8. 1. 2025
Tak se nám to povolování staveb zjednodušilo.
Nebo ne?
Vyhláška o dokumentaci staveb oholila dokumentaci pro povolení prakticky na úroveň předchozího územního řízení, takže obsahově v ní za profese prakticky téměř nic není vyžadováno. Zjednoduší se dokumentace, takže se tím zjednoduší celý proces povolování.
Ta nádherná myšlenka, že se dokumentace nahraje do portálu stavebníka, stavební úřad obešle dotčené orgány, ty se bez připomínek na první dobrou vyjádří, a do 30 dnů (či maximálně do 60ti) je povolení na světě, je honosná.
Utopie.
Navrhuje se administrativní objekt v Praze, v dokumentaci pro povolení se toho udělalo více, než vyhláška obsahově vyžaduje. Součástí objektu je i PV/FVE na střeše, takže se udělal výkres rozmístění PV modulů.
Půdorys střechy ala rozsypaný čaj, tady je místo pro PV moduly, vychází nám jich tam 130 ks, jejich výkon moc nevíme, protože než to dojde do realizace, tak budou na trhu úplně jiné PV moduly, než dnes; instalovaný výkon uvažujeme něco v rozmezí 60-99 kWp. Prostě podrobnost v rámci požadavků vyhlášky.
No a k tomu přijde vyjádření Letiště Praha …
(…) jelikož se záměr nachází v ochranném pásmu proti klamavým světlům letiště Praha/Ruzyně. (…) Ideální by bylo doplnění 3D modelu, kde by bylo zřejmé, jak bude střecha členěna, jaké budou atiky a technologie, které by část FVE na sever odstínily. (…)
No ty vole … doplnění 3D modelu.
Prej jaké budou technologie, když se v DSP už žádné neprojektují?
Další laťka absurdit hned z kraje roku pokořena …
3. 2. 2025 Jan Hlavatý
BIM je mrtvý. Je to slepá cesta. Že to je slepá cesta v plné nahotě ukázala AI. Strašně krásně to popsal na LinkedIn Otakar Hobza. Zcela s ním souhlasím. BIM (minimálně do oboru elektro) dodnes nepřinesl nic, co by mělo práci ulehčit či usnadnit: software je stále nesmyslně drahý, a z hlediska potřebných funkcionalit prakticky nic neumí (např. neumí ani splnit […]
8. 1. 2025 Jan Hlavatý
Tak se nám to povolování staveb zjednodušilo. Nebo ne? Teorie Vyhláška o dokumentaci staveb oholila dokumentaci pro povolení prakticky na úroveň předchozího územního řízení, takže obsahově v ní za profese prakticky téměř nic není vyžadováno. Zjednoduší se dokumentace, takže se tím zjednoduší celý proces povolování. Ta nádherná myšlenka, že se dokumentace nahraje do portálu stavebníka, stavební […]
Webdesign © 2018 David Jindra
Ahoj Honzo,
Po vydání nového stavebního zákona jsem osobně zajásal, že už se nebudou muset dělat profesní stavebka, jelikož převážná část profesí se v návaznosti na elektro velmi často v následném průběhu prováděcí dokumentace podstatně lišila (nové technologie, o kterých ve stavebku nikdo nevěděl, že nakonec budou nutné, nové místnosti a klasifikace prostor, všemožné dodatečné požadavky …inu každý si nejspíše doplní sám 🙂). Nevím jak u ostatních, ale u mě všichni zákazníci stavebko neustále požadují, i po mém upozornění, že v současnosti legislativně vyžadováno není. Vždy to nakonec dopadne tak, že se udělá TZ, doplní se bilance (která se samozřejmě odhadne na základě pohledu z okna, jelikož návazné profese většinou nic konkrétního nemají). Takže otázka – proč se tím vším ve stavebku vůbec zabývat? Podle mě se jedná o zbytečnou práci. A nebo mi jen uniká důvod, proč profesní DPZ pro klasické stavby zpracovávat? … A dělat 3D model mi přijde už pořádně uhozené.
A co tu FVE vyhodit úplně? Než dojde na realizaci, tak už i tento výkon bude bez povolení. Již delší dobu zjišťuji, že cím víc informací se uvede, tím větší se otvírá prostor pro fantazii a lidovou tvořivost státních orgánů.
Ona je to stejnak prdel. V režimu bez povolení si tam každej jouda se zdviženým prostředníčkem směrem k letišti nainstaluje co chce, oslňování neoslňování. Ale při povolování se pomalu dokládají 3D modely …
A právě to jsou ty paradoxy. V tvém případě je to strašně důležité, ve variantě bez povolení si toho jednak nikdo ani nevšimne, druhak to nebude nikoho zajímat a kdyby náhodou…… no však povolení nepotřebujeme, tak vám přejeme hezký den a tím to bude vyřízeno.