Načítám...

BIM posedmé … aneb pojďme na to


28. 3. 2015



Před nějakým časem jsem uzavřel kapitolu BIM.

Blíží se mi roční termín vypršení Desktop Subscription (používám na rok předplacený AutoCAD LT, což znamená, že si předplatíte a rok můžete legálně používat, přičemž dostáváte ty nejnovější verze; před týdnem vyšel AutoCAD LT 2016, který je mimochodem celkem výrazný posun kupředu). Takže přemýšlím, co dál. A jak už jsem několikrát zmínil, pošilhávám nejen po AutoCAD LT, ale i po Revit LT.

Jak už jsem psal, nedává mi smysl vyhodit 100-150 litrů za Revit MEP, který skoro nic neumí.
Tedy, údajně prej umí, že snad i délky kabelů spočítá (ehm, odhadne). Jen je k tomu jaksi neumí zobrazit. A když, tak US obloučkama, takže si každej montér na stavbě bude mumlat něco o debilech. K tomu se ale zapomíná na X dalších nesmyslů a naprosto zcestnou terminologii, což by podle mě profi program za ty prachy obsahovat neměl.

Spíše si položme otázku, co že od toho silnoproudu v BIMu tedy potřebujeme?
Potřebujeme modelovat každý kabel? Podle mě zas až tak úplně moc ne.
Potřebujeme modelovat kabelové trasy? To už ano, kvůli prostorovým koordinacím a prostupům.
Potřebujeme modelovat rozváděče? Ano, kvůli prostorovým nárokům.
Potřebujeme modelovat koncové prvky? Toť otázka. Kvůli čemu?
Možná kvůli pohledům, jak mají být rozmístěny, to by mělo smysl.
Potřebujeme modelovat svítidla? Asi ano, občas je to velikostně výrazný prvek, opět koordinace.
Samozřejmě je dobré modelovat další objemné komponenty (trafo, diesel, apod.).

Takže když to celé shrnu, tak v podstatě se jedná o skládání koncových prvků (skříň rozváděče, zásuvka, vypínač, svítidlo, kabelový žlab). Skládání prvků jak z kostek do poskytnutého modelu budovy. V Revitu se jim říká „rodiny„. Je to něco jako „bloky“ v AutoCADu (fascinuje mě, jak každý program pojmenovává stejnou věc jinak, v ePLANu se tomu zase říká „makra„, byť „makro“ je obecně úplně něco jiného).
Rodina je jakýsi chytřejší blok, řekněme něco jako dynamický blok. V rámci jedné rodiny můžete mít nadefinovaných mraky různých variant téhož. Můžete mít jednu rodinu rozváděčových skříní a v ní stopadesát různých variant šířka x výška x hloubka. Tedy … pokud si ji vytvoříte …

… protože zde nastává hlavní kámen úrazu, který bude stejně problematický jak pro Revit LT, tak i pro Revit, tak i pro Revit MEP. Neexistence rodin. V podstatě nic moc neexistuje. Výrobci žádné rodiny zatím neposkytují, jediné co jsem našel, je pár žlabů od OBO Bettermann, nicméně určené pro US trh. Nějaké rodiny jsou obsaženy v českém balíčku pro Revit, ale upřímně je to dost velká tragédie. Celých osm (!) rodin elektro je k dispozici v knihovně na CAD fóru, jejich (ne)použitelnost posuďte sami.

Dle mého je toto obrovská výzva pro výrobce a dodavatele, aby začali rodiny tvořit.
Spoustu věcí beztak ve vývoji modelují ve 3D, tak to prostě jen musí vyexportovat do *.RFA
Každý výrobce by z mého pohledu měl poskytovat rodiny toho, co vyrábí. Když ABB Elektro-Praga vyrábí elektroinstalační přístroje, měli by je poskytnout. To samé výrobci skříní, výrobci rozváděčů, výrobci kabelových systémů, výrobci svítidel, transformátorů, atd. Domnívám se, že výrobce, který jako první začne poskytovat rodiny, ten získá konkurenční výhodu, protože se začne objevovat i v projektech. Pro kdejakého obchodního zástupce je rajskou hudbou, když se jeho sortiment objeví v projektové dokumentaci. Tak tady mají hozenou rukavici.
Je nesmysl to všechno modelovat ručně za ně. Byť ze začátku asi jiná cesta nebude.
Potřebuji takovou a takovou skříň? Vytvořit si rodinu a tu si postupně doplňovat.

Tak tedy Revit LT. Stáhnul jsem 30ti denní demo (neb do necelého měsíce se musím rozhodnout, takže buď to pak smažu, anebo rovnou aktivuju). První na to koukám jak tele na nové vrata. Pan Google poradil příručku i s modelovými příklady Začínáme s Revit LT. Když se do toho začtete, tak za hodinu s tím umíte nějak hýbat a k tomu i vyplodit jednoduchý objekt. Jak se tvoří rodiny je ukázáno tady. Samozřejmě je to úplný základ, určitě bude mnoho vychytávek, které to video nezmiňuje. Ale jako základ to stačí. Za půl hodiny máte vytvořený základní sortiment rozvaděčových skříní. A ty pak jen sázíte do stavebního půdorysu.

Prostorové nároky silnoproudu namodelovat v Revitu LT, prvky tam nasázet pomocí rodin.
Vykázat to půjde (když např. namodeluju kabelovou trasu ze 3 m dílů, tak dostanu výkaz, kolik jich tam je, včetně odboček, kolen, apod.; jen je mít jako rodinu, že ano), prostorové nároky budou jasné, prostupy taky. A zbytek se klasicky doprojektuje ve 2D, časově náročné to bude +/- jako doteď.
Tak jsme pro začátek ušetřili přes 100 litrů za MEP a dem do BIM.

Sice ještě netuším, jak bude vypadat nějaká spolupráce na projektech (jak se to třeba bude zpátky předávat, když do modelu nasázím ony prvky?), ale někdo případně musí říci „tudy cesta nevede“ 🙂

PS: Mimochodem, na webu Autodesku jsem si našel zlaté/platinové/nevím ještě jaké distributory pro Česko a poslal jim cenovou poptávku. Ceny plus mínus stejné (řádově do 5%), pak se ještě podívám na oblíbený eshop a BUM!, tam je cena jen tak o 20% nižší …




Jeden komentář: “BIM posedmé … aneb pojďme na to”

  1. Arnie Göbel napsal:

    S těmi rodinami je to bída, i když třeba výrobci osvětlení těch známějších značek jako Philips, Thorn (+Zumtobel) a jim podobní už mají rodiny dávno ke stažení na webu…

    PS: Pronajmout se dá i DDS CAD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *



Další články

13. 6. 2024 Jan Hlavatý

Zajímalo by Vás, jak vzniká legislativa? Ve zkratce tak, jak všechno ostatní; v neskutečném bordelu. Ve druhé polovině roku 2021 jsem byl osloven, jestli bych se nezúčastnil přípravy návrhu nové vyhlášky o technických požadavcích na stavby. No jasně, bude mi ctí! To jsem tehdy ještě ale popravdě netušil, co mě čeká. V únoru 2022 jsme pak vypustili […]


Číst více



29. 5. 2024 Jan Hlavatý

Je venku. A je to strašnej paskvil. Což bylo vidět už v rámci připomínkování návrhu.   Co se povedlo Začněme tím, co bych viděl za přínosné; zabere nám to na úvod méně času. Všechno se týká dokumentace pro provádění stavby; v dokumentaci pro povolení nějak nic přínosného nenacházím: D.1.2.1 písm. w): jsou požadovány seznamy kabelů D.1.2.1 písm. ad): má […]


Číst více



20. 5. 2024 Jan Hlavatý

Váš oblíbený nekonečný seriál na pokračování. Technické zprávy. Dlouhodobě mě fascinuje, na jaký hovadiny v nich člověk často narazí. Proč to tam projektanti píšou? „Aby tam aspoň něco bylo“? Aneb když už nevíme, co do technické zprávy psát, tak tam aspoň nakopírujeme hromadu nesouvisejícího balastu? Nesmrtelné Ctrl C/V? Nejspíš …   Z dokumentace pro stavební […]


Číst více



Webdesign © 2018 David Jindra