Načítám...

Rok 2022


31. 12. 2022Jak bych charakterizoval rok 2022?
Jako rok nastupující automatizace. A fotovoltaik.

V automatizaci je asi nejmarkantnější rozdíl oproti všem předchozím letům v tom, že už existují běžně dostupné nástroje, které umí spoustu pracovních rutin automatizovat, a to i běžnému smrtelníkovi. Že už není nutno jak cvičená opice něco monotónně cvakat, ale že si lze vycvičit opici, která cvaká za Vás.

 

A zejména i proto mi přestal dávat smysl celý humbuk okolo BIMu. Asi jste zaregistrovali, že jsem na toto téma dlouho nic nenapsal. Má to jednoduchý důvod. Současný BIM je totiž o tom, vypláznout desetitisíce za nějaký polovičatý software, ve kterém se pak budete jak cvičená opice drbat s miliardou činností navíc, oproti klasickému projektování. Nejlépe ještě za co nejnižší cenu.

Ale když si vlastnoručně osaháte automatizaci, a mnohde ji i používáte, tak Vám to postaru přestane dávat smysl. Dělat něco, s čím je ještě více práce, za ještě méně peněz, než obvykle? Proč? Jednom proto, že to je „in“? BIM (a ostatně i další investice do software) začnou mít (nejen) v profesi elektro smysl tehdy, až výrobci začnou do software implementovat automatizační funkce. Nahrajete model, software si jej přechroustá, z vnějších rozměrů spočítá výpočet řízení rizik, namodeluje valivé koule, v modelu si najde dveře, automaticky k nim na stranu kliky nasází vypínače, do středu každé místnosti předpřipraví světelný vývod, spočítá hmotnost izolací kabelů na m3 prostor, atd. atd. Minimálně polovinu práce může udělat za Vás. Pak teprve začne nějaký BIM dávat smysl.

 

Letos jsem po 10 letech opustil projekty rodinných domů.

Přestalo mě to už bavit. Přitom to byl pro mnohé projektanty nepředstavitelný job. Jsem zastáncem jednoduchosti. Dokumentace pro stavební povolení RD se dají dělat úplně jednoduše: technická zpráva + výpočet řízení rizik. Bez jediného půdorysu! Bez rozváděče! Toť vše! Nevěříte? „Nejde“? Ověřeno za tu dobu na skoro 200 dokumentacích. Pravda jednou asi tak za 50 dokumentací se vždy ozval nějaký stavební úřad, že “to tak prý být nemůže“! Že oni jsou zvyklí na ty výkresy hromosvodů, anebo snad i těch rozváděčů! Po žádosti, aby tedy doložili, který předpis něco takového požaduje, najednou nic dál nepotřebovali …

V praxi přitom potkáte hromadu dokumentací pro stavební povolení RD, kde se projektanti rozkreslují s totálními nesmysly, které legislativa nevyžaduje, nikdo je nepotřebuje, k ničemu nejsou. S půdorysy, s okruhováním vývodů, s uzemněním, s hromosvody, se schématy rozváděčů. Proč pořád? Á už vím! Magické Ctrl C/V! „Takhle to děláme vždycky„! Dělejte kucí, dělejte, akorát si pak nestěžujte, že se projektováním nedá vydělat. Ono se totiž projektováním dá vydělávat velmi slušně, jen si nesmíte přidělávat práci s nesmysly. Nevěříte? Chcete čísla? Co myslíte, jde dělat dokumentace pro povolení RD za 500,-/hod? Za 1000,-/hod? Za 1500,-/hod? Za 2000,-/hod? Za víc? Jedna jednoduchá dokumentace pro stavební povolení RD mi za poslední tři roky zabrala v průměru plus-mínus hodinu času (zprůměrováno asi ze 100 zakázek):

Hodinu času bez jakékoli automatizace. Zákazník si nacvakal zadání ve webovém formuláři. Generátor technických zpráv vygeneroval z 90% hotovou špičkovou technickou zprávu na míru, kterou jen stačilo doupravit. K tomu udělat výpočet řízení rizika, vytisknout, zabalit, poslat. Jedna takováto dokumentace včetně 4 výtisků poštou byla za 2500 Kč. Hodinovku si z toho spočítat není složité. Kdyby do toho někdo ještě vnesl automatizaci, klidně to může celé trvat i jen půlku. Co že to prej teda “nejde“?

Přitom když jsem to celé asi půl roku nabízel … doménu, web, know-how, včetně zaběhnuté klientely … nikdo nic. Zájem nula. Asi mají všichni spoustu práce se všemi těmi půdorysy, hromosvody, rozváděči, a dalšími zbytečnosti. Ono ostatně přesně tohle letos v létě kdosi poptával: „Náš projektant jde do důchodu … no my potřebujem jenom ty stavebka … ale když on nám tam vždycky dělal i to uzemnění, hromosvod, rozkreslil nám půdorysy, nakreslil rozváděč … bude 4,5 tisíce stačit?“ Pletete si stavební povolení s prováděčkou, tragédi. Předpokládám nicméně, že se nějaký zoufalec stejně našel, jak jinak. Pro úspěch přitom stačí jediné; naučit se říkat „NE“ na nesmysly.

 

Ono projektanti elektro jsou obecně velmi mizerní obchodníci.
Což bylo letos názorně vidět minimálně na třech tragických příkladech.

První byla poptávka BIM. Poptávky BIM vypadají zpravidla tak, že buď se jde po co nejnižší ceně (nemám zájem), anebo se neplatí ve 30 dnech (nemám zájem). V lednu dáte nabídku, “všechno OK, počítejte s námi!„, v dubnu první meeting, a při něm taková nenápadaná zmínka, že „u nás se jenom neplatí do 30 dnů … ale až někdy„. Takže začalo shánění nějakého jiného projektanta. A hádejte co? Někdo poskytuje nadstandardní službu (BIM v elektru), na poslední chvíli (aneb poptávka honem honem, vypadl nám jiný projektant), v době těžkého nedostatku projektantů (což je slyšet pořád, viz i níže), ale z hlediska platebních podmínek si nechá srát na hlavu (neb to někdo vzal). Ukázka podnikatelské impotence v praxi … mluvím o tom v posledním díle o oceňování; jakákoli splatnost nad 30 dnů je akorát pokus si u Vás otevřít kontokorent.
K úvěrování ale slouží banky, nikoli subdodavatelé.

Druhý příklad? Vojáci v létě poptávali zmapovat asi 200 rozváděčů. Vyhrál to nějaký střelec za 280 tis. To je 1400,- Kč za rozváděč. Dojet tam, někde v megabudově každej najít, prokousat se revizemi a vytknutými závadami, zmapovat drát po drátě neb dokumentace není, zakreslit skutečný stav, zpracovat dokumentaci k opravě, zpracovat rozpočet. K tomu hromada kontrolních dnů, za den 200 rozváděčů taky neobejdete, takže cestování hafo. Opět ukázka podnikatelské debility … mimochodem druhá nabídka v pořadí byla za 1,7 milionu; neboli skoro o 1,5 milionu podstřeleno. To muselo nasrat.
PS: Já byl ještě o milion výš, neb co kdyby to třeba náhodou vyšlo 🙂

Třetí příklad je pak z denno-denní projekční praxe. Na podzim jsem dal další z řady nabídek na fotovoltaiku: „Co se ceny týče, je Vaše nabídka z těch vyšších až nejvyšší, kterou jsme obdrželi, a to i po započtení slevy 10%“ (tu dávám za úhradu předem). Proč to píšu? Protože ze všech stran slyším hromady nářků, jak projektanti nestíhají, jak jsou zavalení minimálně na půl roku dopředu, apod. Už? Ještě ne? Jsou zavalení, ale současně jsou i levnější? Dává to nějaký smysl? Mimochodem tu zakázku jsem dostal, i když jsem daleko, a jsem drahej. Zaplacenou dopředu. Takhle mi to ostatně ukazuje informační systém (což jsou jen poptávky, které prošly vstupním sítem; aspoň jednou tolik jich neprojde):

Letos jsem zprostředkovaně slyšel i o reálné nabídce na více jak 1/2 milionu měsíčně za projektování fotovoltaik. Je potřeba se jen nebát vyšších cen.

Pro inspiraci má letošní statistika:

 • 18 % obratu uhrazeno předem, či v den vystavení faktury
 • dalších 22 % obratu uhrazeno do týdne od vystavení faktury
 • dalších 33 % obratu uhrazeno do dvou týdnů od vystavení faktury
 • nějakých 25 % obratu uhrazeno do 30 dnů vystavení faktury
 • a zbývající 2 % obratu uhrazeny 31. den, tedy den po splatnosti

Tak nějak proto dlouhodobě nechápu, proč má někdo potřebu přistupovat na poptávky se splatnostmi 60, 90, 120 dnů, či „až někdy“? Nějaká úchylka? Sebemrskačství? Nebo “takhle to je, a nejde s tím nic dělat”? Fakt “nejde”? Popravdě jde cokoli, co si jen umíte představit …

 

Samozřejmě není všechno jenom sluníčkové; i letos jsem si mnohé vyslechl:

 • že jsem „moc negativní“; to tehdy, když odmítám dál přednášet s teoretizujícími teoretiky
 • že jsem potížista; to proto, že po architektech požaduji součinnost u jakéhosi protokolu o určení vnějších vlivů, který po nich nikdy předtím žádný projektant nechtěl (??), tak co s tím furt otravuji
 • že mé stavební povolení „není moc pečlivě připravené, spíše aby se neřeklo“; to tehdy, když se zhotoviteli nelíbí, že tam nemá rozkreslené ty své rozváděče, na které je od všech ostatních kopírovačů zvyklý
 • anebo že třeba není jasné, jestli vůbec umím kreslit nějaké výkresy, když má stavební povolení jsou skoro pořád bez těch půdorysů!

No ty vole, samý kecy v kleci. Přeji Vám spoustu odvahy …
… odvahy dělat věci pořádně a po svém.
… odvahy nebát se vyšších cen.
… odvahy odmítat nesmysly.

 

 

PS: Sem tam jsem ukazoval souhrnný přehled, co že ve skutečnosti znamená to „projektování“ … tak tady je zase jeden aktualizovaný, díky PowerBI rozpitvaný i na jednotlivé stupně. Krásně je z toho vidět, jak se (aspoň u mě) vyvíjí poměr prací v průběhu jednotlivých stupňů. Na těchto poměrech pak ostatně ukazuji i oceňování projektových prací pomocí hodinových sazeb):
3 komentáře: “Rok 2022”

 1. Petr napsal:

  Docela by mě zajímalo, jak ten excel mate postaveny.
  Máte to moc hezky. Já mám google sheet a kolikrát se v tom ztrácím. A to mám OSVČ jen jako vedlejší činnost.

 2. Marcel napsal:

  Dobrý den moc se mi líbí váš článek  a máte 100% pravdu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Další články

20. 5. 2024 Jan Hlavatý

Váš oblíbený nekonečný seriál na pokračování. Technické zprávy. Dlouhodobě mě fascinuje, na jaký hovadiny v nich člověk často narazí. Proč to tam projektanti píšou? „Aby tam aspoň něco bylo“? Aneb když už nevíme, co do technické zprávy psát, tak tam aspoň nakopírujeme hromadu nesouvisejícího balastu? Nesmrtelné Ctrl C/V? Nejspíš …   Z dokumentace pro stavební […]


Číst více10. 5. 2024 Jan Hlavatý

Celý slavný BIM se za elektro stále může jít bodnout. Posledního půl roku jsem si pro navrhování ochrany před bleskem velmi oblíbil jeden nástroj. Nástroj, ve kterém velmi jednoduše namodelujete řešený objekt, či snad do něj lze řešený objekt načíst i v IFC. A pak umožňuje velmi snadno vyřešit návrh ochrany před bleskem, protože zobrazuje ochranné prostory v závislosti na […]


Číst více12. 4. 2024 Jan Hlavatý

V roce 2020 jsem zde popisoval své dojmy ze zpracování prováděčky bytového domu v DDS-CAD verze 13; nejlepší bude začít tím původním příspěvkem. Následující text jsem nedávno obdržel od kolegy. Od kolegy, který zde už v roce 2019 popisoval své zkušenosti s projektováním elektro v Revitu. Nyní mi poslal své postřehy z projektování v DDS-CAD, tentokráte verze 19. Neboli máme možnost […]


Číst víceWebdesign © 2018 David Jindra