Načítám...

Pozor na citování slovenských norem




Jak je to s citování českých technických norem jsem se rozepsal v souvislosti s Generátorem technických zpráv (viz část Jaktože se ve vygenerované technické zprávě citují normy, když se to prý nesmí?). Nicméně pozor na to, že toto platí pro Českou Republiku. Na Slovensku se však věci mají zásadně jinak.

Na Slovensku totiž platí zákon o technickej normalizácii, který citování slovenských technických norem bez souhlasu Úřadu v § 14 odst. 4 označuje za neoprávnené rozmnoženie alebo neoprávnené rozšírenie slovenskej technickej normy alebo technickej normalizačnej informácie:

(4) Za neoprávnené rozmnoženie alebo neoprávnené rozšírenie slovenskej technickej normy alebo technickej normalizačnej informácie sa nepovažuje

a) citácia časti slovenskej technickej normy alebo časti technickej normalizačnej informácie, ak na citáciu časti slovenskej technickej normy alebo technickej normalizačnej informácie na základe žiadosti udelil súhlas úrad ako slovenský národný normalizačný orgán;

Takže slovenské normy nelze jen tak citovat. Rovněž pozor na to, že dané ustanovení platí už nyní, protože ve vyjímce v § 21 se hovoří o „vete za bodkočiarkou“, čili se vyjímka vztahuje na podávání žádostí prostřednictvím automatizovaného systému. Nikoli na citování norem bez uděleného souhlasu.

Nicméně z tohoto zákazu platí vyjímka pro autorizované osoby, které jsou členy Slovenskej komory stavebných inžinierov. A to proto, že SKSI získalo generální souhlas na citování STN pro členy komory (viz strana 2 a 3).

Takže kdo je členem SKSI, ten slovenské normy citovat může.

Kdo členem SKSI není, ten bez předchozího souhlasu úřadu citovat nesmí.

 

 

PS: Mimochodem k onomu zákonu existuje i vyhláška, která velmi jasně definuje, co je podstatnou (písm. h) a nepodstatnou (písm. i) částí slovenské technické normy.




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

12 + seventeen =



Další články

13. 5. 2022 Jan Hlavatý

Od 1. 7. 2022 nabývá účinnosti nový zákon o VTZ. Od 1. 7. 2022 začínají platit i nové legislativní požadavky na projektanty elektro. Od 1. 7. 2022 se budou požadavky na projektanty dělit podle toho, jak se dělí jednotlivé oblasti technických zařízení, následovně: zařízení v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí (tzv. vyhrazená technická zařízení […]


Číst více



27. 3. 2022 Jan Hlavatý

„Jakto, že v projektu nemáte všechny světelné obvody přes chrániče?!„. pravil telefonicky výrobce rozváděčů na jednom mém projektu. „A proč by podle Vás měly být v občanské výstavbě světelné vývody přes chrániče?„, podivil jsem se, lehce pobaven potenciálem dalšího nesmyslu do sbírky. „Protože náš revizák to tak po nás vždycky chce!“ A bylo vymalováno. Jak […]


Číst více



15. 3. 2022 Jan Hlavatý

Jedním slovem? Těžko.   Představa, že zapnu kameru, stoupnu si před ni, a vysypu co mám na srdci, a je hotovo … je mírně řečeno dost utopická. Nebo aspoň já to tak neumím. Když jsme na přelomu 2020/2021 začali společně s LPE s.r.o. dělat videopřednášky, bylo to dost pod tlakem. Každý měsíc jeden termín, do […]


Číst více



Webdesign © 2018 David Jindra