22. 9. 2023
Chcete vidět smutnou realitu, jak to vypadá takřka při každé realizaci?
Z: zhotovitel
P: projektant
V: výrobce
Historka stará pár měsíců …
Z: „Výrobce přístrojové vložky pro přezbrojení rozváděče nám říká, že to co jste navrhnul, udělat nejde; potřebuje se sejít na místě.“
P: „Co konkrétně prosím nejde, že je potřeba se scházet na místě? Nepojedu 250 km jen kvůli tomu, že se někomu něco nechce dělat, anebo to neumí …“
nikdo nic neupřesnil, tak ani nikam nejedu …
… po čase …
V: „Potřebovali bychom probrat nějaké změny …“
P: „Když už spolu mluvíme, doneslo se ke mě, že prý nejde vyrobit, co jsem navrhnul. Co konkrétně nejde?“
V: „No to se tam nevejde …“
P: „Skříň je široká 800 mm, 5 lištových odpojovačů vedle sebe zabere 5x 99 mm, takže ještě 300 mm zbývá. Celý výkres je v měřítku, na výšku to rovněž sedí. Co konkrétně se tam nevejde?“
V: „No jo, ale uchytit ty lišťáky, ty kabely zespodu, ty měřící trafa, to musíme posunout celý nahoru, tam není místo …“
P: „Moment moment. Lištové odpínače mají být osazeny na pomocných přípojnicích s roztečí 185 mm, z nich pasovinou dozadu a nahoru do jističe, na těch pasovinách navlečená měřící trafa, z jističe nahoru na stávající přípojnice. Co konkrétně se tam nevejde?“
V: „No jo, ale to ohýbání pasovin, to by bylo strašně složitý, navíc to ani nemáme v ceně, takže tam místo toho dáme CHBU vodiče, což zabere víc místa, a musíme to celý posunout, aby se to tam vešlo, stávající šíny nahoře uříznout, napojit to na šíny do vedlejšího pole …“
Neboli ve zkratce je projektant kokot, protože „se to tam nevejde“, to kvůli tomu, že nám se to nechce dělat podle projektu, a nechť tedy naklusá na stavbu, a odsouhlasí nám, jak bychom si to mohli zprasit po svém. Jo a zhotovitel ještě požaduje, abych po výrobci navíc zkreslil skutečný stav, aby to bylo jakože v cajku (protože „nám k tomu výrobce žádnou dokumentaci nedodává, a my musíme prostě pracovat s tím, co je na trhu„).
Poslat je všechny do řiti.
Historka velmi čerstvá, stará jen pár dnů …
Z: „Ta zadávací dokumentace je špatně, my se v tom vyznáme, takže jsme udělali nový návrh, panely jsme použili stejné, ale na ty střechy se jich ve skutečnosti vejde méně. To ale nevadí, protože celkový instalovaný výkon zůstane stejný. Na některých místech byla zjištěna kolize projektového umístění FV panelů se stávající hromosvodovou jímací soustavou …“
P: „Co konkrétně je prosím na zadávací dokumentaci špatně? V zadávací dokumentaci je též požadováno zrušit všechny stávající příčné propoje LPS na střechách, takže k žádným kolizím s LPS docházet nemůže.“
Z začne manažerskými pindy: „Chci zdůraznit, že není v našem zájmu otevírat dveře ke změnám, náhradám či vícepracím. Vše, co jsme navrhli a považujeme za správné, směřuje ke správné a odborně provedené instalaci FVE tak, abychom splnili veškerá ustanovení a vyhlášky, úspěšně vše dokončili až do stavu výchozích revizních zpráv, předání hotového Díla …“
Z: „Kotvicí konstrukce pro FV panely s výkonem nad 450 Wp, v kombinaci orientace východ-západ a sklonem 10 stupňů má šířku bohužel větší, než bylo ve Vaší projektové dokumentaci počítáno. Z toho důvodu se to tam nevejde …“
P: „Průmět panelu 1038 mm při sklonu 10 stupňů je 1022 mm jak je na výkresech, a použitá konstrukce potřebuje minimální rozteče 187 mm; na výkresech jsou kresleny rozteče 260 mm, takže na každou dvojici panelů je oproti výkresu ještě 7 cm rezerva. Co se tam konkrétně nemá vejít?“
Z: „Ano, Vámi navržené konstrukce s panely 1038 mm vyžadují menší prostor. … My jsme se ale upsali k harmonogramu, a nemáme čas je shánět, tak tam dáme panely 1138 mm …“
P: „Jak je prosím možné, že je instalovaný výkon totožný, když jsou všude redukovány počty panelů, a jejich výkon zůstal stejný?“
Z: ticho …
Neboli ve zkratce je projektant kokot, protože „projekt je blbě“, a „my to uděláme líp“, neboť sereme na to, co je v zadávací dokumentaci, a budeme tam dodávat to, co si usmyslíme, či co nám zbylo někde na skladu. Akorát, že se nám to tam kvůli tomu nevejde, tak to potřebujem trochu zamaskovat. Všechno sice chceme udělat jinak, ale rozhodně nechceme otevírat dveře ke změnám, to nee! Hlavně to umět správně manažersky okecat, to je dnes to nejdůležitější.
Dřív se tomu říkávalo lhaní.
Takto v praxi probíhá prakticky 90 % realizací.
Moje žena k tomu měla nedávno velmi trefnou poznámku: „Proč se s těmi prováděčkami vlastně kreslíš, když podle toho prakticky nikdy nedělají, a skoro po každé si to odrbou po svém?“
Osobně se už moc těším na 1. 1. 2024, až nabude účinnosti nový stavební zákon, kde už to konečně bude v § 162 odst. 4 černé na bílém:
Projektant neodpovídá za odchylky od projektové dokumentace, ke kterým došlo při provádění stavby a které neschválil.
Jo, a nově k tomu též bude podle § 160 odst. 2 písm. a) povinnost dělat podle prováděčky (ne podle stavebka, jako mnohdy dosud):
Stavebník je v případě stavby, zařízení nebo terénní úpravy podléhající povolení podle tohoto zákona povinen před zahájením stavby zajistit vypracování dokumentace pro provádění stavby (…)
3. 2. 2025 Jan Hlavatý
BIM je mrtvý. Je to slepá cesta. Že to je slepá cesta v plné nahotě ukázala AI. Strašně krásně to popsal na LinkedIn Otakar Hobza. Zcela s ním souhlasím. BIM (minimálně do oboru elektro) dodnes nepřinesl nic, co by mělo práci ulehčit či usnadnit: software je stále nesmyslně drahý, a z hlediska potřebných funkcionalit prakticky nic neumí (např. neumí ani splnit […]
8. 1. 2025 Jan Hlavatý
Tak se nám to povolování staveb zjednodušilo. Nebo ne? Teorie Vyhláška o dokumentaci staveb oholila dokumentaci pro povolení prakticky na úroveň předchozího územního řízení, takže obsahově v ní za profese prakticky téměř nic není vyžadováno. Zjednoduší se dokumentace, takže se tím zjednoduší celý proces povolování. Ta nádherná myšlenka, že se dokumentace nahraje do portálu stavebníka, stavební […]
Webdesign © 2018 David Jindra
Honzo, oprav mě, pokud se mýlím. Rozváděč je ze zákona výrobkem, čili za něj nese vždy a za všech okolností zodpovědnost výrobce. Já vždy chápal ta naše schémata jen jakýsi podklad pro výrobce, čili bych na toto téma s nikým nediskutoval a nechal ho to udělat po svém, pochopitelně má za povinnost svůj výrobek opatřit příslušnou dokumentací.
PS: i do revizí píši, že rozváděče apod. výrobky nějsou předmětem revize
Ano, rozváděč je výrobek. Proto standardně ani žádné rozváděče nekreslím. Tady si schémata zhotovitel vyloženě vyžádal, takže se zpracovaly do svorek, aby výrobce věděl, jak konkrétně to má udělat. Proto se mu tam vše rozkreslilo, rozepsaly se pomocné pasoviny, atd. Stejně to tak neudělal, a zmastil si to po svém …