Načítám...

Rok 2021


31. 12. 2021Nebylo-li by Covidu, bylo by se i v uplynulém roce přednášelo.
Přednášelo-li by se však, nebylo by se přešlo na online přednášky.
A nepřešlo-li by se na online formu, nebyla by vznikla všechna ta videa!

A tak během prvního pololetí vzniklo celkem šest online přednášek … a jelikož nemám rád jen teoretické blábolení, tak jsem se snažil je nabušit hlavně praktickými ukázkami. Jak vytvořit protokol o určení vnějších vlivů? Jak na bilance rodinných a bytových domů? Co jsou to harmonické, a jaké mají důsledky? Jak se dimenzují kabely větších průřezů? Základní principy napájení pohonů. Základy řešení rozváděčů. A na podzim k tomu ještě Jak získat autorizaci elektro. A aby to nebyli zající v pytli, tak jsem k nim udělal i ukázky.

Naučil jsem se u toho zase neskutečné množství věcí. Od natáčení (na co natáčet, v jakém formátu, s jakým nastavením kamery, jak to nasvítit, jak nasnímat zvuk, jak do toho dostat ukázky, atd.), přes zpracování (v čem to sestříhat, jak připravit obraz, jak připravit audio, jak to celé sesynchronizovat, atd.), až po finalizaci a exporty (jak to vyrenderovat, jak to publikovat, atd.). Pořád se opakuji, ale všechno zlé je vždycky pro něco dobré.

Jen tak pro představu; na 1-2 hodiny přednášení připadá na pozadí průměrně skoro 30 hodin příprav.

 

Stejně jako v tom předcházejícím, tak i v uplynulém roce posunul Covid-19 oblast projektování zase o notný kus dál. Myslím, že už musí být každému snad nad míru jasné, jaký nesmysl jsou všemožné požadavky na vysedávání na kontrolních dnech a projekčních schůzkách. PPČ. „Ale my se nad projekty vždycky potřebujeme scházet.“ … Tak jo kucí, scházejte se, vysedávajte. Já mezi tím radši udělám na dálku hromadu jiných dokumentací.

 

Stejně jako v tom předcházejícím, kdy kabrňáci obšlehli mé dokumentace, a vydali je pod mým jménem jako zadávací dokumentace veřejných zakázek, tak i v uplynulém roce se mnou, skoro už tradičně, vyjebali zase další. V lednu či únoru jsem dostal echo, že po Slovensku běhá projektová dokumentace, na které jsem uváděn jako „zodpovedný projektant“. Bez mého vědomí, samozřejmě. Jak jinak. Což nutně vede k otázce, k čemu je na výkresech údaj o odpovědném projektantovi, když si tam může kdokoli napsat úplně kohokoli?

 

Nicméně v uplynulém roce se samozřejmě podařilo i spousta dalšího:

 • Z čeho mám velkou radost, je přehled norem souvisejících s projektováním elektro; jak pro silnoproud, tak i pro slaboproud.
 • Pokaždé mám velkou radost z jakéhokoli ohlasu na Generátor technických zpráv. Mimochodem první zářijový den pořádala ČKAIT školení na téma Odpovědnost autorizovaných osob. Zaznělo tam, co už jsem párkrát zaznamenal i jinde. Že pokud dojde na soud, tak soudy zajímají spíše textové části projektových dokumentací, než nějaké výkresy; aneb „Text je závaznější než obrázky„. Mít dobře napsanou technickou zprávu může být k nezaplacení 🙂
 • Prakticky veškeré projekty pro povolování staveb jsem posunul do stavu bez půdorysných výkresů. Nedává mi moc smysl, ztrácet čas s výkresy s rozsypaným čajem. A že to je dobrá myšlenka potvrzuje i zájem zákazníků, kdy takové stavební povolení drtivé většině z nich stačí. Protokol o určení vnějších vlivů, Technická zpráva, Celková bilance energií, Přehledové schéma napájení, Výpočet řízení rizika. Hotovo. Stavba povolena. Na co se drbat s něčím dalším? Na co kreslit půdorysy? Pravda tedy, jsou i kabrňáci, co jsou schopni tam neustále cpát i výkresy hromosvodu, ale o tédle debilovině jak známo si myslím svoje.
 • Strašně dlouho mi trvalo udělat si jasno ohledně projektování fotovoltaik. Pořád jsem nevěděl, jak k nim přistupovat. Ale naučil jsem, že existuje velmi elegantní způsob rozuzlení. Nevíš si s něčím rady? Was sagt dazu dein Bauch; dein Bauchgefühl? Aneb další z aha! momentů. Takže nedělám fotovoltaiky na rodinných domech, protože mě nebaví. Nedělám fotovoltaiky na polích, protože tam podle mě nepatří; nelíbí se mi tam. Projektuji jen větší fotovoltaiky na střechách či brownfieldech.
 • Co je naopak křišťálově jasné, je nekompromisní přístup k neplatičům. Problémy se splatnostmi? Platba předem nebo nazdar. Což si lze dlouhodobě dovolit zejména kvůli průběžnému oslovování nových a nových zákazníků. A všechny ty potenciálně problémové, co průběžně odkopávám, prakticky hned nahrazují zákazníci noví. A víte co je na tom nejlepší? Že tam jsou i tací, co platí prakticky okamžitě, co dostanou fakturu. Ještě týž den. Naposled mi k tomu jeden napsal: „jak Vy rychle pracujete, tak my rychle platíme„. To je pak radost pro takové dělat.

 

Přeji všem do nového roku spoustu zajímavých projektů, se zákazníky, co si váží Vaší práce. A ty ostatní, co si jí neváží, ty posílejte do háje. Uděláte tím místo těm novým. Lepším. Je jich všude dost.
4 komentáře: “Rok 2021”

 1. Radek Vyroubal napsal:

  Úplně jste mě rozsekal zkratkou „PPČ“. Dnes už asi nic neudělám.

 2. Miroslav Vichr napsal:

  Díky za vše, jste super, Guten Rutsch. Btw jsou v r. 2022 plánované další on-line přednášky a pokud ano, na jaká témata?

  • Jan Hlavatý napsal:

   No mám rozepsaný scénář na 6ti dílnou přednášku o oceňování projekčních prací, a na 2 dílnou přednášku o navrhování trafostanic.
   A taky je vzhledem ke změně zákona o VTZ v plánu kompletně předělat úvod do projektování, takže práce až nad hlavu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Další články

12. 4. 2024 Jan Hlavatý

V roce 2020 jsem zde popisoval své dojmy ze zpracování prováděčky bytového domu v DDS-CAD verze 13; nejlepší bude začít tím původním příspěvkem. Následující text jsem nedávno obdržel od kolegy. Od kolegy, který zde už v roce 2019 popisoval své zkušenosti s projektováním elektro v Revitu. Nyní mi poslal své postřehy z projektování v DDS-CAD, tentokráte verze 19. Neboli máme možnost […]


Číst více1. 4. 2024 Jan Hlavatý

Všude možně se píše, že zvuk je půlka videa. Přijít ale na to, jak ten dobrý zvuk udělat, mi trvalo asi tři roky. Když se před lety s Covidem rozjely online přednášky, bylo to dost nevalné. V online prostoru jste koukali na jakýsi zazrněný obraz, kde kolikrát přednášející nebyl ani vidět, jako když si třeba inteligentně sedl […]


Číst více14. 3. 2024 Jan Hlavatý

Neuplynulo ani půl roku od zveřejnění obsahu Elektrotéky. A hle, už tady máme vykrádání obsahu, jak vyšité. Bylo nebylo, existuje časopis Elektroprůmysl. Ten se za celou dobu své existence vyznačuje zejména tím, že články v něm bývají poměrně „impotentní“. Buďto ničím nepodložená tvrzení, anebo maximálně „podle nějaké normy musí být něco“. Nikdy tam nebyly uváděny konkrétní články […]


Číst víceWebdesign © 2018 David Jindra