Načítám...

Standardy projektových činností




Sestavovat nabídky bývá občas dost těžké.
Nevím jak jiní, ale moje zkušenost z poptávek je taková, že dostávám naprosté minimum informací.
Jedna z nejkrásnějších poptávek co jsem třeba za letošní rok měl, že pro zpracování nabídky na rekonstrukci stávajícího objektu o celkové hrubé podlahové ploše asi 20 tis m2 byly jediným podkladem čísla parcel v katastru nemovitostí. Nic víc. Ale i drtivá většina dalších poptávek bývá způsobem takhle vypadá stavba, dejte nám cenu.
No jo, ale cenu za co? Dobře, stupně projektů víme, ale dál?
Co všechno budete chtít a co si naopak zajišťujete sami?

Paradoxem je, že obě komory, jak ČKA, tak ČKAIT, pro tyto situace mají zpracované metodické pomůcky. Paradoxem proto, že jsem si u nich příliš nevšimnul nějaké výraznější aktivity k podpoře činností svých členů. Takže obě komory sice vydaly metodické pomůcky k tomu, co patří mezi standardní činnosti projektanta, co jsou naopak už nadstandardní činnosti, co spadá do inženýrských činností, co do speciálních odborných činností, atd. …
… ale aby jste to někde našli, tak musíte být pomalu detektivem.
Soudím tak i podle toho, že o nich takřka nikdo neví.
Nicméně existují.

Netuším jak dlouho, ale nějaký pátek už podle mě ano.
Obsah pomůcek obou komor je víceméně identický, zásadního rozdílu jsem si všiml akorát v barvách.

 

Metodické pomůcky České komory architektů:

Fáze služby 1: příprava zakázky

Fáze služby 2: studie / návrh stavby

Fáze služby 3: dokumentace pro umístění stavby (DUR)

Fáze služby 4: dokumentace pro povolení stavby (DSP)

Fáze služby 5: prováděcí dokumentace (DPS)

Fáze služby 6: soupis prací a dodávek

Fáze služby 7: autorský dozor

EDIT 6. 1. 2019: U ČKA nahradili jednotlivé metodické pomůcky metodickým nástrojem Standard služeb architekta, což je v podstatě to samé, jen shrnuté do jedné ucelené publikace.

 

Metodické pomůcky České komory autorizovaných inženýrů a techniků, činných ve výstavbě:

Výkonová fáze 1: příprava zakázky

Výkonová fáze 2: návrh/studie stavby

Výkonová fáze 3: dokumentace pro umístění stavby (DUR)

Výkonová fáze 4: dokumentace pro povolení nebo ohlášení stavby (DSP)

Výkonová fáze 5: dokumentace pro provádění stavby (DPS)

Výkonová fáze 6: soupis prací a dodávek

Výkonová fáze 7: autorský dozor

 

Není tudíž nic jednoduššího, než se v nabídkách odkazovat na výše uvedené materiály: „Součástí nabízených cen jsou standardní činnosti dle metodických pomůcek ČKA / ČKAIT.

Ale vždy je potřeba jasně dát odkaz na ty které konkrétní pomůcky. No a hned je tím jasně dáno, jaké činnosti v ceně jako projektant máte máte, a jaké už ne. Taky netřeba moc dumat nad tím, co je standardně v ceně, a co už jsou činnosti za příplatek. A samozřejmě to eliminuje i případné budoucí spory o to, co jste měli nebo neměli řešit. Navíc mezi podnikateli (pozor, nikoli ale vůči spotřebiteli) je takováto možnost definování podmínek spolupráce zakotvena přímo v občanském zákoníku:

§ 1751
(3) Při uzavření smlouvy mezi podnikateli lze část obsahu smlouvy určit i pouhým odkazem na obchodní podmínky vypracované odbornými nebo zájmovými organizacemi.

 

PS: V materiálech obou komor si doporučuji v jejich barevném záhlaví všimnout, k čemu slouží dokumentace pro provádění stavby. V jakých se vypracovává podrobnostech a k čemu že slouží jako podklad …
Neboli to, co tvrdím už dlouho. Dokumentace pro provádění stavby neslouží k realizaci díla.

PPS: V materiálu ČKA si u prováděcí dokumentace zcela vpravo všimněte, kdo je oprávněn ji zpracovávat.




3 komentáře: “Standardy projektových činností”

  1. Pavel Štumpf napsal:

    Hmm, z nějakého podivního důvodu mi prohlížeč pokliknutí na odkaz v něm vymazal lomítko mezi .cz/files. Po doplnění už funguje.

  2. Jan Hlavatý napsal:

    Ted jsem je na tabletu proklikal a funguji mi vsechny … ?

  3. Pavel Štumpf napsal:

    Zdravím,
    odkazy na soubory CKAIT nefugují.
    P. Štumpf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *



Další články

5. 10. 2023 Jan Hlavatý

Na Elektrice se před pár dny objevila velmi zajímavá diskuse na téma, zdali průřezy HVI vodičů vyhovují EN 62305? Diskuse již bohužel není dostupná, protože byla uklizena do neveřejné části. Nicméně některé postřehy z ní se podařilo zachytit, tak je zkusme rekapitulovat.   V normě ČSN EN 62305-3 ed. 2 se v čl. 5.6.2 požaduje, že „Materiály, uspořádání a minimální průřezy vodičů […]


Číst více



22. 9. 2023 Jan Hlavatý

Chcete vidět smutnou realitu, jak to vypadá takřka při každé realizaci? Z: zhotovitel P: projektant V: výrobce   Přezbrojení stávajícího pole rozváděče Historka stará pár měsíců … Z: „Výrobce přístrojové vložky pro přezbrojení rozváděče nám říká, že to co jste navrhnul, udělat nejde; potřebuje se sejít na místě.“ P: „Co konkrétně prosím nejde, že je potřeba se […]


Číst více



1. 9. 2023 Jan Hlavatý

Sem tam mi od začínajících projektantů přijde dotaz. Kde mám brát nějaké zákazníky? Neexistuje nějaký portál na získávání projektů pro freelancery? Rád bych začal projektovat, ale nevím, kde brát klienty. Kolik budu pro projektování potřebovat zákazníků? Nemám na to univerzální rady či odpovědi. Můžu maximálně pro inspiraci ukázat, co (ne)fungovalo mě samotnému. Když jsem v roce 2010 […]


Číst více



Webdesign © 2018 David Jindra