10. 5. 2024
Celý slavný BIM se za elektro stále může jít bodnout.
Posledního půl roku jsem si pro navrhování ochrany před bleskem velmi oblíbil jeden nástroj. Nástroj, ve kterém velmi jednoduše namodelujete řešený objekt, či snad do něj lze řešený objekt načíst i v IFC. A pak umožňuje velmi snadno vyřešit návrh ochrany před bleskem, protože zobrazuje ochranné prostory v závislosti na tom, kam osadíte jaké jímače. A hned je z toho nádherně vidět, jestli je potřeba jímačů více či méně, anebo jestli jsou potřeba vyšší, či nižší. Neboli to neskutečně usnadňuje celý návrh. A není to BIM! Líbí se mi to natolik, že jsem ke každé elektronické podobě dokumentace začal dávat takovéto video návrhu ochrany před bleskem. Pokud by měl třeba někdo potřebu držkovat „že to je moc složitý“; má možnost to odborně rozporovat.
No a teď k tomu slavnému BIMu, který ani po 10ti letech stále skoro nic neumí.
Proč doprdele všechny ty ultradrahé softwarové nástroje pořád neumí něco tak základního, jako tento program? Stavba je ve 3D, pravidla návrhu ochrany před bleskem platí v celé Evropě stejně, a znázornění ochranných prostor je jen matematická funkce. Proč když je celý objekt namodelovaný ve 3D, proč ty slavné BIM nástroje neumí spočítat třeba i výpočet řízení rizik? Co výpočty dostatečných vzdáleností, taky nic? A jo vlastně, s těma se projektanti v drtivé většině projektů vůbec neobtěžujou …
Už se někdo vzpamatuje, a udělá pořádný použitelný BIM nástroj i pro profesi elektro? Anebo k pořádnému návrhu pořád budeme potřebovat platit 2-3-5-10 různých programů? Jak dlouho ještě?
PS: Ne, na výplatní pásce DEHNu nejsem; těch € 999 jsem si zaplatil sám.
3. 2. 2025 Jan Hlavatý
BIM je mrtvý. Je to slepá cesta. Že to je slepá cesta v plné nahotě ukázala AI. Strašně krásně to popsal na LinkedIn Otakar Hobza. Zcela s ním souhlasím. BIM (minimálně do oboru elektro) dodnes nepřinesl nic, co by mělo práci ulehčit či usnadnit: software je stále nesmyslně drahý, a z hlediska potřebných funkcionalit prakticky nic neumí (např. neumí ani splnit […]
8. 1. 2025 Jan Hlavatý
Tak se nám to povolování staveb zjednodušilo. Nebo ne? Teorie Vyhláška o dokumentaci staveb oholila dokumentaci pro povolení prakticky na úroveň předchozího územního řízení, takže obsahově v ní za profese prakticky téměř nic není vyžadováno. Zjednoduší se dokumentace, takže se tím zjednoduší celý proces povolování. Ta nádherná myšlenka, že se dokumentace nahraje do portálu stavebníka, stavební […]
Webdesign © 2018 David Jindra
Už delší dobu přemýšlím nad tím, že bych tento nápad (alespoň vykreslení ochranného prostoru) poslal p. Staňkovi jako modul do Building Designu. Když se mohl vytvořit Keraun, proč ne něco smysluplného v softwaru, který ten potenciál zřejmě má ?
Hmm, to zní jako zajímavá idea. Namísto toho jejich nesmyslu pro aktivy …
3D DWG se dá navíc exportovat do 3D PDF, což je taky příjemná forma prezentace.
V cadu jsem si udělal alespoň lisp na kontrolu ochrannného prostoru valivé koule se kterým jsem vcelku spokojen. Na základní kontrolu bude stačit.
https://photos.app.goo.gl/aebzRPK623VDZmyDA
Hlavně člověka donutí přemýšlet skutečně nad průvěsy v prostoru a nekreslit jen nějaký nic neříkající pseudo řez budovou vjednom místě (ale chápu, v 2D cadu to prostě jinak nejde). Zakreslit budovu jako 3D těleso a na ní nějaké komínky a VZT je taky hračka (3D tělesa), zbytek je už jenom klikačka na 3 body a nastavení průhlednosti hladiny do které se vykresluje ochranný prostor. Krásně tam pak vyleze to, co je a není skryto. Akorát jsem se zatím nedostal k tomu, abych se matematicky dopátral toho třetího bodu „na zemi“ a mohl to dokončit, takže mi to prozatím funguje jen na vrcholu střechy. V Revitu se chystám na něco podobného, ale tam to zase musí jít jiným principem vytváření. A V Revitu to bude asi i o něco hezčí a bez mezer mezi plochami – ty jsou v cadu dány způsobem ořezu polokoule v prostoru