úplně moc nevypadlo. Teda krom toho, že je sám advokátem, a chodí k soudu.
Nicméně potvrdil to, s čím jsem se už na vlastní kůži měl možnost u protistran opakovaně setkat: „Myslíte si, že se u soudu lže? No to si pište, že jo … a jak! Protože vždycky ten co lže může prohlásit, že si to takto pamatuje …

V rámci přípravy ke zkoušce jsem překvapivé zjištění, že v rámci bagatelních sporů neexistuje možnost opravného prostředku (viz odst. 2)… takže nejenom že nemáte jistotu, jak spor u soudu dopadne, ale ještě nemáte ani možnost rozsudek rozporovat, pokud s ním nesouhlasíte. Drsný.

BZ306Zk Základy finančního práva
Tento předmět pasuji na největší pakárnu dosavadního studia. Todle teda překonalo i Evropskou unii z prvního semestru. Předmět totálně o ničem, plný definic „veřejných statků“, „politiky“, „finanční politiky“ a podobných sraček. Jeho přínos mě navíc totálně minul, neb jsem vůbec nepochopil, k čemu nám to jakože má být.
U ústní jsem ale oprášil partyzánský přístup z předchozí VŠ. Partyzán. V podstatě jsem mu nic neřekl.
Písemná prej nedopadla špatně, ale začal ze mě tahat definice. Na což jsem mu řek, že to ať po mě nechce, že nevím. No ale to prej že se písemná neshoduje s tím, co předvádím na ústní. Na to mu povídám, že u písemné se po mě nechtěly sypat z rukávu žádné definice. Tak že mám jít na chodbu, tam se vydýchat, a za chvíli přijít znovu. Na to jsem mu ale řekl, že to ať mě radši vyhodí rovnou, že mi za 3/4 hodiny jede vlak.
Na což vyvalil oči, zalapal po dechu (jak jede vlak??) … a dal mi za tři 🙂

BZ307K Základy správního práva procesního I
Z tohodle předmětu jsem měl na začátku dost obavy, neb tu státní správu úplně tak moc nemusím.
Ale k mému potěšení se to vyvinulo dobře. Předmět je rozdělený na dvě části. Na „jedničku“, která se ukončuje pouze sepsáním modelového správního rozhodnutí. A na „dvojku“, která se zakončuje zkouškou, kde se zkouší vše z obou částí. Jenže dvojku my nakonec mít nebudeme! Takže leháro, za úkol jsem dostal sepsat rozhodnutí o zrušení trvalého pobytu. Jelikož jsem nedávno někomu trvalý pobyt rušil, tak to bylo v zásadě levou zadní. Vědět to hned na začátku, tak jsem vlastně na ty přednášky ani nemusel.

Největší blbost je, když si někdo v exekuci nepřebírá poštu. Protože kdyby si ji přebíral, tak ji může legálně oddalovat klidně i deset let.“ K tomu jen dodám, že druhá obrovská blbost je, že když má někdo na krku exekuce a více věřitelů, že na sebe nepodá insolvenční návrh. Zaplatil by jen 1/3 a za pět let by byl vysmátej.

BZ308Zk Základy obchodního práva
Výborný předmět a výborní vyučující. Pro todle jsem na tu školu šel.
V zásadě průlet kompletními základy, k tomu ještě úvod do směnek a ochrany soutěže (to už jsem zas tak nemusel). Ale látky bylo poměrně hodně, 30 obsáhlých otázek.
U písemné se mohly používat nekomentované předpisy. U ústní první vyletěl, druhej vyletěl, třetí vyletěla. Pak jsem šel na řadu a vytáhl si to, co jsem chtěl ze všeho nejméně. Kartely a hospodářskou soutěž. Ale dobrý. Z písemné jsem měl za 3 a za 2-, z ústní známku nevím … ale výslednou mám 1-.
Tak nevím, ale ať počítám jak počítám, tak mi to pořád nějak nevychází … ?

EDIT: Ty bláho, tak po skončení zkouškovýho to podle statistik nedalo 126 lidí z 279.
Tak to je teda brutální čistka, obvykle neudělá jiné předměty tak 5-10 lidí …

MVE002K Počítačové zpracování odborného textu
Tohle byl velký volitelný omyl. Předmět za kredit (ostatní jsou tak 7), ale domácích úkolů mraky, co dva týdny bodovaná zadání, práce jako na kostele a na konci ještě nutno jet do Brna na zkoušku. Na zkoušku z Wordu! Chápete to? Ale tak abych jen nehanil, pár nových fíglů ve Wordu jsem se naučil.
Ale znovu bych si to už nedal, za ten kredit to nestojí.

NV302K Veřejné stavební právo
No, od tohoto druhého volitelného předmětu jsem asi očekával příliš mnoho. Na jednu stranu vyučující jasně a jednoduše vysvětlila principy (kdy souhlas, kdy územní řízení, kdy stavební povolení, proč je odstranění stavby před dodatečným povolením stavby, atd.).
Na druhou stranu ale občas motala docela nesmysly („… to máte stejné jako u projektantů, stavař si přizve jinou autorizovanou osobu na profese a pak to po nich samozřejmě orazítkuje …“ ???; anebo se tam vážně diskutovalo o tom, že stavbyvedoucí na stavbě přece vůbec nemusí být, že to je jeho věc a podobné ptákoviny).
Nicméně seminární práce na téma stavbyvedoucí a autorizace obhájena.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Další články

22. 9. 2023 Jan Hlavatý

Chcete vidět smutnou realitu, jak to vypadá takřka při každé realizaci? Z: zhotovitel P: projektant V: výrobce   Přezbrojení stávajícího pole rozváděče Historka stará pár měsíců … Z: „Výrobce přístrojové vložky pro přezbrojení rozváděče nám říká, že to co jste navrhnul, udělat nejde; potřebuje se sejít na místě.“ P: „Co konkrétně prosím nejde, že je potřeba se […]


Číst více1. 9. 2023 Jan Hlavatý

Sem tam mi od začínajících projektantů přijde dotaz. Kde mám brát nějaké zákazníky? Neexistuje nějaký portál na získávání projektů pro freelancery? Rád bych začal projektovat, ale nevím, kde brát klienty. Kolik budu pro projektování potřebovat zákazníků? Nemám na to univerzální rady či odpovědi. Můžu maximálně pro inspiraci ukázat, co (ne)fungovalo mě samotnému. Když jsem v roce 2010 […]


Číst více8. 8. 2023 Jan Hlavatý

Po čase zase další občasník exotů, tentokráte z oblasti fotovoltaik. Aneb, na jaký kokotiny projektant v praxi naráží, čí za co je neustále drbán.   Proč máte v projektu okolo fotovoltaiky ochranné pásmo sedm metrů, když na panelech není vysoké napětí? Jiní projektanti dávají metr! (protože ochranné pásmo se neodvíjí od napětí na panelech, ale od napětí v místě […]


Číst víceWebdesign © 2018 David Jindra