Načítám...

Zpětná vazba


3. 3. 2014Po poslední přednášce v Brně jsem viděl výsledek zpětné vazby účastníků.

Účastníci dostávají k vyplnění dotazníky, kde kromě hodnocení samotného průběhu školení mají možnost vyjádřit svá přání ohledně témat, která by rádi viděli na dalších školeních.
Pokud se dotknu přímo oblasti tvorby projektové dokumentace, tak jedním z nejčastějších přání účastníků bylo, že by chtěli vidět více příkladů z praxe. Dokonce, ze by rádi viděli průběh tvorby takové dokumentace.
To na jednu stranu chápu, příklady z praxe jsou vždy velmi podnětné.
Zásadní otázkou pro mě ale je, jak se k takovému tématu postavit?
Jak to udělat? Protože mě zatím moc nenapadá, jak přenést projektovou dokumentaci na slajdy? Jak napsat příspěvek do sborníku o tom, jak se tvoří projektová dokumentace? Popisovat krok po kroku? Nebo jenom něco? Co třeba?
Uvážím-li, že v podstatě co projekt, to originál (samozřejmě, rodinné domky budou ve většině případů velmi podobné, ale osobně je dělám jen okrajově, bo me moc nebaví), tak jaký zvolit typ projektu? Na školení chodí lidé s velmi rozmanitým záběrem činnosti. Tudíž kde hledat průnik? Aby to některé nenudilo a pro jiné to nebyl svět z říše divů?
Tak mě napadlo toto.
Napíšu tento příspevek.
Jako výzvu k tomu, abych posbíral podněty od potenciálních účastníků přednášek.
Takže pokud by Vás takové téma zajímalo, napište mi.
Napište, pošlete email, co byste rádi viděli. Co konrétně? V jakém rozsahu? Jaký stupeň dokumentace? Z jaké oblasti? Či cokoli dalšího, co Vás napadne …
Jsem zvědav, co z toho vyplyne 🙂5 komentářů: “Zpětná vazba”

 1. EEProjekt.cz napsal:

  Včera jsme odladili mírně odlišnou osnovu "Základy projektování", tak uvidíme.
  Je to trochu více posunuté do praxe, už mě napadlo jak tam propašovat i drobnou ukázku jednoduchého projektu ke stavebnímu povolení (čímž mě inspirovala i jedna diskuse na elektrika.cz).

  Nicméně primárně to opravdu bude zaměřeno na toho, kdo by chtěl začít projektovat, aby získal základní přehled (bez nutnosti podrobné prezentace souvisejících zákonů).
  Tak aby ostřílení vlci nebyli případně zklamáni, že je to stále to, co už znají a co už viděli 🙂

  Spustíme to na podzim.

 2. -sl- napsal:

  Souhlasím s Vámi v tom, že to, co jste v Brně prezentoval, do úvodu tematicky patří a Vaše přednáška tam byla názvu školení nejblíže. Viděl bych to tak, že jsou tři linie úvodu – legislativní rámec, základy vlastního řemesla a linie "jak prodat co umím". Osobně jsem v Brně od LPE naivně čekal linii věnovanou řemeslu, protože školení věnovaná legislativnímu rámci dělají všichni (je to nejjednodušší), takže jsem byl zklamán, protože jsem podle názvu a náznaků obsahu očekával něco jiného.

  Cílovou skupinu, která tam byla, si dlouholetý organizátor školení může vyfiltrovat ze seznamu předpokládaných účastníků školení (LPE by měli vědět na jakých školeních ten člověk již byl, protože předpokládám, že tam většina nebyla poprvé, ze zastoupení autorizovaných osob ap.) a z poměru samoplátců a těch, kterým to uhradila firma (a třeba jeli jen pro volný den z práce, propisovačku a oběd, přičemž je téma přednášky druhotné).

  Pokud bude paralelně Vaší přednášce vedeno něco jiného než základní legislativa a účastníci budou mít výběr, zbudou Vám v sále lidé, které to, co přednášíte zajímá, a kteří k jednotlivým požadavkům vyhlášky mají dotazy. Nebude se to zvrhat v meditování lektora nad tím, co neovlivníme (konkrétní obsah vyhlášky) – chápu frustraci generující potřebu diskuze nad tématem, ale jsem schopen Váš pohled jako začátečník vůbec pobrat?

  Btw. není jen prostředí, ve kterém se běžně pohybujete. Většinu zakázek dělám pro dráhu, a tam je obsah dokumentace včetně formy relativně jasně daný příslušnou směrnicí a předpisy. Problémy, které máte ve Vašich projektech s vyhláškou tak třeba já v mém prostředí nemám.

  Osobně jsem na školení šel jako autorizovaná osoba pro rozšíření svého záběru o oblast, kterou běžně nedělám, a kde pro konkrétní aplikaci potřebuji oprášit základy, které mi položili na průmce před dvaceti lety. Potřeboval jsem jednoduché srozumitelné informace (typicky pro úplné začátečníky) směrem k tomu, co bych neměl zapomenout v těch nejjednodušších variantách řešení. Ideálně projití postupu sestavování dokumentace stylem "jak zařídit přípojku, jak a pomocí čeho dimenzovat kabely a jištění  (s odkazem na samostatné školení na SW), jak s přepěťovými ochranami (s odkazem na samostatné školení), jak navrhnout osvětlení, jak s venkovními instalacemi, jak s vnitřními, jak a čím rozpočtovat (s odkazem na samostatné školení)…"

  Svou představu i znalosti jak se to dělá obecně mám, potřeboval jsem vidět jak a proč to dělá někdo jiný (proto jsem šel na školení Úvod), abych si dal pozor na svoje slabá místa (info o častých chybách v řešení, postřehy z praxe, …) a zefektivnil svou práci o věci, které by mne nenapadly. Potřeboval jsem třeba příklad technické zprávy, kterou někdo postupně projde a řekne proč které pasáže dává (protože je to požadavek té a té normy, protože má špatnou zkušenost ze stavby, protože se mu to z těch a těch důvodů líbí…), příklady výkresů z dokumentace a názor, co je na tom konkrétním výkrese podstatné. Toto je, narozdíl od legislativy (kterou dělají všichni) nebo probírání změn norem (které je bez konkrétní aplikace v oblasti, které se věnujete, k ničemu), dírou na trhu.

  Tolik o poptávce, jak si to přeberete je na Vás. 🙂

  Otázkou je, co bude ten člověk, který začíná, projektovat. V elektrice bude velmi pravděpodobně vystupovat většinou jako kooperant. Musí vědět o stavebním zákonu a prováděcích vyhláškách, o autorizaci, o …, ale nakolik podrobně, když inženýring a hlavního inženýra, který dělá souhrnné části, bude dělat někdo jiný? Bude-li potřebovat hlouběji, je to na samostatné školení (příležitost pro další práci pro LPE), ne na úvod.

  Doporučil bych zkoušet jinak přizpůsobení obsahu úrovni obecenstva s tím, že méně je více. Není chybou odkázat na samostatné školení, kde se půjde do hloubky, a dát více prostoru věcem, které nejdou načíst.

  Držím palce, aby se Vám školení dařila ještě lépe.

 3. EEProjekt.cz napsal:

  No jo, jenže jaká je cílová skupina? Např. na proběhlém školení „Úvod do projektování“ v Brně? Osobně se domnívám, že někdo, kdo chce začít projektovat, kdo potřebuje nějaké vodítko do začátku, jak začít. Tedy z mého pohledu potřebuje základní informace, že existuje nějaká vyhláška o dokumentaci staveb. Že existují nějaké základní normy pro návrh. Třeba i to, že existují normy, určující, jak má dokumentace vzhledově vypadat, viz ony formáty výkresů (se kterými má mimochodem 90% projektantů v projektech neskonalé problémy). Nebo co z Vašeho pohledu potřebuje zájemce o úvod do projektování? K mému překvapení tam bylo několik lidí, kteří se v problematice dobře orientovali. Proč takoví chodí na školení s názvem „úvod“?

  Příliš se asi neshodneme třeba o přehlednosti (novelizované!) vyhlášky o dokumentaci staveb. Paskvil který vzniknul je podle mého hodně zmatený a příliš z něj nevyčtete (mají např. v prováděčce být schémata rozváděčů? pokud ano, tak podle jakého požadavku? vyhláška o rozváděčích zcela mlčí … atd.). I když obsahově dokumentaci odfláknu (třeba obsahově jako stavební povolení), tak si to podle vyhlášky obhájím, protože je strašně nekonkrétní. Bude to ale k něčemu?

  Taky se domnívám, že kdyby si valná většina projektantů rozšiřovala znalosti a svou úroveň samostudiem, tak by ty projektové dokumentace v praxi musely vypadat trochu jinak …

  Nemám problém s tím, začít zkoušet nějaký jiný úhel pohledu. Nějaký jiný způsob prezentování. Ostatně snažím se do přednášek vnášet postřehy z praxe. Ale je to můj úhel pohledu. Účastníci školení to mohou vidět jinak. Proto vzniklo tohle téma, aby byl alespoň nějaký prostor pro tipy, jak co zkusit jinak. Jestli nějaké máte, sem s nimi 🙂

 4. -sl- napsal:

  Domnívám se, že hlavním problémem většiny školení a přednášek je neschopnost cílit na konkrétní cílovou skupinu, čímž se na školení objeví velmi nesourodý vzorek.

  Pro koho bylo ono školení v Brně? Bylo inzerovaným Úvodem v případě, že se u základních věcí ze strany přednášejících "normotvůrců" řeklo, že to je přeci známé, a soustředilo se na změny norem, které většina z účastníků nepoužívá? Nebo bylo Úvodem pro revizní techniky s praxí a podrobnou znalostí norem, kteří mají zájem přejít na projektování?

  Na školení jdu v případě, že je pro mne časově nebo jinak náročné dohledat si a nastudovat kvalitní materiál k danému tématu, vypíchnout si z kvanta informací ty, které jsou z toho podstatné. Investuji čas a prostředky s předpokladem návratnosti v čase, který díky získaným informacím ušetřím.

  Jdu-li na Úvod, potřebuji úplné základy buď pro vstup do projektování nebo pro rekvalifikaci na jinou profesi projektování. Očekávám tedy užitečné tipy (a mustr) na to jak z balíku norem a legislativy sestavit kvalitní technickou zprávu (a zbytek dokumentace) z pozice kooperanta. Nepotřebuji prezentovat obsah přehledné vyhlášky, kde je napsáno co mám v projektu mít (stačí odkaz na ni), ani informaci o normě na formáty výkresů, která je v některých profesích nepoužitelná vzhledem k oborovým normám.

  Potřebuji od přednášejících několik úhlů pohledu na to jak "rozsvítit jedinou žárovku v boudě", protože to je základním projektem, od kterého se odpíchnu dál. Tedy jak dát dohromady přípojku, jak dimenzovat vodiče, jistící prvky, případně úplný základ o tom jak a kdy řešit atmosferické přepětí, co s bezpečností práce, co s požárním řešením stavebního objektu, … (to vše s odkazem na další podrobná rozšiřující školení cílená na konkrétní zájemce). Pokud zvládnu projektovat základní věci, jsem schopen svůj mustr dokumentace rozšiřovat samostudiem nebo účastí na školeních směrovaných na to, co právě potřebuji.

  Pokud je obava z toho, že to některé bude nudit, není možnost sehnat sál s možností rozdělení na dva (a více) a část programu realizovat s možností výběru, když už na školení přednášející nečinně sedí celý den? A podle zájmu o paralelně vedená témata modifikovat školení další?

 5. Anonymní napsal:

  Hezký den pane Hlavatý,
  moc lidí Vám zde nepíše, tak snad tímto příspěvkem prolomím hráz a Vy nebudete stíhat na všetečné dotazy a náměty odpovídat 🙂
  Ale teď vážně: ačkoliv nejsem projektant, avšak s představou "že zrovna začínám" bych se mi líbil projekt řekněme RD s malou dílnou nebo malé výrobní firmy.
  Do prezentace byc hto převedl asi v bodech, jak nad zakázkou uvažujete. Nemyslím si, že je třeba poopisovat, jak v CADu kreslit přímku. Spíše by bylo báječné v některých bodech vypíchnout drobnosti, které občas někteří přehlédnou, opomenou, zanedbají. V tomto ohledu jistě budete vědět, alespoň po Vašich přednáškách, které jsem v Plzni navštívil, jsem o tom přesvědčen.

  S pozdravem Jiří Mudra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Další články

12. 4. 2024 Jan Hlavatý

V roce 2020 jsem zde popisoval své dojmy ze zpracování prováděčky bytového domu v DDS-CAD verze 13; nejlepší bude začít tím původním příspěvkem. Následující text jsem nedávno obdržel od kolegy. Od kolegy, který zde už v roce 2019 popisoval své zkušenosti s projektováním elektro v Revitu. Nyní mi poslal své postřehy z projektování v DDS-CAD, tentokráte verze 19. Neboli máme možnost […]


Číst více1. 4. 2024 Jan Hlavatý

Všude možně se píše, že zvuk je půlka videa. Přijít ale na to, jak ten dobrý zvuk udělat, mi trvalo asi tři roky. Když se před lety s Covidem rozjely online přednášky, bylo to dost nevalné. V online prostoru jste koukali na jakýsi zazrněný obraz, kde kolikrát přednášející nebyl ani vidět, jako když si třeba inteligentně sedl […]


Číst více14. 3. 2024 Jan Hlavatý

Neuplynulo ani půl roku od zveřejnění obsahu Elektrotéky. A hle, už tady máme vykrádání obsahu, jak vyšité. Bylo nebylo, existuje časopis Elektroprůmysl. Ten se za celou dobu své existence vyznačuje zejména tím, že články v něm bývají poměrně „impotentní“. Buďto ničím nepodložená tvrzení, anebo maximálně „podle nějaké normy musí být něco“. Nikdy tam nebyly uváděny konkrétní články […]


Číst víceWebdesign © 2018 David Jindra