Načítám...

Projektant neodpovídá
Máme tady po čase zase velmi oblíbené téma.

Bylo nebylo, všude se po školeních bouřlivě vždycky hlásalo, jak „projektant odpovídá!„; pomalu vždy, všude, a za všechno! Jak to je ve skutečnosti asi všichni tušíme. Hromady poptávek ala „projektant nám tady něco zprasil, potřebujeme to po něm opravit„. Jakto? Vždyť přece projektant odpovídá, ne? Tak proč to po něm má spravovat někdo jinej?

Aneb dokonalý rozpor mezi teorií a realitou. Pak v roce 2017 spatřila světlo světa bakalářská práce na toto téma, a najednou se ukázalo, že na mnohých školeních akorát často blábolí hromada teoretiků, odtržených od reality.

 

Nicméně máme tady nový stavební zákon, který nám poměrně zásadně mění pravidla hry. První věc, co si v něm lze všimnout, že už v něm není nikde nic napsáno o tom, že „Projektant odpovídá za správnost, celistvost, úplnost a bezpečnost stavby …. To už se v novém stavebním zákoně nikde nepíše. Co teď budou teoretici na školeních hlásat?

Ono je tam po novu napsáno něco úplně jiného, pro praxi velmi zásadního:

§ 162 Projektant
(4) Projektant neodpovídá za odchylky od projektové dokumentace, ke kterým došlo při provádění stavby a které neschválil.

A tady by měli zbystřit všichni zhotovitelé a patlalové, pro které je na stavbách lidová tvořivost denním chlebem.

Milí zlatí, jste v prdeli.

 

Nedávno jsem tady nadhodil dvě perličky z oblasti realizací FVE.

Ohledně té první realizace mi z kraje roku kdosi volal, že prej by potřebovali zkreslit nějaké změny v rozváděčích, „že tam jenom nahradili stykače za jiné, a kdesi cosi“. Na otázku jaké stykače že tam dali, když neznám moc jiných takových, které by v dané aplikaci vyhovovaly z hlediska impulsního výdržného napětí, už bylo samozřejmě ticho. Řekl jsem jim proto, že žádné skutečné stavy nikomu určitě kreslit nebudu, protože se mě nikdo na žádné změny neptal, a ani jsem žádné změny neodsouhlasil. Vyřešeno.

No a k té druhé realizaci přišel od investora i seznam jakýchsi víceprací v Excelu, že prej co já na to? Co by? Nic. Dělal jsem jen stavební povolení, prováděčku nikdo nechtěl, ani mi žádnou nikdo k odsouhlasení nepředložil, autorský dozor si nikdo neobjednal, na žádné změny při realizaci se mě nikdo neptal. Co bych k tomu jako měl říkat? Šetříte kde se dá, necháte se od zhotovitele vodit za nos, tak si to běžte vyřídit s TDI, který dle všeho všechny změny zhotoviteli odsouhlasil. Vyřešeno.

 

Že by pomalu profese projektanta zase začala nabývat na důležitosti?
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Další články

16. 2. 2024 Jan Hlavatý

Pokud jste se v posledním čtvrt až půl roce snažili napsat nějaký komentář k příspěvkům zde na blogu, tak se patrně ztratil. Náhodou se zjistilo, že odeslané komentáře mizí neznámo kde. Poslední co prošel byl někdy v říjnu, minimálně od té doby komentáře vůbec nedorazí. Ani testovací, žádné. Usilovně se snažím sehnat nějakého ajťáka, co by měl volný […]


Číst více12. 2. 2024 Jan Hlavatý

Máme tady po čase zase velmi oblíbené téma. Bylo nebylo, všude se po školeních bouřlivě vždycky hlásalo, jak „projektant odpovídá!„; pomalu vždy, všude, a za všechno! Jak to je ve skutečnosti asi všichni tušíme. Hromady poptávek ala „projektant nám tady něco zprasil, potřebujeme to po něm opravit„. Jakto? Vždyť přece projektant odpovídá, ne? Tak proč to po […]


Číst více10. 2. 2024 Jan Hlavatý

Možná někdy v roce 2003 jsem špekuloval nad prvním foťákem. Postupně to pak bylo několik různých „krabiček od mýdla“ v pidisenzorem, takže kvalita všelijaká, resp. spíše nijaká, až tragická. Jak jsem pak odešel v roce 2010 na volnou nohu, tak při různých prohlídkách staveb s nimi začal být zásadní problém v tom, že kolikrát na těch fotkách pak nebylo nic vidět. Rozmazané, […]


Číst víceWebdesign © 2018 David Jindra