Nebylo-li by Covidu, bylo by se i v uplynulém roce přednášelo.
Přednášelo-li by se však, nebylo by se přešlo na online přednášky.
A nepřešlo-li by se na online formu, nebyla by vznikla všechna ta videa!
A tak během prvního pololetí vzniklo celkem šest online přednášek … a jelikož nemám rád jen teoretické blábolení, tak jsem se snažil je nabušit hlavně praktickými ukázkami. Jak vytvořit protokol o určení vnějších vlivů? Jak na bilance rodinných a bytových domů? Co jsou to harmonické, a jaké mají důsledky? Jak se dimenzují kabely větších průřezů? Základní principy napájení pohonů. Základy řešení rozváděčů. A na podzim k tomu ještě Jak získat autorizaci elektro. A aby to nebyli zající v pytli, tak jsem k nim udělal i ukázky.
Naučil jsem se u toho zase neskutečné množství věcí. Od natáčení (na co natáčet, v jakém formátu, s jakým nastavením kamery, jak to nasvítit, jak nasnímat zvuk, jak do toho dostat ukázky, atd.), přes zpracování (v čem to sestříhat, jak připravit obraz, jak připravit audio, jak to celé sesynchronizovat, atd.), až po finalizaci a exporty (jak to vyrenderovat, jak to publikovat, atd.). Pořád se opakuji, ale všechno zlé je vždycky pro něco dobré.
Jen tak pro představu; na 1-2 hodiny přednášení připadá na pozadí průměrně skoro 30 hodin příprav.
Stejně jako v tom předcházejícím, tak i v uplynulém roce posunul Covid-19 oblast projektování zase o notný kus dál. Myslím, že už musí být každému snad nad míru jasné, jaký nesmysl jsou všemožné požadavky na vysedávání na kontrolních dnech a projekčních schůzkách. PPČ. „Ale my se nad projekty vždycky potřebujeme scházet.“ … Tak jo kucí, scházejte se, vysedávajte. Já mezi tím radši udělám na dálku hromadu jiných dokumentací.
Stejně jako v tom předcházejícím, kdy kabrňáci obšlehli mé dokumentace, a vydali je pod mým jménem jako zadávací dokumentace veřejných zakázek, tak i v uplynulém roce se mnou, skoro už tradičně, vyjebali zase další. V lednu či únoru jsem dostal echo, že po Slovensku běhá projektová dokumentace, na které jsem uváděn jako „zodpovedný projektant“. Bez mého vědomí, samozřejmě. Jak jinak. Což nutně vede k otázce, k čemu je na výkresech údaj o odpovědném projektantovi, když si tam může kdokoli napsat úplně kohokoli?
Nicméně v uplynulém roce se samozřejmě podařilo i spousta dalšího:
Přeji všem do nového roku spoustu zajímavých projektů, se zákazníky, co si váží Vaší práce. A ty ostatní, co si jí neváží, ty posílejte do háje. Uděláte tím místo těm novým. Lepším. Je jich všude dost.
22. 9. 2023 Jan Hlavatý
Chcete vidět smutnou realitu, jak to vypadá takřka při každé realizaci? Z: zhotovitel P: projektant V: výrobce Přezbrojení stávajícího pole rozváděče Historka stará pár měsíců … Z: „Výrobce přístrojové vložky pro přezbrojení rozváděče nám říká, že to co jste navrhnul, udělat nejde; potřebuje se sejít na místě.“ P: „Co konkrétně prosím nejde, že je potřeba se […]
1. 9. 2023 Jan Hlavatý
Sem tam mi od začínajících projektantů přijde dotaz. Kde mám brát nějaké zákazníky? Neexistuje nějaký portál na získávání projektů pro freelancery? Rád bych začal projektovat, ale nevím, kde brát klienty. Kolik budu pro projektování potřebovat zákazníků? Nemám na to univerzální rady či odpovědi. Můžu maximálně pro inspiraci ukázat, co (ne)fungovalo mě samotnému. Když jsem v roce 2010 […]
8. 8. 2023 Jan Hlavatý
Po čase zase další občasník exotů, tentokráte z oblasti fotovoltaik. Aneb, na jaký kokotiny projektant v praxi naráží, čí za co je neustále drbán. Proč máte v projektu okolo fotovoltaiky ochranné pásmo sedm metrů, když na panelech není vysoké napětí? Jiní projektanti dávají metr! (protože ochranné pásmo se neodvíjí od napětí na panelech, ale od napětí v místě […]
Webdesign © 2018 David Jindra
Úplně jste mě rozsekal zkratkou „PPČ“. Dnes už asi nic neudělám.
Díky za vše, jste super, Guten Rutsch. Btw jsou v r. 2022 plánované další on-line přednášky a pokud ano, na jaká témata?
No mám rozepsaný scénář na 6ti dílnou přednášku o oceňování projekčních prací, a na 2 dílnou přednášku o navrhování trafostanic.
A taky je vzhledem ke změně zákona o VTZ v plánu kompletně předělat úvod do projektování, takže práce až nad hlavu 🙂
…ale tak jo, jste takovej náš elektro-gůgl ?