Jedna z hlavních myšlenek Generátoru technických zpráv je, že bude maximálně ulehčovat projektantům práci. Takže pokud se někde vyskytuje distribuční síť 35 kV, tak nebude generovat technickou zprávu, ve které by se psalo o 22 kV.
Distribuční síť na vysokém napětí je v Česku převážně na hladině 22 kV.
Jenže to nemusí být pravidlem. Existují i sítě 6 kV, 10 kV, či 35 kV.
Ale kde? Zkoušeli jste to někdy hledat? A našli jste něco?
Když se zeptáte pana Google, tak se nic nedozvíte.
Na webech distributorů se taky nic nedozvíte.
Tak mě napadlo, že když máme zákon o svobodném přístupu k informacím, tak že se zeptáme přímo distributorů. Tak jsem se zeptal. Musím pochválit ČEZ, od nichž vypadla hezká tabulka, rozdělená na 3 / 6 / 10 / 35 kV, s rozepsanými katastrálními územími, kde jsou tyto soustavy provozovány.
Na PRE mě odpálkovali scanem 14 let starého rozhodnutí o udělení licence od ERU z roku 2005. V něm bylo uvedeno, že PRE údajně provozuje distribuční sítě 22 kV (cca 3,5 tis km) a 3 kV (cca 1,5 km). 3 kV se mi nezdály, nicméně napadlo mě zkusit vyhledat předmětné číslo licence a hle, ona je veřejně přístupná. A v aktuální licenci PRE na webu ERU pak už distribuční síť 3 kV nefiguruje.
No a na E.ON mě vyfakovali úplně, že mi nebudou žádné informace sdělovat, „že prý vycházejí z nálezu Ústavního soudu sp. zn. IV. ÚS 1146/16„. Komické je, že ČEZ, o kterém je v nálezu konstatováno, že není povinným subjektem podle zákona, tak poskytnul informací nejvíc. Asi se na E.ON nechce dělat.
Nicméně kdyby mě nevyfakovali, tak bych nezjistil, že existují nějaké licence ERU, kde jsou vymezeny oblasti, kde daný distributor působí: PRE, E.ON, ČEZ. Inu říkám to pořád, že všechno zlé je vždycky pro něco dobré …
Když to shrnu, tak v Česku je 13.077 katastrálních území.
Ve většině katastrálních území je distribuční síť vn 22 kV.
Ve 2.234 z nich (cca 17 %) je provozována distribuční síť 35 kV.
Ve 146 z nich (cca 1 %) je provozována distribuční síť 10 kV.
Ve 13 z nich (cca 0,1 %) jsou provozovány sítě 6 a 3 kV.
V 87 z nich jsou provozovány sítě 35 i 10 kV současně.
V 1 katastrálním území jsou provozovány sítě 6 a 3 kV současně.
PRE působí ve 138 katastrálních územích (cca 1 %).
Osobně mě překvapilo, že PRE nepůsobí jen v Praze, ale i mimo ni.
E.ON působí cca ve 4 tis katastrálních územích (cca 30 %).
ČEZ působí cca v 9 tis katastrálních územích (cca 69 %).
Ve 141 katastrálních územích (cca 1 %) se prolínají dva distributoři.
12 katastrálních území (cca 0,1 %) není uvedeno v žádné licenci; že by v nich nebyla elektřina? 🙂
Stav k říjnu 2019.
Distribuční sítě 3 kV / 6 kV / 10 kV / 22 kV / 35 kV už umí Generátor technických zpráv automaticky podchytit. Stejně tak umí podchytit, že na základě zadaného katastrálního území automaticky určí, u jakého distributora se stavba nachází. Tak, aby usnadňoval projektantům práci.
19. 3. 2023 Jan Hlavatý
Poslední příspěvek o hardware pro projektování jsem vypustil bezmála před 10ti lety. Mezi tím jsem měl ještě jeden další rozepsaný cca 5 let zpátky, ale nepublikoval jsem jej. Kam se to tedy za těch 5-10 let všechno posunulo? Procesor V roce 2014 jsem používal Intel i7-3770 (4 jádra + 4 virtuální, 8 MB cache, 3,4-3,9 GHz, […]
18. 2. 2023 Jan Hlavatý
Před nějakou dobou jsem psal úvahy o tom, kam se bude vyvíjet obor projektování elektro. Byl jsem vedle jak ta jedle. Není tomu totiž ani půl roku nazpět, co došlo k zásadnímu zlomu. Zpřístupnění modelů umělé inteligence světu. Dnes se o ní mluví pomalu na každém rohu, ale podle mě si ještě jen málokdo uvědomuje, jaké může a bude mít […]
31. 12. 2022 Jan Hlavatý
Jak bych charakterizoval rok 2022? Jako rok nastupující automatizace. A fotovoltaik. V automatizaci je asi nejmarkantnější rozdíl oproti všem předchozím letům v tom, že už existují běžně dostupné nástroje, které umí spoustu pracovních rutin automatizovat, a to i běžnému smrtelníkovi. Že už není nutno jak cvičená opice něco monotónně cvakat, ale že si lze vycvičit opici, která cvaká za […]
Webdesign © 2018 David Jindra
Napsat komentář