Na začátku září bylo zprovozněno generování prvních technických zpráv i pro technologické elektroinstalace, konkrétně pro fotovoltaické instalace, a pro nabíjecí stanice pro elektromobily. A od té doby …. nic? Ano, skoro to vypadá, že se nic neděje. Jenže ono se děje. Jen to není vidět.
Děje se to, že se na začátku září začal dávat dohromady obsah pro trafostanice. Protože v okamžiku, kdy se podaří zprovoznit generování technických zpráv pro trafostanice, tak v tom okamžiku půjde u všech staveb zprovoznit možnost jejich napojení jak z hladiny nízkého napětí, tak i z hladiny vysokého napětí (což zatím lze pouze z hladiny nízkého napětí). Čili trafostanice se zdají být poměrně zásadním milníkem ve fungování Generátoru technických zpráv.
Jenže ouha. Ono to zprovoznění generování technických zpráv pro trafostanice se zdá býti mnohem komplikovanější, než se čekalo. Hlavní problém, který se vynořuje stále dokola je totiž ten, že s trafostanicemi toho poměrně hodně souvisí. A čím více se toho přidává, tím více se toho vynořuje …
Trafostanice vn/nn je samozřejmě napájena z vysokého napětí. Jenže připojení může být jak z neměřené, tak z měřené části. U neměřené části se ale automaticky dostáváme i do distribuční sítě. Případně do lokálních distribučních soustav. To znamená, že chtě nechtě musí Generátor technických zpráv fungovat i pro distribuci. A to i přes to, že se předpokládalo, že pro distribuce Generátor technických zpráv fungovat nebude.
Trafostanice může být jak odběratelská, tak ale i distribuční. Což opět směřuje k tomu, aby Generátor technických zpráv fungoval i pro distribuci. Když už má Generátor technických zpráv fungovat i pro distribuci na vysokém napětí, tak by úplně moc asi nedávalo smysl, aby nefungoval i pro distribuci na napětí nízkém.
Takže krom trafostanic se musí přidat i vše, co souvisí s distribucí.
Trafostanice je zpravidla připojená na nějaké přívodní vedení, ať už kabelové či venkovní. A nějaké vývodní vedení z ní zase odcházení. Což směřuje i s výše zmíněnými distribucemi k tomu, že je potřeba současně vyřešit i vše, co souvisí s vedeními, ať už venkovními či kabelovými, včetně jejich ukládání.
Takže krom trafostanic se musí přidat i řešení venkovních vedení.
V okamžiku, kdy se začalo u trafostanic řešit fakturační měření, vynořily se najednou spínací stanice. Protože v rámci třeba průmyslového areálu může být vstupní spínací stanice s fakturačním měřením, a z ní se pak napájí až jednotlivé podružné trafostanice.
Takže krom trafostanic se musí přidat i spínací stanice.
V okamžiku, kdy začneme řešit odběratelské trafostanice, objeví se nutně i dieselagregát. Protože ve spoustě trafostanic je současně osazen i záložní zdroj, ať už pro provozní zálohování, pro zálohování ve zdravotnictví, pro zálohování požárně bezpečnostních zařízení.
Takže krom trafostanic se musí přidat i dieselagregáty.
Aby toho nebylo málo, tak krom konvenčních dieselagregátů se začínají poměrně objevovat i různá bateriová úložiště. Jak v distribuční síti (a zase jsme u distribucí), tak i v odběratelských instalacích. Už jsem dělal na projektu, kdy takové bateriové úložiště fungovato i jako záložní zdroj pro zálohování požárně bezpečnostních zařízení (elektronicky mělo nastavenou minimální dovolenou hladinu vybití, aby zůstala rezerva pro případ požáru, jde u toho libovolně kombinovat výstupní napětí, čili to třeba může přímo napájet ústřednu nouzového osvětlení bez potřeby dalších baterií v instalaci …).
Takže krom trafostanic se musí přidat i bateriová úložiště.
V okamžiku, kdy začneme řešit transformátory v trafostanicích, začne se objevovat velká plejáda napěťových soustav. A to jak na primární straně (35/22/10/6/3 kV), tak ale i na sekundární straně (10/6/3/0,69/0,525/0,4 kV). A aby toho nebylo málo, tak do toho vstoupí ještě mraky možností ovládacích napětí, ať už AC (120/230 V), tak i DC (24/48/60/110/220 V).
A už se to všechno pěkně nabaluje a bobtná.
Ono to vypadá, že se nic neděje. Děje.
Jen je s tím pekelně práce.
Snad konec září října?
PS: Začíná se pomalu pracovat na tom, aby se nemuselo řešit zadávání parametrů pro generování technické zprávy přes Excel.
19. 3. 2023 Jan Hlavatý
Poslední příspěvek o hardware pro projektování jsem vypustil bezmála před 10ti lety. Mezi tím jsem měl ještě jeden další rozepsaný cca 5 let zpátky, ale nepublikoval jsem jej. Kam se to tedy za těch 5-10 let všechno posunulo? Procesor V roce 2014 jsem používal Intel i7-3770 (4 jádra + 4 virtuální, 8 MB cache, 3,4-3,9 GHz, […]
18. 2. 2023 Jan Hlavatý
Před nějakou dobou jsem psal úvahy o tom, kam se bude vyvíjet obor projektování elektro. Byl jsem vedle jak ta jedle. Není tomu totiž ani půl roku nazpět, co došlo k zásadnímu zlomu. Zpřístupnění modelů umělé inteligence světu. Dnes se o ní mluví pomalu na každém rohu, ale podle mě si ještě jen málokdo uvědomuje, jaké může a bude mít […]
31. 12. 2022 Jan Hlavatý
Jak bych charakterizoval rok 2022? Jako rok nastupující automatizace. A fotovoltaik. V automatizaci je asi nejmarkantnější rozdíl oproti všem předchozím letům v tom, že už existují běžně dostupné nástroje, které umí spoustu pracovních rutin automatizovat, a to i běžnému smrtelníkovi. Že už není nutno jak cvičená opice něco monotónně cvakat, ale že si lze vycvičit opici, která cvaká za […]
Webdesign © 2018 David Jindra
Dobrý deň,
uvažujete aj nad Slovenskou verziou Generátora technických správ? Ak áno, tak kedy približne?
Ďakujem.
Dobrý den
Ano, slovenská verze je v plánu. Kdy se tak stane je ale těžko hádat.
V současnosti se dolaďuje nový český web,
který je před spuštěním (snad tento měsíc?), který byl konečně spuštěn. Jakmile se spustí a odchytají chybky, pak je v plánu dotáhnout poslední velký rest, kterým jsou ony technické zprávy pro trafostanice a průmysl (při jejich zadávání se totiž narazilo na to, že je při zadávání/zobrazování otázek potřeba negovat i předchozí zadané odpovědi, což zadávací Excel neuměl, a musí se s tím počkat na zprovoznění webu, který už to umět bude; odhad nejpozději do léta?). Pak by se dal začít překlápět obsah generátoru i do slovenské verze (hrubý odhad snad tento rok?).Ale opravdu jen hádám, protože se u toho všeho dost často klopýtá (generátor byl 1/4 roku po termínu, aktuálně jsou webaři rovněž po termínu).