Načítám...

Vyšel nový stavební zákon




Ve sbírce zákonů byl tento týden publikován nový stavební zákon, a k němu zákon, měnící ostatní související předpisy.

Pár postřehů v bodech, co nás od 1. 7. 2023 výhledově čeká za změny:

  • Mnozí to sice ze stávajícího stavebního zákona stále nechápou (viz § 134 odst. 2 + § 158 odst. 1), nicméně v novém stavebním zákoně je to již uvedeno naprosto srozumitelně – stavbyvedoucím může být pouze osoba autorizovaná (viz budoucí § 14 písm. f) zákona č. 283/2021 Sb.). Stejně jako že projektant je pouze osoba autorizovaná (viz budoucí § 14 písm. b) zákona č. 283/2021 Sb.).
  • Dokumentace pro povolení záměru neobsahuje požadavek na dokumentaci technických a technologických zařízení.
    To jednoduše znamená, že součástí DSP předkládané stavebnímu úřadu patrně již dále nebudou dokumentace jednotlivých profesí (viz budoucí § 158 odst. 1 zákona č. 283/2021 Sb.)? Jsem moc zvědav, jak se budou dělat koordinace, a jaké všechny průsery, na co se v DSP kvůli absenci profesí zapomnělo, se budou žehlit v prováděčce (kde část dokumentace technických a technologických zařízení už požadována je, viz budoucí § 158 odst. 2 zákona č. 283/2021 Sb.). Co mimochodem budou dělat všichni ti projektanti elektro, kteří dnes sekají jen stavebka (protože prováděčky buď neumí, anebo se jim nechtějí dělat)?
  • Příliš jsem nepochopil, proč zákon popisuje co je obsahem té které dokumentace, aby pak v posledním odstavci konstatoval, že obsah stanoví prováděcí právní předpis (viz budoucí § 158 zákona č. 283/2021 Sb.)? Leda by to bylo proto, že vyhláška nemůže jít s požadavky nad rámec zákona … takže taková pojistka, aby vyhlášky nemohly požadovat onu část technických a technologických zařízení v rámci povolení záměru?
  • Dokumentace pro povolení záměru se už (snad?) patrně nebude odevzdávat tištěná, ale pouze v elektronické podobě (viz budoucí § 271 odst. 2 zákona č. 283/2021 Sb.)?
  • Vyjma některých jednoduchých staveb se dokumentace pro provádění stavby stane povinnou (viz budoucí § 160 odst. 2 písm. a) zákona č. 283/2021 Sb.).
  • Dokumentaci pro provádění stavby dle předchozího nicméně překvapivě nevyžadují např. přípojky sítí technické infrastruktury (viz odst. 2 písm. h), výrobky plnící funkci stavby, takže třeba typizované kioskové trafostanice (viz odst. 2 písm. i), dobíjecí stanice elektromobilů (viz odst. 2 písm. k), fotovoltaické elektrárny do 30 kW (viz odst. 2 písm. l). Všechny tyto příklady mimochodem nemusí být ani součástí dokumentace pro povolení záměru (neb jde o technická a technologická zařízení) … takže se budou dělat bez jakékoli dokumentace? To je moc dobře vymyšlený.
  • Hasičům se k vyjádření patrně bude předkládat až dokumentace pro provádění stavby (viz budoucí § 160 odst. 2 písm. b) zákona č. 283/2021 Sb.)? To bude veselo, až hasiči zamítnou něco, co bez nich v předchozím kroku stavební úřad povolil (aneb zrychlení procesu povolování po česku).
  • V zákoně se výslovně objevuje, že projektant neodpovídá za odchylky od projektové dokumentace, ke kterým došlo při provádění stavby a které neschválil (viz budoucí § 162 odst. 4 zákona č. 283/2021 Sb.). Bravo!
  • Obory technika prostředí staveb (tedy prakticky veškeré profese, včetně odborných profesí vyhrazených technických zařízení), statika a dynamika staveb, geotechnikapožární bezpečnost staveb budou nově oficiálně oprávněni projektovat i autorizovaní inženýři v oborech pozemní stavby, dopravní stavby, stavby vodního hospodářství a krajinného inženýrství, mosty a inženýrské konstrukce, technologická zařízení staveb, městské inženýrství nebo stavby pro plnění funkce lesa (viz budoucí § 18 odst. 2 zákona č. 360/1992 Sb.). To je pecka, ne? Pokud jako projektant elektro máte i autorizaci technologická zařízení staveb, tak hurá na statiku, či PBŘ!
  • Krásný paskvil v souvislosti s předchozím vzniká např. u budoucích staveb kategorie I a II, které představují mírné nebezpečí z požárního hlediska (viz budoucí § 39 odst. 1 zákona č. 133/1985 Sb.). Zatímco zákon o požární ochraně bude říkat, že pro stavby kategorie I a II může požárně bezpečnostní řešení zpracovat osoba, která je autorizovaná pro obor požární bezpečnost staveb dle autorizačního zákona (viz budoucí § 40 odst. 3 zákona č. 133/1985 Sb.) … tak autorizační zákon do toho háže pomyslné vidle, protože říká, že části příslušející oboru požární bezpečnost staveb je oprávněn vypracovávat i autorizovaný inženýr v oborech pozemní stavby, dopravní stavby, stavby vodního hospodářství a krajinného inženýrství, mosty a inženýrské konstrukce, technologická zařízení staveb, městské inženýrství nebo stavby pro plnění funkce lesa (viz budoucí § 18 odst. 2 zákona č. 360/1992 Sb.).
  • Kdo dělá vybrané činnosti ve výstavbě bez autorizace (tedy projektanti a stavbyvedoucí bez autorizace, a že jich v praxi je), tak tomu se zvyšuje flastr až na 400 tis. Kč (viz budoucí § 303 zákona č. 283/2021 Sb.).
  • Všem autorizovaným osobám bude nejpozději do konce září 2023 automaticky zřízena datová schránka (viz budoucí čl. 74 zákona č. 284/2021 Sb.). Toto se nicméně netýká autorizovaných OSVČ, kterým bude automaticky zřízena datová schránka s předstihem již od ledna 2023 (viz budoucí § 4 odst. 1 zákona č. 300/2008 Sb.). Se stejným předstihem pak bude datová schránka automaticky zřízena všem fyzickým osobám, které projeví dostatek „informační gramotnosti“, např. elektronickým přihlášením se k NIA (viz budoucí § 3 odst. 1 zákona č. 300/2008 Sb.).



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *



Další články

22. 9. 2023 Jan Hlavatý

Chcete vidět smutnou realitu, jak to vypadá takřka při každé realizaci? Z: zhotovitel P: projektant V: výrobce   Přezbrojení stávajícího pole rozváděče Historka stará pár měsíců … Z: „Výrobce přístrojové vložky pro přezbrojení rozváděče nám říká, že to co jste navrhnul, udělat nejde; potřebuje se sejít na místě.“ P: „Co konkrétně prosím nejde, že je potřeba se […]


Číst více



1. 9. 2023 Jan Hlavatý

Sem tam mi od začínajících projektantů přijde dotaz. Kde mám brát nějaké zákazníky? Neexistuje nějaký portál na získávání projektů pro freelancery? Rád bych začal projektovat, ale nevím, kde brát klienty. Kolik budu pro projektování potřebovat zákazníků? Nemám na to univerzální rady či odpovědi. Můžu maximálně pro inspiraci ukázat, co (ne)fungovalo mě samotnému. Když jsem v roce 2010 […]


Číst více



8. 8. 2023 Jan Hlavatý

Po čase zase další občasník exotů, tentokráte z oblasti fotovoltaik. Aneb, na jaký kokotiny projektant v praxi naráží, čí za co je neustále drbán.   Proč máte v projektu okolo fotovoltaiky ochranné pásmo sedm metrů, když na panelech není vysoké napětí? Jiní projektanti dávají metr! (protože ochranné pásmo se neodvíjí od napětí na panelech, ale od napětí v místě […]


Číst více



Webdesign © 2018 David Jindra