Načítám...

Krade se všude


14. 3. 2024Neuplynulo ani půl roku od zveřejnění obsahu Elektrotéky.
A hle, už tady máme vykrádání obsahu, jak vyšité.

Bylo nebylo, existuje časopis Elektroprůmysl.
Ten se za celou dobu své existence vyznačuje zejména tím, že články v něm bývají poměrně „impotentní“. Buďto ničím nepodložená tvrzení, anebo maximálně „podle nějaké normy musí být něco“. Nikdy tam nebyly uváděny konkrétní články norem. Natož nějaké citace z nich.

A ejhle, najednou se v březnovém čísle objevuje několik článků, obsahujících jak čísla článků konkrétních norem, tak i citace či parafráze jejich obsahů. Což by nebylo samo o sobě nic tak zvláštního. Třeba na sobě zapracovali? Co už mi přijde ale poměrně velkou náhodou je, že jde o témata, která jsou shodou okolností zpracována i v Elektrotéce. Inu posuďte níže sami.

Vlevo téma z Elektrotéky, vytvořené už 3. 3. 2023, vpravo článek z Elektroprůmyslu z 3. 2024. Když něco napíšete, a někdo to pak obšlehne, tak to jako autor textu v zásadě poznáte, byť to může být přepsáno jinými slovy:

Podle mě jsou v uvedeném čísle minimálně 3 články obšlehnuté z Elektrotéky. Článek o vnějších vlivech, článek o koordinaci izolace, článek o průměru chrániček. Článek o bezpečném odpojení je s otazníkem, ale podle mě je obšlehnutý taky. Co k tomu říká autorský zákon?

§ 31 Citace
(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo (…) vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.

Že se v Elektroprůmyslu nikdo s nějakými citacemi vůbec neobtěžuje, je mi známo už roky zpětně. Už kdysi historicky se v něm objevil článek, který jsme napsali s Luborem Horákem pro LPE. Následně se pak objevil i na webu Elektroprůmysl, aniž by se nás kdo ptal, a aniž by nás kdo jako autory uvedl.

Tož asi tak. Zlatý historický časopis Elektro, ten vždy citoval řádně.
Na druhou stranu mě může těšit, že je obsah Elektrotéky přínosný 🙂

 

 

EDIT: Vykrádání pokračuje nejen v časopise, ale i v článcích na webu, viz Kdy a proč se musí jistit osvětlení proudovými chrániči, či Požadavky na volně vedené kabely a vodiče v únikových cestách. Pecka, ne? Obrana? Nulová …

EDIT2: Co jsme jim okolo 20. 3. do Elektrotéky zarazili přístup, tak od té doby na jejich webu, natož v dubnovém vydání Elektroprůmyslu žádný takto podrobně odborný článek nevyšel … aneb návrat k „impotenci“ … ale jak říkám, všechno to jsou úplné náhody.
Jeden komentář: “Krade se všude”

  1. Martin Škopek napsal:

    „Je mi jedno, že mi ukradli nápad… Záleží mi na tom, že nemají žádné vlastní.“
    – Nikola Tesla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Další články

12. 4. 2024 Jan Hlavatý

V roce 2020 jsem zde popisoval své dojmy ze zpracování prováděčky bytového domu v DDS-CAD verze 13; nejlepší bude začít tím původním příspěvkem. Následující text jsem nedávno obdržel od kolegy. Od kolegy, který zde už v roce 2019 popisoval své zkušenosti s projektováním elektro v Revitu. Nyní mi poslal své postřehy z projektování v DDS-CAD, tentokráte verze 19. Neboli máme možnost […]


Číst více1. 4. 2024 Jan Hlavatý

Všude možně se píše, že zvuk je půlka videa. Přijít ale na to, jak ten dobrý zvuk udělat, mi trvalo asi tři roky. Když se před lety s Covidem rozjely online přednášky, bylo to dost nevalné. V online prostoru jste koukali na jakýsi zazrněný obraz, kde kolikrát přednášející nebyl ani vidět, jako když si třeba inteligentně sedl […]


Číst více14. 3. 2024 Jan Hlavatý

Neuplynulo ani půl roku od zveřejnění obsahu Elektrotéky. A hle, už tady máme vykrádání obsahu, jak vyšité. Bylo nebylo, existuje časopis Elektroprůmysl. Ten se za celou dobu své existence vyznačuje zejména tím, že články v něm bývají poměrně „impotentní“. Buďto ničím nepodložená tvrzení, anebo maximálně „podle nějaké normy musí být něco“. Nikdy tam nebyly uváděny konkrétní články […]


Číst víceWebdesign © 2018 David Jindra