12. 2. 2024
Máme tady po čase zase velmi oblíbené téma.
Bylo nebylo, všude se po školeních bouřlivě vždycky hlásalo, jak „projektant odpovídá!„; pomalu vždy, všude, a za všechno! Jak to je ve skutečnosti asi všichni tušíme. Hromady poptávek ala „projektant nám tady něco zprasil, potřebujeme to po něm opravit„. Jakto? Vždyť přece projektant odpovídá, ne? Tak proč to po něm má spravovat někdo jinej?
Aneb dokonalý rozpor mezi teorií a realitou. Pak v roce 2017 spatřila světlo světa bakalářská práce na toto téma, a najednou se ukázalo, že na mnohých školeních akorát často blábolí hromada teoretiků, odtržených od reality.
Nicméně máme tady nový stavební zákon, který nám poměrně zásadně mění pravidla hry. První věc, co si v něm lze všimnout, že už v něm není nikde nic napsáno o tom, že „Projektant odpovídá za správnost, celistvost, úplnost a bezpečnost stavby …„. To už se v novém stavebním zákoně nikde nepíše. Co teď budou teoretici na školeních hlásat?
Ono je tam po novu napsáno něco úplně jiného, pro praxi velmi zásadního:
§ 162 Projektant
(4) Projektant neodpovídá za odchylky od projektové dokumentace, ke kterým došlo při provádění stavby a které neschválil.
A tady by měli zbystřit všichni zhotovitelé a patlalové, pro které je na stavbách lidová tvořivost denním chlebem.
Milí zlatí, jste v prdeli.
Nedávno jsem tady nadhodil dvě perličky z oblasti realizací FVE.
Ohledně té první realizace mi z kraje roku kdosi volal, že prej by potřebovali zkreslit nějaké změny v rozváděčích, „že tam jenom nahradili stykače za jiné, a kdesi cosi“. Na otázku jaké stykače že tam dali, když neznám moc jiných takových, které by v dané aplikaci vyhovovaly z hlediska impulsního výdržného napětí, už bylo samozřejmě ticho. Řekl jsem jim proto, že žádné skutečné stavy nikomu určitě kreslit nebudu, protože se mě nikdo na žádné změny neptal, a ani jsem žádné změny neodsouhlasil. Vyřešeno.
No a k té druhé realizaci přišel od investora i seznam jakýchsi víceprací v Excelu, že prej co já na to? Co by? Nic. Dělal jsem jen stavební povolení, prováděčku nikdo nechtěl, ani mi žádnou nikdo k odsouhlasení nepředložil, autorský dozor si nikdo neobjednal, na žádné změny při realizaci se mě nikdo neptal. Co bych k tomu jako měl říkat? Šetříte kde se dá, necháte se od zhotovitele vodit za nos, tak si to běžte vyřídit s TDI, který dle všeho všechny změny zhotoviteli odsouhlasil. Vyřešeno.
Že by pomalu profese projektanta zase začala nabývat na důležitosti?
3. 2. 2025 Jan Hlavatý
BIM je mrtvý. Je to slepá cesta. Že to je slepá cesta v plné nahotě ukázala AI. Strašně krásně to popsal na LinkedIn Otakar Hobza. Zcela s ním souhlasím. BIM (minimálně do oboru elektro) dodnes nepřinesl nic, co by mělo práci ulehčit či usnadnit: software je stále nesmyslně drahý, a z hlediska potřebných funkcionalit prakticky nic neumí (např. neumí ani splnit […]
8. 1. 2025 Jan Hlavatý
Tak se nám to povolování staveb zjednodušilo. Nebo ne? Teorie Vyhláška o dokumentaci staveb oholila dokumentaci pro povolení prakticky na úroveň předchozího územního řízení, takže obsahově v ní za profese prakticky téměř nic není vyžadováno. Zjednoduší se dokumentace, takže se tím zjednoduší celý proces povolování. Ta nádherná myšlenka, že se dokumentace nahraje do portálu stavebníka, stavební […]
Webdesign © 2018 David Jindra
A tak by to mělo být. Snad se nám blýská na lepší časy. Jen aby to všichni ti dobrodruzi pochopili 🙂