Před víc jak čtvrt rokem jsem vypustil první příspěvek na téma BIM.
Mé pátrání po vhodných BIM nástrojích od té doby pokračuje, tak pár nových postřehů.
Autodesk Revit MEP
Na jednu stranu je Revit z BIM nástrojů asi hodně rozšířený mezi architekty a stavaři, neb s kým se o BIM bavím, tak nejčastěji hovoří právě o Revitu. Nabízelo by se tedy z důvodu maximální kompatibility s okolím vydat se cestou právě Autodesku. Na druhou stranu to bohužel ale není v profesi elektro tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Absolvoval jsem předváděčku Revit MEP s ukázkou, jak se v něm pracuje, co to umí.
Umí to samozřejmě kreslit značky, dokonce umí měnit jejich velikost v závislosti na změně měřítka (což třeba CADKON neumí a vnímám to u něj jako velké mínus).
Umí to jaksi odhadovat úroveň osvětlení, ovšem pouze odhadovat, nedělá to plnohodnotné výpočty osvětlení. K těm je potřeba využívat jiné programy, byl zmiňován Dialux (takže krom Revit MEP potřebuji další SW nástroj na výpočty osvětlení).
Umí to udělat jakousi energetickou bilanci, umí to samozřejmě vykazovat počty prvků.
Posud vcelku dobré, ovšem pomalu začíná větší a větší zklamání a rozčarování …
Nakreslím koncové prvky (zásuvky, světla), ale co už Revit MEP neumí, je popropojovat je kabely. Dokonce neumí tak základní věc, jako je vykazování délek kabelů, což je z mého pohledu těžký průšvih. Jeden z důvodů pro BIM jsou přeci přesnější výkazy … které v případě kabelů neumí udělat?
Dalším těžkým mínusem je, že Revit MEP neumí kreslit “evropským” způsobem, ale “americkým”, tedy např. propojuje světla pomocí obloučků (případně ve druhém módu přímo, ale jaksi nepřehledně a podivně). Tohle přinést někam na stavbu, tak první co slyším je “co to malovalo za debila”.
Revit MEP neumí nativně kreslit (a tedy i vykazovat) uzemnění. Natož abych chtěl třeba z jeho rozměrů spočítat odpor uzemnění. Zase vedle něj potřebuji nějaký další SW nástroj.
Revit MEP neumí nativně navrhovat a kreslit (a tedy i vykazovat) ochranu před bleskem. Chtít něco jako valivé koule (k nimž by se 3D kreslení přímo vybízelo), či ochranné úhly, je taktéž moc. O výpočtech dostatečných vzdáleností si můžu nechat jen zdát. Zase na tohle potřebuji nějaký další SW nástroj.
Revit MEP neumí generovat aspoň jednopólová schémata zapojení z nakreslené instalace (což třeba DDS CAD za poloviční cenu umí). Umí pouze vygenerovat seznam vývodů.
Což o to, kdyby Revit MEP stál 10-20-30 tis, tak by se to asi dalo překousnout. Jenže licence stojí ceníkově bratru 150 tisíc a za tu cenu to z pohledu silnoproudu vnímám v aktuální verzi jako těžký průser.
Co mi nejde moc do hlavy je, že Autodesk je přeci nadnárodní firma. V celé Evropě přeci platí víceméně stejné normy a požadavky na provádění elektroinstalací (odhadem 3/4 našich technických norem je převzato z HD dokumentů). To jim v Autodesku nestojí za to udělat pořádně evropskou verzi MEPu (bez “amerického” způsobu kreslení, s návrhem uzemnění a LPS dle EN norem, atd.)?
Proč si musím v licenci za 150 tis kupovat i další profese VZT, topení a kdesi cosi dalšího? Proč to přes licenční číslo nejde omezit jen na jednu profesi za 1/3 ceny? Příliš mnoho otazníků.
Není pak už lepší místo “specializovaného” Revit MEP vzít obyčejný Autodesk Revit LT, který mi také umožní fyzické namodelování tras, rozváděčů, či rozmístění koncových prvků, byť pouze formou mechanických rozměrů a zbytek tak jako tak doprojektovat v něčem jiném? Stojí cca pětinu, případně ještě méně formou pronájmu. Stojí ten statisícový rozdíl za to, že Revit MEP umí sestavit navíc energetickou bilanci a seznam vývodů?
Celé řešení Autodesku mi přijde takový hodně velký kočkopes … nabízíme sice BIM nástroje i pro elektro, ale kromě fyzického namodelování rozměrů to v podstatě nic z profese elektro pořádně neumí …
Ujasňování standardů
Začátkem letošního roku vyšlo několik norem, souvisejících s BIM:
Bohužel, všechny jsou zatím v angličtině. Zda se budou překládat do češtiny, to netuším.
3. 3. 2021 Jan Hlavatý
Sedět celé dny u počítače samozřejmě zdraví úplně neprospívá. Bolesti zad, bolesti ruk od myši, asi nejsem sám, kdo to řeší. Tak tady je pár postřehů, na co jsem u toho zatím přišel. Židle Myslím, že jsem šel tehdy v roce 2012 na nějakou obchodní schůzku. Šel jsem po Korunní nahoru, a zčista jasna […]
9. 2. 2021 Jan Hlavatý
Příběh první, rozehřívací Rok 2013. Praha Krč. Poliklinika Budějovická. Rekonstrukce pidiordinací. Nejspíš nejlevnější zhotovitel to zmastil jak mohl, Á-čkový chrániče letěly za ÁC-čkový (což je v prostorách skupiny 1 přímo zakázáno), samostatný proudový chrániče nahrazeny za centrální (což podle norem rovněž být nesmí). Ostatně už jsem o tom jejich řádění psal. Při realizaci mi volal […]
31. 12. 2020 Jan Hlavatý
Že byl rok 2020 jiný asi nemusíme pitvat. Vyzdvihnu spíš, v čem byl skvělý, kam posunul mnohé hranice: to co do letoška “nešlo”, se ukazuje, že najednou nějak jde; říkám to pořád, že “nejde” se vždy dělí na “nechce se” a/nebo “neumíme“ velmi stoupla ochota zákazníků spolupracovat na dálku; je zajímavé sledovat, co všechno najednou […]
Webdesign © 2018 David Jindra
Super článek díky moc
Dobrý den,
vaše ročarování mi na jedné konferenci,tuším že BIM Forum 2013 zodpověděl zástupce firmy Autodesk na sjednocení norem. "Tento trh je moc malý, proto na ČSN můžete zapomenout". A tak mi příjde i celá politika Autodesku 🙂 jsme moc malý. Proto je třeba zpočátku investovat a trochu si přetvořit normy k obrazu svému, další díl bych viděl,že by měla přijít reakce z normalizačního úřadu,který by měl reflektovat na dané možnosti i softwarové. Je tomu skoro nedávno, kdy se v normě pro kreslení výkreů objevila fomrulka, která umožnuje jiné grafické značky, pokud to software neumožnuje. Netvrdím tím,že bychom měli změnit zvyklosti kreslení, ale lpět bezhlavě na té a té značce mi taky nepříjde jako krok kupředu. Chtělo by to příjemný kompromis 🙂
Dané normy jsou jen velmi všeobecný výtah norem evropských zemí, který ale pro použití je dle mého názoru v drtivé většině nepoužitelný. ovšem doufám,že je to krok k tomu,že se tím normalizační úřad začne zevrubně zaobírat a toto má být upozornění "víme o tom".
S pozdravem
Tomáš Čermák