21. 7. 2017
Celkem by mě zajímalo, kolik projektantů baví psát technické zprávy?
A kolik z projektantů považuje psaní technických zpráv za nutné zlo?
Podle toho, co bývá k vidění, je hodně technických zpráv nejspíš výsledkem Ctrl+C/V (včetně takových tragédií, jaká se mi dostala do rukou tento týden; projekt z března letošního roku, a že prý budou dodrženy technické požadavky na výstavbu podle vyhlášky č. 137/1998 Sb. … co na tom, že ta vyhláška už 8 let neplatí?). Hromady neplatných norem pak bývají častým standardem. Stejně jako hromady nesmyslných a ničím nepodložených požadavků.
Nemůžu říci, že bych si psaní technických zpráv nějak užíval.
Myslím ale, že dokážu dát dohromady text, který obsahuje vše potřebné.
Zejména poslední tři roky na právnické fakultě mě naučily hledat souvislosti.
Argumentovat konkrétními paragrafy konkrétních předpisů. Konkrétními články konkrétních norem. To studium mi tak vlastně pomohlo i v oblasti psaní technických zpráv, protože už mnohdy vím, proč je to či ono požadováno. Protože ten a ten paragraf toho a toho předpisu, ten a ten článek té a té normy.
Už několikrát se mi za poslední dobu vyplatilo, jak je dobré mít dobře napsanou technickou zprávu. Při realizaci to totiž kde kdo zkouší. Už je to pomalu takový folklor. Zejména výpady typu to v dokumentaci nebylo, takže vícepráce. Nebylo? Jakto že ne? Tady máte napsáno, že zhotovitel má postupovat podle těchto a těchto vyjmenovaných norem a má dodržovat tyto a tyto vyjmenované zákony, nařízení vlády a vyhlášky. Samozřejmě neočekávám, že byste je znali nazpaměť … ale přečetli jste si je aspoň? Když už technická zpráva obsahuje i odkazy na konkrétní články konkrétních norem, abyste to nemuseli číst celé, nalistovali jste si je? No tak si je přečtěte. Projektant není od toho, aby Vám to všechno z norem opisoval nebo Vám to předčítal.
Zkrátka dobře napsaná technická zpráva dokáže eliminovat spoustu starostí.
Jenže jak napsat dobrou technickou zprávu?
Byť si myslím, že mi psaní technických zpráv jde velmi dobře, tak to stále není jednoduché. Které požadavky tam patří? Které už naopak ne, neb s danou věcí nesouvisí? Nezapomenout tam napsat to a to, v té a té variantě. Hlídat jestli to o čem píšu je ještě platné, anebo jestli už to není nahrazeno něčím novějším. Není to úplně snadné. Jenže jak to zjednodušit? A jak nadto ještě zajistit, aby stejné zprávy dokázali dát dohromady i další projektanti, se kterými spolupracuji? Tak to už je řádově větší oříšek.
Když jsem přecházel ze zaměstnání na volnou nohu, narazil jsem na pojem „mozkový trust“. Bylo to tuším ve vynikající knize Napoleona Hilla Myšlením k bohatství. Nedávalo mi to tehdá úplně moc smysl, ale ani jsem to nijak nezatracoval. Ono to přijde časem. Inu přišlo. Mozkový trust je alfou a omegou tvoření a spolupráce. Věci, na které přijdete s jeho pomocí jako jedinec nevymyslíte. Ani Vás nenapadnou.
Začátkem června padla taková první idea. Nenápadná myšlenka. Zmínka.
Nejprve jsem ji zcela zavrhnul jako nesmysl s tím, že si nedovedu představit, jak by to mělo fungovat. Pamatuji si, že to bylo v pátek. A taky si velmi dobře pamatuji, co se stalo hned další den v sobotu. To mě z čistajasna hned napadlo, jak by to teoreticky fungovat bez problémů mohlo! To, nad čím jsem prvně mávnul rukou jako nepoužitelné.
Čím dál víc to začíná mít naprosto reálné obrysy.
Představte si, jako projektant …
… nemuset psát gró každé technické zprávy
… nemuset přemýšlet co do ní patří a na co jsem ještě zapomněl
… nemuset hlídat, jestli náhodou není nějaká nová norma
… nemuset hlídat, jestli nejsou nějaké nové vyhlášky či zákony
… nemuset studovat tuny předpisů a norem a hledat v nich, co se projektu týká
… nemuset mít obavy, že se po mě někdo bude vozit, protože jsem něco nevyargumentoval
… nemuset trávit hodiny psaním technických zpráv.
Místo toho by stačilo jen zadat základní vstupní kriteria (jaký stupeň dokumentace, co je to za stavbu, kde se nachází, atd.) a ono by to vyplivlo do Wordu naformátovaný mustr technické zprávy, odpovídající požadavkům legislativy (čili obsahově podle vyhlášky o dokumentaci staveb)! Mustr, který by obsahoval související požadavky prostřednictvím odkazů na konkrétní paragrafy předpisů a konkrétní články norem. Do takového mustru by pak stačilo už jen dopsat jednu dvě kapitoly drobností (jak třeba bude objekt napojen, apod.).
Já když to slyšel prvně, tak jsem si říkal co je to za blbost?
Jak by todle mělo fungovat? Vždyť to by bylo složité jako prase. To přece nedá nikdo dohromady. Jenže čím dýl nad tím v týmu přemýšlíme, tím konkrétnější rysy to dostává. Tak na tomdle teď intenzivně makáme.
Jak by se Vám líbil generátor technických zpráv?
Mě jako projektantovi by se teda líbil hodně …
5. 4. 2025 Jan Hlavatý
No čo toto je?! Čo sa opovažujete mi posielať pred-žalobnú výzvu? Šak ani nám zákazník ešte nezaplatil, tak prečo by som mal platiť ja vám?!? Už s Vami nechcem mať nič spoločné! Tak mi pravil do telefonu architekt. Aneb Slováci se vydali do Česka projektovat; po nás potopa. Tak si zopakujeme, jak to funguje v civilizovaném světě, ju? […]
3. 2. 2025 Jan Hlavatý
BIM je mrtvý. Je to slepá cesta. Že to je slepá cesta v plné nahotě ukázala AI. Strašně krásně to popsal na LinkedIn Otakar Hobza. Zcela s ním souhlasím. BIM (minimálně do oboru elektro) dodnes nepřinesl nic, co by mělo práci ulehčit či usnadnit: software je stále nesmyslně drahý, a z hlediska potřebných funkcionalit prakticky nic neumí (např. neumí ani splnit […]
8. 1. 2025 Jan Hlavatý
Tak se nám to povolování staveb zjednodušilo. Nebo ne? Teorie Vyhláška o dokumentaci staveb oholila dokumentaci pro povolení prakticky na úroveň předchozího územního řízení, takže obsahově v ní za profese prakticky téměř nic není vyžadováno. Zjednoduší se dokumentace, takže se tím zjednoduší celý proces povolování. Ta nádherná myšlenka, že se dokumentace nahraje do portálu stavebníka, stavební […]
Webdesign © 2018 David Jindra
Na generátoru technických zpráv už pracuji nějaký ten měsíc. Ale je to peklo. Postupně přidávám další a další věci. Ale jednou to bude a pak to bude krása. Dělám to pro ZTI takže vám to moc nepomůže.
Jako začínajícího projektanta elektro, se mi velmi tento nápad líbí. Myslím si, že budu jeden z prvních kdo bude mít zájem, až vyjde nějaká verze.
Přeji hodně trpělivosti při vývoji….
Honzo, ten nápad s generátorem Technických zpráv je naprosto úžasný. Kdyby to makalo jak popisuješ, je to pak pomůcka k nezaplacení. Mě se to opravdu moc líbí. Jak to vypadá? Píšeš, že na tom makáte. Chcete nějak pomoci? Kdy bude k dispozici nějaký polotovar?