Načítám...

Rok 2021
Nebylo-li by Covidu, bylo by se i v uplynulém roce přednášelo.
Přednášelo-li by se však, nebylo by se přešlo na online přednášky.
A nepřešlo-li by se na online formu, nebyla by vznikla všechna ta videa!

A tak během prvního pololetí vzniklo celkem šest online přednášek … a jelikož nemám rád jen teoretické blábolení, tak jsem se snažil je nabušit hlavně praktickými ukázkami. Jak vytvořit protokol o určení vnějších vlivů? Jak na bilance rodinných a bytových domů? Co jsou to harmonické, a jaké mají důsledky? Jak se dimenzují kabely větších průřezů? Základní principy napájení pohonů. Základy řešení rozváděčů. A na podzim k tomu ještě Jak získat autorizaci elektro. A aby to nebyli zající v pytli, tak jsem k nim udělal i ukázky.

Naučil jsem se u toho zase neskutečné množství věcí. Od natáčení (na co natáčet, v jakém formátu, s jakým nastavením kamery, jak to nasvítit, jak nasnímat zvuk, jak do toho dostat ukázky, atd.), přes zpracování (v čem to sestříhat, jak připravit obraz, jak připravit audio, jak to celé sesynchronizovat, atd.), až po finalizaci a exporty (jak to vyrenderovat, jak to publikovat, atd.). Pořád se opakuji, ale všechno zlé je vždycky pro něco dobré.

Jen tak pro představu; na 1-2 hodiny přednášení připadá na pozadí průměrně skoro 30 hodin příprav.

 

Stejně jako v tom předcházejícím, tak i v uplynulém roce posunul Covid-19 oblast projektování zase o notný kus dál. Myslím, že už musí být každému snad nad míru jasné, jaký nesmysl jsou všemožné požadavky na vysedávání na kontrolních dnech a projekčních schůzkách. PPČ. „Ale my se nad projekty vždycky potřebujeme scházet.“ … Tak jo kucí, scházejte se, vysedávajte. Já mezi tím radši udělám na dálku hromadu jiných dokumentací.

 

Stejně jako v tom předcházejícím, kdy kabrňáci obšlehli mé dokumentace, a vydali je pod mým jménem jako zadávací dokumentace veřejných zakázek, tak i v uplynulém roce se mnou, skoro už tradičně, vyjebali zase další. V lednu či únoru jsem dostal echo, že po Slovensku běhá projektová dokumentace, na které jsem uváděn jako „zodpovedný projektant“. Bez mého vědomí, samozřejmě. Jak jinak. Což nutně vede k otázce, k čemu je na výkresech údaj o odpovědném projektantovi, když si tam může kdokoli napsat úplně kohokoli?

 

Nicméně v uplynulém roce se samozřejmě podařilo i spousta dalšího:

 • Z čeho mám velkou radost, je přehled norem souvisejících s projektováním elektro; jak pro silnoproud, tak i pro slaboproud.
 • Pokaždé mám velkou radost z jakéhokoli ohlasu na Generátor technických zpráv. Mimochodem první zářijový den pořádala ČKAIT školení na téma Odpovědnost autorizovaných osob. Zaznělo tam, co už jsem párkrát zaznamenal i jinde. Že pokud dojde na soud, tak soudy zajímají spíše textové části projektových dokumentací, než nějaké výkresy; aneb „Text je závaznější než obrázky„. Mít dobře napsanou technickou zprávu může být k nezaplacení 🙂
 • Prakticky veškeré projekty pro povolování staveb jsem posunul do stavu bez půdorysných výkresů. Nedává mi moc smysl, ztrácet čas s výkresy s rozsypaným čajem. A že to je dobrá myšlenka potvrzuje i zájem zákazníků, kdy takové stavební povolení drtivé většině z nich stačí. Protokol o určení vnějších vlivů, Technická zpráva, Celková bilance energií, Přehledové schéma napájení, Výpočet řízení rizika. Hotovo. Stavba povolena. Na co se drbat s něčím dalším? Na co kreslit půdorysy? Pravda tedy, jsou i kabrňáci, co jsou schopni tam neustále cpát i výkresy hromosvodu, ale o tédle debilovině jak známo si myslím svoje.
 • Strašně dlouho mi trvalo udělat si jasno ohledně projektování fotovoltaik. Pořád jsem nevěděl, jak k nim přistupovat. Ale naučil jsem, že existuje velmi elegantní způsob rozuzlení. Nevíš si s něčím rady? Was sagt dazu dein Bauch; dein Bauchgefühl? Aneb další z aha! momentů. Takže nedělám fotovoltaiky na rodinných domech, protože mě nebaví. Nedělám fotovoltaiky na polích, protože tam podle mě nepatří; nelíbí se mi tam. Projektuji jen větší fotovoltaiky na střechách či brownfieldech.
 • Co je naopak křišťálově jasné, je nekompromisní přístup k neplatičům. Problémy se splatnostmi? Platba předem nebo nazdar. Což si lze dlouhodobě dovolit zejména kvůli průběžnému oslovování nových a nových zákazníků. A všechny ty potenciálně problémové, co průběžně odkopávám, prakticky hned nahrazují zákazníci noví. A víte co je na tom nejlepší? Že tam jsou i tací, co platí prakticky okamžitě, co dostanou fakturu. Ještě týž den. Naposled mi k tomu jeden napsal: „jak Vy rychle pracujete, tak my rychle platíme„. To je pak radost pro takové dělat.

 

Přeji všem do nového roku spoustu zajímavých projektů, se zákazníky, co si váží Vaší práce. A ty ostatní, co si jí neváží, ty posílejte do háje. Uděláte tím místo těm novým. Lepším. Je jich všude dost.
4 komentáře: “Rok 2021”

 1. Radek Vyroubal napsal:

  Úplně jste mě rozsekal zkratkou „PPČ“. Dnes už asi nic neudělám.

 2. Miroslav Vichr napsal:

  Díky za vše, jste super, Guten Rutsch. Btw jsou v r. 2022 plánované další on-line přednášky a pokud ano, na jaká témata?

  • Jan Hlavatý napsal:

   No mám rozepsaný scénář na 6ti dílnou přednášku o oceňování projekčních prací, a na 2 dílnou přednášku o navrhování trafostanic.
   A taky je vzhledem ke změně zákona o VTZ v plánu kompletně předělat úvod do projektování, takže práce až nad hlavu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Další články

19. 3. 2023 Jan Hlavatý

Poslední příspěvek o hardware pro projektování jsem vypustil bezmála před 10ti lety. Mezi tím jsem měl ještě jeden další rozepsaný cca 5 let zpátky, ale nepublikoval jsem jej. Kam se to tedy za těch 5-10 let všechno posunulo?   Procesor V roce 2014 jsem používal Intel i7-3770 (4 jádra + 4 virtuální, 8 MB cache, 3,4-3,9 GHz, 77 […]


Číst více18. 2. 2023 Jan Hlavatý

Před nějakou dobou jsem psal úvahy o tom, kam se bude vyvíjet obor projektování elektro. Byl jsem vedle jak ta jedle. Není tomu totiž ani půl roku nazpět, co došlo k zásadnímu zlomu. Zpřístupnění modelů umělé inteligence světu. Dnes se o ní mluví pomalu na každém rohu, ale podle mě si ještě jen málokdo uvědomuje, jaké může a bude mít […]


Číst více31. 12. 2022 Jan Hlavatý

Jak bych charakterizoval rok 2022? Jako rok nastupující automatizace. A fotovoltaik. V automatizaci je asi nejmarkantnější rozdíl oproti všem předchozím letům v tom, že už existují běžně dostupné nástroje, které umí spoustu pracovních rutin automatizovat, a to i běžnému smrtelníkovi. Že už není nutno jak cvičená opice něco monotónně cvakat, ale že si lze vycvičit opici, která cvaká za Vás. […]


Číst víceWebdesign © 2018 David Jindra