Načítám...

Rok 2019
Za letošní rok mi o 1/3 klesla úspěšnost nabídek; spadla někam k 60 %.

Eh!? Na první pohled tragédie, nuž? Jen každá druhá/třetí nabídka? Co se děje? Nedaří se? Podle mě se daří. Daří se, i když se propadla úspěšnost nabídek? To je přece nesmysl, to nejde dohromady. Podle mě to jde dohromady. Jako že je horší úspěšnost nabídek, a daří se? To má být jakože úspěch? Blbost.

Toť takový běžný manažerský pohled. Jakmile něco neustále neroste, tak je z toho průšvih. Všichni se honí za růstem do nebes. Ale podle mě je spíš nesmysl onen neustálý a nekonečný růst. Více! Lépe! Dále! Takže jak to je? Jak se může dařit, když spadla úspěšnost nabídek?

V průběhu roku jsem zde psal, že při práci používám procesní řízení spolu se sledováním času, co jak dlouho při projektování trvá. Už se z toho stala nedílná součást mého stylu práce. A po té době používání (prakticky někdy od začátku roku 2018) mám nasbíranou i hromadu dat k analyzování. No a z toho sledování času začnou samozřejmě postupně vyplývat velmi zajímavé informace. Například se z toho velmi jasně začalo postupně ukazovat, že hodinová sazba klesá postupně tak, jak následují jednotlivé projekční stupně. Nejvyšší hodinovou sazbu mají DUR, horší hodinovku mají DSP, ještě horší hodinovku mají DPS, a nejhorší hodinovku mají detailní realizační dokumentace. Čili je to přesně obráceně, než jak by to dávalo smysl. Ta nejvíce odborná a podrobná činnost, čili rozkreslování detailů v realizační dokumentaci, s největší potřebou znalostí, s největší mírou odpovědnosti, by přece měla být i nejlépe ohodnocená, ne? Vidíte, a je to přesně naopak. Aspoň z toho, co jsem za dva roky naměřil. Pak už taky začne najednou dávat smysl, proč existují projektanti, kteří dělají jen dokumentace pro stavební povolení. Je to moudré, proč by se drbali s něčím, na co je potřeba větší odbornost, a ještě k tomu za menší hodinovou sazbu?

Což mi samozřejmě smysl příliš nedávalo, takže jsem od začátku roku adekvátně zvednul ceny; někde i výrazně. Aby se hodinové sazby srovnaly. Což je i důvod onoho propadu úspěšnosti nabídek. Protože to samozřejmě některé zákazníky odradilo. Někteří zákazníci však i přes zdražení zůstali, neb už ví, co za své peníze dostávají. A taky po špatných zkušenostech jinde přišli i zákazníci noví, kteří vyšší ceny akceptují. Takže výsledek celého zdražení je ten, že úspěšnost nabídek sice spadla (ach, jaká tragédie!), celkový roční obrat nicméně zůstal stejný (no vida!), ale hlavně bylo potřeba méně vynaloženého času (čehož už si nikdo nevšimne). Inu, je to tragédie, muset pracovat méně za stejně peněz?

Četl jsem ostatně nedávno na LinkedIn krásný komentář: „Pokud se Vám zdá cena za experta vysoká, zkuste najmout amatéry … A až se to pokazí, tak vždycky můžete zaplatit expertům, aby to po nich opravili.“ 🙂 Aktuálně po jednom takovém předělávám uzemnění a LPS na bytovém domě v Praze …

 

Jak jsem již v minulosti psal, začala ve mě víc a víc sílit představa, začít nějak vracet veškeré to know how, které jsem za ta léta praxe nasbíral. Začít pomáhat (nejen) začínajícím projektantům. Pomáhat pozvednout úroveň projektování elektro. Což snad pomalu letos začalo zhmotňovat.

To, že jsem na stejný roční obrat potřeboval mnohem méně vynaloženého času, ostatně nebylo jen tak. Bylo to nutnou podmínkou pro to, aby mohl vzniknout Generátor technických zpráv. Protože veškerý čas, který jsem ušetřil na projektování, padnul na práci na Generátoru; a mnohem mnohem víc, nejen ten, co jsem ušetřil. V lednu se řešily poptávky a smlouva na jeho naprogramování. V únoru se řešila koncepce, jak by měl Generátor vlastně fungovat, jeho struktura, třídění, apod. V březnu jsem řešil, co to vlastně obnáší nechat naprogramovat web www.proelektroprojektanty.cz? Do dubna jsem dal dohromady a vypustil průzkum mezi elektroprojektanty. V květnu probíhaly hlavní práce na skládání Generátoru. Koncem června, po půl roce práce, nastal „historický“ okamžik; klikl jsem na tlačítko „Generovat“, a za pár sekund jsem dostal první vygenerovanou technickou zprávu. Samozřejmě, měla ještě nemálo nedostatků. Ale už i tak vypadala velmi slušně. Ale hlavně se zhmotnilo něco, co do té doby existovalo jen ve snech a v představách. V červenci jsem se chtě nechtě musel ponořit do základů HTML/CCS3, abych naprogramoval dočasnou podobu webu www.proelektroprojektanty.cz, což bylo nutnou podmínkou pro to, aby se mohl rozběhnout testovací provoz Generátoru technických zpráv. Po zbytek roku se pak během testovacího provozu doplňoval odborný obsah Generátoru, neustále se kontrolovaly, ověřovaly, opravovaly a dolaďovaly generované výstupy, postupně se naplnilo 10 stávajících druhů staveb + 6 druhů technologií. Během toho všeho se objevovaly další a další hromady nových souvisejících předpisů, norem, a jejich požadavků. Bylo spoustu chvil, kdy už jsem toho všeho měl plné zuby, a nechtěl jsem nějaký Generátor technických zpráv už ani vidět. A předpokládám, že takových chvil ještě bude spousta. V říjnu a listopadu se řešilo zadání naprogramování webu, v listopadu se podepsala smlouva a vzniknul profesionální web. Ten je v tuto chvíli již funkční, včetně nového designu. Jen ještě není zveřejněn, neb se na něj aktuálně přesunuje zadávání parametrů pro Generátor technických zpráv. Snad se tak během ledna podaří nový web definitivně rozběhnout, a ukončit tak testovací provoz Generátoru (a definitivně se tak zbavit zadávacího Excelu s makry).

V tomto všem byl uplynulý rok neskutečně těžký. Dát dohromady Generátor technických zpráv bylo profesně to nejtěžší, co jsem zatím kdy dělal. Aktuálně ke konci roku se v něm z 83 legislativních předpisů přebírá 229 citací, z 222 technických norem se cituje 515 jejich požadavků, k tomu se čerpá z 101 obrázků a 520 textových záznamů. Když na to přijde, tohle všechno by měl projektant znát. K tomu všemu je v jednotlivých generovacích jádrech takřka 10 tisíc (!) párovacích podmínek, kdy se co má v generované zprávě objevit. Byť člověk už i poslouchal, jak někteří ví, že udělat takový generátor je „úplně ale úplně primitivní„. Tak ano, on to hezky shrnul Jaroslav Homolka na svém blogu: „Čím víc někdo mluví, tím míň toho dokáže. Jenom zabíjí čas. Jinak by dělal něco důležitějšího.

Obrovskou radost mám však pokaždé, když v rámci zkušebního provozu poslouchám nadšené reakce na vygenerované zprávy. Protože pak člověk má pocit, že to celé má smysl. A taky se u toho pokaždé usměju nad některými poznámkami z proběhlého průzkumu mezi elektroprojektanty, jaká je to totální pitomost, že to nemůže nikdy fungovat; že prý technické zprávy nejsou „housky na krámě“. Nejsou, každá generovaná technická zpráva se dělá na míru.

 

Tězké přetěžké časy však naproti tomu zažívám v aikidu. Musel jsem změnit klub, a bohužel, když srovnám současné kluby (co je horší, nejde chodit jen do jednoho, ale musím to suplovat několika různými kluby) s mým původním, tak je vidět obrovský obrovský rozdíl v jejcih úrovni. Nečekal jsem, že by mohl být tak velký. V srpnu jsem nicméně složil zkoušky na 1. kyu. Týden na to jsem pak vedl i svůj první tréning. V únoru mě čeká Danvorbereitungslehrgang, a ten pokud se vydaří, tak bude cesta k prvnímu danu otevřená.

 

Za rok 2018 měl tento blog 950 návštěvníků.
Za rok 2019 měl návštěvníků téměř 9500.
<< Pokora >>

 

 

Přeji Vám úspěšný rok 2020, ať už pro Vás „úspěch“ znamená cokoli.
Jestli další procenta růstu, anebo třeba více volného času.
Vše, co je potřeba, je odvaha!
Jeden komentář: “Rok 2019”

  1. Jindřich Janek napsal:

    Dobrý den,

    děkuji za váš webový prostor a velmi vám fandím ve všem co děláte.

    Jindřich Janek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Další články

16. 2. 2024 Jan Hlavatý

Pokud jste se v posledním čtvrt až půl roce snažili napsat nějaký komentář k příspěvkům zde na blogu, tak se patrně ztratil. Náhodou se zjistilo, že odeslané komentáře mizí neznámo kde. Poslední co prošel byl někdy v říjnu, minimálně od té doby komentáře vůbec nedorazí. Ani testovací, žádné. Usilovně se snažím sehnat nějakého ajťáka, co by měl volný […]


Číst více12. 2. 2024 Jan Hlavatý

Máme tady po čase zase velmi oblíbené téma. Bylo nebylo, všude se po školeních bouřlivě vždycky hlásalo, jak „projektant odpovídá!„; pomalu vždy, všude, a za všechno! Jak to je ve skutečnosti asi všichni tušíme. Hromady poptávek ala „projektant nám tady něco zprasil, potřebujeme to po něm opravit„. Jakto? Vždyť přece projektant odpovídá, ne? Tak proč to po […]


Číst více10. 2. 2024 Jan Hlavatý

Možná někdy v roce 2003 jsem špekuloval nad prvním foťákem. Postupně to pak bylo několik různých „krabiček od mýdla“ v pidisenzorem, takže kvalita všelijaká, resp. spíše nijaká, až tragická. Jak jsem pak odešel v roce 2010 na volnou nohu, tak při různých prohlídkách staveb s nimi začal být zásadní problém v tom, že kolikrát na těch fotkách pak nebylo nic vidět. Rozmazané, […]


Číst víceWebdesign © 2018 David Jindra