Za měsíc, tj. od 1. 10. 2016, má nabýt účinnosti nový zákon č. 134/2016 Sb., o veřejných zakázkách.
A ten nám nově v § 83 přináší z mého pohledu obrovské riziko v oblasti prokazování kvalifikace.
Stejně jako za účinnosti stávajícího zákona o veřejných zakázkách může dodavatel prokázat část kvalifikace prostřednictvím jiných osob. Sem tam se i na mě někdo obrací, jestli bych jim neprokázal autorizaci, která je třeba podmínkou účasti v zadávacím řízení. OK, něco mi za to dáte, sepíše se smlouva o smlouvě budoucí o tom, že v případě úspěchu uchazeče budu zajišťovat to a to.
§ 83 Prokázání kvalifikace prostřednictvím jiných osob
(1) Dodavatel může prokázat určitou část ekonomické kvalifikace, technické kvalifikace nebo profesní způsobilosti s výjimkou kritéria podle § 77 odst. 1 požadované zadavatelem prostřednictvím jiných osob. Dodavatel je v takovém případě povinen zadavateli předložit:
a) doklady prokazující splnění profesní způsobilosti podle § 77 odst. 1 jinou osobou,
b) doklady prokazující splnění chybějící části kvalifikace prostřednictvím jiné osoby,
c) doklady o splnění základní způsobilosti podle § 74 jinou osobou a
d) písemný závazek jiné osoby k poskytnutí plnění určeného k plnění veřejné zakázky nebo k poskytnutí věcí nebo práv, s nimiž bude dodavatel oprávněn disponovat v rámci plnění veřejné zakázky, a to alespoň v rozsahu, v jakém jiná osoba prokázala kvalifikaci za dodavatele.
Potud v zásadě stejné jako dosavadní právní úprava. Kvalifikace může být prokázána i jinou osobou a požaduje se předložit písemný závazek k poskytnutí plnění (rozuměj smlouva o smlouvě budoucí).
Nicméně velký ale velký pozor na následující nový odstavec:
(2) Má se za to, že požadavek podle odstavce 1 písm. d) je splněn, pokud obsahem písemného závazku jiné osoby je společná a nerozdílná odpovědnost této osoby za plnění veřejné zakázky společně s dodavatelem. …
Toto dosud platilo jen v případě, že veřejnou zakázku plnilo několik dodavatelů společně. Nově to však platí i už pro prokázání kvalifikace subdodavatelem! Tím, že se třeba autorizovaná osoba zaváže k prokázání kvalifikace, např. z hlediska profesní způsobilosti, bere na sebe společnou a nerozdílnou(!) odpovědnost za plnění veřejné zakázky.
Víte co je společná a nerozdílná odpovědnost? Že věřitel může jít za kterýmkoli(!) z dlužníků a po něm požadovat splnění celého(!) dluhu. A mezi sebou si to pak milí společně zavázaní dlužníci vyřiďte regresem jak chcete.
Tudíž prokázáním kvalifikace právnické osobě dojde k paradoxní situaci, kdy skuteční vlastníci uchazeče budou ručit velmi omezeně (s.r.o.) nebo vůbec (a.s), kdežto autorizovaná osoba bude ručit neomezeně celým svým majetkem jakožto fyzická osoba (autorizace se neuděluje právnickým osobám).
Navíc se dostává se do pozice ručitele za něco, co možná ani nedokáže ovlivnit. Hezké ne?
Takže? Za prokázání kvalifikace pojedem i zisk společně a nerozdílně?
Podle mě za jiných podmínek o tom nemá smysl vůbec uvažovat.
A ještě si velmi dobře ošetřit, do čeho všeho Vám budu kecat.
Ale za nějaké drobné na to rovnou zapomeňte.
Doporučuji vždy velmi velmi zvážit, zda vůbec a za jakých podmínek, a taky komu, stojí za to vycházet vstříc s prokazováním autorizace, či jiné profesní způsobilosti. Mějte na paměti … společně a nerozdílně.
19. 3. 2023 Jan Hlavatý
Poslední příspěvek o hardware pro projektování jsem vypustil bezmála před 10ti lety. Mezi tím jsem měl ještě jeden další rozepsaný cca 5 let zpátky, ale nepublikoval jsem jej. Kam se to tedy za těch 5-10 let všechno posunulo? Procesor V roce 2014 jsem používal Intel i7-3770 (4 jádra + 4 virtuální, 8 MB cache, 3,4-3,9 GHz, […]
18. 2. 2023 Jan Hlavatý
Před nějakou dobou jsem psal úvahy o tom, kam se bude vyvíjet obor projektování elektro. Byl jsem vedle jak ta jedle. Není tomu totiž ani půl roku nazpět, co došlo k zásadnímu zlomu. Zpřístupnění modelů umělé inteligence světu. Dnes se o ní mluví pomalu na každém rohu, ale podle mě si ještě jen málokdo uvědomuje, jaké může a bude mít […]
31. 12. 2022 Jan Hlavatý
Jak bych charakterizoval rok 2022? Jako rok nastupující automatizace. A fotovoltaik. V automatizaci je asi nejmarkantnější rozdíl oproti všem předchozím letům v tom, že už existují běžně dostupné nástroje, které umí spoustu pracovních rutin automatizovat, a to i běžnému smrtelníkovi. Že už není nutno jak cvičená opice něco monotónně cvakat, ale že si lze vycvičit opici, která cvaká za […]
Webdesign © 2018 David Jindra
Ohledně projektování pro ÚR+SP jsem nedávno narazil na svérázného pána, který všude kudy chodí říká, že nic nepotřebuje, protože to dělá zadarmo. Dělá to jako dar, dělá to „jakoby svépomoci“. Jedná se o ,,menší“ projektové dokumentace pro obci. Pán má sice dobré srdce i úmysly, avšak plete se v právě v problematice autorizování projektů, které souvisí s technickým dozorčím orgánem, nikoli však s orgánem který hlídá naše finance nebo podnikaní. Hezký článek.
No, toť otázka 🙂
Protože existuje vyjádření ještě třetího orgánu. Doporučuji si to prostudovat, neb nám tam úřednictvo předkládá mnohé moudré perly, jako např. že podnikateli nic nebrání v tom, aby si účtoval i cenu náklady zcela nepokrývající, případně od požadování odměny upustil úplně. …