Načítám...

BIM poosmé … aneb rok se s rokem sešel


25. 3. 2016



Někdy před rokem jsem psal poslední úvahy o BIMu.
Jelikož s Autodeskem jedu formou ročních pronájmů (ona už vlastně ani žádná jiná možnost není, protože od letošního začátku roku byl utlumen prodej trvalých licencí a tuším od srpna letošního roku mají trvalé licence skonči úplně), přiblížil se zase okamžik obnovení.
A s ním klasické dilema, co a jak tedy dál?

Poslední rok funguji s Autodesk AutoCAD Revit LT Suite.
Což je sada, obsahující AutoCAD LT a Revit LT. Zatímco s AutoCADem funguji v zásadě denno denně, o Revitu už se to bohužel říci nedá. A co je úplná tragédie, to je poptávka po profesi elektro v BIM. Ač víceméně do každé nabídky píšu, že bych uměl modelovat základění prostorové nároky profese v BIM, tak poptávka v zásadě neexistuje (anebo já ji zatím teda nepotkal).

Už jsem to zmiňoval v loňské rekapitulaci – za ten rok jsem dělal jeden jediný projekt v BIM.
No projekt. Bylo to stavební povolení a požadavek byl namodelovat do 3D modelu velikosti zapuštěných rozváděčů. Thats all. Zbytek dodělat normálně ve 2D. Čili smysluplnost nulová, využitelnost asi taktéž.

Co už bylo častější, byly podklady v Revitu, těch jsem měl za poslední rok tak odhadem pět?
Čili v rámci pěti projektů (z asi šedesáti celkem) byl krom půdorysů v DWG k dispozici i model v Revitu, který si šlo procházet. Na jednu stranu je to vynikající, protože hned je představa co jak kde ve stavbě navazuje (někdy nemusí být ze 2D úplně vše zřejmé). Na druhou stranu je to ale zase jen jakýsi bonus navíc.
Nic, bez čeho by se nedalo projektovat.

Závěr mi z toho vychází jediný, Revit LT na další rok prodlužovat nebudu.
Což se ukazuje jako obrovská výhoda pronájmů. Vyzkouším, a když naznám že tudy ne, tak prostě neobnovím. A můžu zkoušet zase něco jiného. Z tohoto pohledu (v elektro-BIM-nejasné-době) by bylo ideální, kdyby všichni jeli formou pronájmů, aby se dal zkoušet jeden SW nástroj vedle druhého (což chápu že ne vždy musí být i výhoda pro autory/prodejce). Nicméně tak jednoduché to zas není …
… chtěl bych vyzkoušet něco jiného, kdyby jaksi bylo co. Revit MEP se stále plácá tam, kde byl (todle si pronajmout za 60 litrů na rok? wow), jenže tím jsou možnosti jaksi vyčerpány. V komentáři loňského příspěvku se objevilo, že se dá pronajmout i DDS-CAD. Ptal jsem se po jeho pronájmu minulý týden a bylo mi řečeno, že pronájmy jeho autoři nepodporují (což je trochu zvláštní přístup – technicky tomu nic nebrání, když je funkčnost vázána na hardlock, máte zákazníka, který Vám chce dát nějaký peníz, ale řeknete mu ne).
Tudíž DDS-CAD si na další rok vzít nelze, což je podle mě velká škoda (anebo nějak lze? jak?).

Jenže nic dalšího použitelného pro profesi elektro stále nějak nevidím.
Tudíž nezbývá, než vzít starý dobrý osvědčený AutoCAD LT (mimochodem při troše hledání s panem Google se dá dostat i k 7 tis bez DPH za rok) … a čekat, jak se to dál vyvrbí.
(a i kdyby bylo akutně potřeba Revitu LT, tak se přece dá flexibilně pronajmout na 1/4 roku za pár tisícovek)




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *



Další články

13. 6. 2024 Jan Hlavatý

Zajímalo by Vás, jak vzniká legislativa? Ve zkratce tak, jak všechno ostatní; v neskutečném bordelu. Ve druhé polovině roku 2021 jsem byl osloven, jestli bych se nezúčastnil přípravy návrhu nové vyhlášky o technických požadavcích na stavby. No jasně, bude mi ctí! To jsem tehdy ještě ale popravdě netušil, co mě čeká. V únoru 2022 jsme pak vypustili […]


Číst více



29. 5. 2024 Jan Hlavatý

Je venku. A je to strašnej paskvil. Což bylo vidět už v rámci připomínkování návrhu.   Co se povedlo Začněme tím, co bych viděl za přínosné; zabere nám to na úvod méně času. Všechno se týká dokumentace pro provádění stavby; v dokumentaci pro povolení nějak nic přínosného nenacházím: D.1.2.1 písm. w): jsou požadovány seznamy kabelů D.1.2.1 písm. ad): má […]


Číst více



20. 5. 2024 Jan Hlavatý

Váš oblíbený nekonečný seriál na pokračování. Technické zprávy. Dlouhodobě mě fascinuje, na jaký hovadiny v nich člověk často narazí. Proč to tam projektanti píšou? „Aby tam aspoň něco bylo“? Aneb když už nevíme, co do technické zprávy psát, tak tam aspoň nakopírujeme hromadu nesouvisejícího balastu? Nesmrtelné Ctrl C/V? Nejspíš …   Z dokumentace pro stavební […]


Číst více



Webdesign © 2018 David Jindra