Načítám...

Jaktože to není zadarmo!?


11. 9. 2022Po letní tvůrčí pauze se rozbíhá příprava nových přednášek.

Pobaveně jsem si u toho vzpomněl, jak když začal Covid, a veškeré přednášení se přesunulo do online prostředí, tak se začaly ozývat rozhořčené hlasy, jaktože mnohé přednášky nejsou zadarmo?

Ta a ta firma dělá přednášky zdarma, tak proč chtějí jiní za přednášky peníze? Taková nehoráznost! Socialismus! Všechno má být zadarmo!

Prozradím Vám, co všechno jsem se u přípravy přednášek naučil, ju?

 1. V první řadě je potřeba vymyslet téma, které by vůbec někoho zajímalo. Ne, témata opravdu nepadají z nebe, ani Vám nikdo neřekne, jaké téma by posluchače zajímalo. Musíte na to přijít sami. Jak? No nejlépe tím, co za problémy sami řešíte. Z čehož tak nějak vyplývá, že přednášející bez návaznosti na praxi bude spíš o ničem.
 2. Jakmile máme téma, je potřeba udělat jeho pořádnou rešerži. Aby člověk nemlel hovadiny, neblábolil o neplatných předpisech, atd. To něco trvá, nehledě na to, že je to doprovázeno velmi velmi nepopulární činností … je u toho potřeba číst předpisy a normy! Bohužel, bez toho to nejde.
 3. Aby přednáška nebyla samé mečení … „hmm“ … „eee“ … tak je dobré mít jasno v tom, o čem chce přednášející mluvit; téma je potřeba rozpracovat do podoby scénáře. To něco trvá (mimochodem to je na celém přednášení ta časově nejnáročnější činnost).
 4. No a pak „se to musí“ už jen natočit. Ale to už je brnkačka, ne? Nebo ne?

 

Zkoušeli jste si někdy něco natočit?
Velmi doporučuji to vyzkoušet. Já když to zkusil poprvé, tak to byla čirá tragédie. Nedalo se na to dívat. Sranda byla, že byl už termín, ale nebyla přednáška. Takové situace jsou nejlepší, protože nezbývá, než se s tím nějak poprat. Nějak jsem se popral. Z dnešního pohledu mi přijde, že ty první přednášky za moc nestály, ale postupně jsem se to snad už nějak dělat naučil.

Zejména k tomu potřebujeme nějaký hardware:

 1. První musíme vyřešit, na co vůbec točit? Na kameru z notebooku? Na mobil? Na foťák? Na videokameru? Já se rozhodl pro foťák, protože jej používám i k prohlídkám staveb. Stačí 1″ snímač? Menší? Nebo APS-C snímač? Anebo fullframe? Můžete vybírat do zblbnutí.
  Na co točím? Historicky jsem začal se SONY A9, pak jsem asi 3 roky používal SONY A6400, aktuálně točím na SONY ZV-E1
  Socialismus! Foťák se určitě někde rozdává zadarmo; nebo ne?
 2. Kromě foťáku samozřejmě potřebujeme nějaký objektiv. Jaký? Pevný nebo zoom? Jaká je potřeba minimální světelnost, neb s klesající světelností potřebujete více světla? Jaká je potřeba ohnisková vzdálenost? 18 mm? 24 mm? 28 mm? 35 mm? 40 mm? 50 mm? … ? Můžete vybírat do zblbnutí.
  Na co točím? Historicky jsem začal se Zeiss Batis 25/2 (tj. ekvivalent 37.5 fullframe), případně občas sáhnu i po SONY 35/1.4 ZA
  Socialismus! Objektiv se určitě někde rozdává zadarmo; nebo ne?
 3. Když se rozhodneme točit na foťák, tak narazíme na to, že většina z nich má omezení na 30 minut záznamu. Kvůli přehřívání. Foťák je určený k focení, ne ke kontinuálnímu snímání. Co s tím? Buď je potřeba přístroj, který takové omezení nemá („hledej šmudlo„). Anebo musíte chvíli hledat na internetu, kde se dopátráte, že to jde obejít snímáním výstupu přes HDMI. Jak ale sladit HDMI výstup foťáku s PC, které nemá HDMI vstup? K tomu je potřeba převodník HDMI na USB. Můžete vybírat do zblbnutí.
  Na co točím? AGPTEK USB 3.0 HDMI HD Video Capture Card
  Socialismus! Převodník se určitě někde rozdává zadarmo; nebo ne?
 4. Říká se, že snad i důležitější než obraz, je u online přednášek zvuk. Můžete si zkusit natáčet na vestavěný mikrofon třeba v notebooku, ale zjistíte, že to je tragédie. Můžete si zkusit natáčet na vestavěný mikrofon ve foťáku, ale zjistíte, že to je tragédie. Časem dojdete k tomu, že se to bez externího mikrofonu nejspíš nedá. A zase můžete vybírat do zblbnutí.
  Na co točím? Tascam DR-10Rode VideoMic NTG; dva uvedené mikrofony jsem už opustil, a aktuálně jsem přešel na DJI MIC + Lavalier mikrofon (pořád je klopový, na rozdíl od DR-10 se ale umí výstup rovnou synchronizovat i s obrazem, a navíc jako záloha ten transmiter umí současně i nahrávat)
  Socialismus! Mikrofon se určitě někde rozdává zadarmo; nebo ne?
 5. Jsou potřeba světla, protože bez osvětlení toho nebude moc vidět. Kolik bude potřeba světla záleží na tom, jak je světelný objektiv. Čím méně je světlený, tím více je potřeba světla. Anebo můžete zvedat ISO, ale poroste s tím i šum v obraze. Kolik je potřeba světel? Stačí jedno? Nebo dvě? Tři? Víc? Jaká světla by to měla být? Kulatá? Oválná? Jakého výkonu? Můžete vybírat a zkoušet do zblbnutí. Můžete strávit desítky hodin studiem základů osvětlování, na Youtube je návodů víc než dost.
  Co používám? hlavní a doplňkové osvětlení + Philips Hue GO
  Socialismus! Světla se určitě někde rozdávají zadarmo; nebo ne?
 6. No a samozřejmě je k tomu potřeba nějaký počítač. Ale ten už asi každý má, takže … Socialismus!

 

Tak jo, hardware máme.
Teď bychom jej potřebovali nějak nastavit.

 1. Zapneme foťák, a první co je na výběr, jestli se bude točit PAL nebo NTSC. S čím to souvisí? Chcete točit 24 snímků za vteřinu? 30? 48? 60? 120? Můžete si s tím hrát desítky hodin, než najdete, co Vám vyhovuje.
 2. Až najdeme vhodný počet snímků za vteřinu, potřebujeme se rozhodnout, v jakém rozlišení chceme natáčet. Full HD? Anebo 4K? 6K? V tomto je dobré si udělat jasno už při výběru hardware, aby se pak nestalo, že něco nebude kompatibilní. Můžete si s tím hrát desítky hodin, než najdete, co Vám vyhovuje.
 3. Až najdeme vhodné rozlišení, potřebujeme se rozhodnout, s jakým datovým tokem budeme snímat. V tomto je dobré si udělat jasno už při výběru hardware, aby potom vše ten datový tok vůbec stíhalo. Můžete si s tím hrát desítky hodin, než najdete, co Vám vyhovuje.
 4. Až najdeme vhodný datový tok, potřebujeme vyřešit, jaká má být kombinace času závěrky, clony, a ISO. Pro závěrku platí u filmu jiná pravidla, než u focení. Jsou kombinace závěrky a clony, při kterých kvůli osvětlení bude blikat výsledný obraz. Čím bude vyšší ISO, tím bude více šumu v obraze. Takže by to chtělo ISO co nejnižší, což se ale bije s časem závěrky a množstvím světla. Můžete si s tím hrát desítky hodin, než najdete, co Vám vyhovuje.
 5. Až v těch všech možnostech a kombinacích najdeme tu svou správnou, tak zjistíme, že se dá točit ještě do všeljakých video profilů. Točit S-Log2? Nebo S-Log3? Nebo Cine? Nebo do nějakého jiného profilu? Jak to potom z toho profilu vydolujeme zpátky? Je možné, že se neobejdeme bez šedého filtru. Jaké intenzity? ND8? ND16? ND32? ND64? ND1000? Můžete si s tím hrát desítky hodin, než najdete, co Vám vyhovuje.
  Co používám? Na APS-C jsem používal profil Cine + ND filtr Kase. Na FullFrame používám SLog3 + NiSi SWIFT VND Kit
  Socialismus! Filtr se určitě někde rozdává zadarmo; nebo ne?
 6. Ale jo … Socialismus! Všechno má být zadarmo!

 

Máme nastavený hardware?
Tak že bychom mohli začít natáčet? Patrně to bude chtít i nějaký software.

 1. Obraz, který jsme úspěšně dostali přes objektiv, foťák a převodník na USB vstup je potřeba v počítači nějak nahrát. Samozřejmě si můžete hrát s nastavením obrazu do zblbnutí.
  Co používám? OBS Studio
  Hurá, socialismus! Konečně je něco zadarmo!
 2. Stejně tak je potřeba do počítače dostat i zvuk z mikrofonů. Samozřejmě si můžete hrát s nastavením zvuku do zblbnutí.
  Co používám? iZotope RXiZotope Ozone
  Socialismus! Software se určitě někde rozdává zadarmo; nebo ne?
 3. No a až to všechno úspěšně nahrajete, tak už zbývá jen poslední třešnička na dortu! Všechno to sestříhat, a udělat z toho koukatelnou přednášku.
  Co používám? Davinci Resolve Studio
  Tady si lze vybrat, jestli socialismus, anebo zadarmo!

 

A když to všechno máme, tak ještě pár otázek, na které jsem u toho narazil.

 1. Nahrávat jedním mikrofonem, anebo více mikrofony? Když ten jeden selže, tak se to bude muset udělat celé znova. Nebude lepší rovnou natáčet na dva nezávislé mikrofony?
 2. Nahrávat zvuk do foťáku, anebo do PC?
 3. Jak mikrofony nastavit, a jak uhlídat jejich přebuzení?
 4. Jak, čím a kam upevnit světla, mikrofony a foťák?
 5. Jak dostat slajdy z PowerPointu do videa, když po jednom snímku jako video exportovat nejdou (PowerPoint umí vyexportovat všechny slajdy pouze jako jedno video)?
 6. Jak vyřešit ukazování ve slajdech?
 7. Jak vyřešit konkrétní ukázky v různých programech?
 8. Jak dostat do videa ukázky kreslené rukou?
 9. Jak vyřešit a sladit komentář se slajdy a s ukázkami?
 10. Jak udržet rovnoměrné tempo přednášky (tady je dobré si uvědomit, že u živého přednášení stojíte před publikem; u online koukáte „do zdi“)?
 11. Jak to všechno sesynchronizovat; obraz, zvuk, slajdy, ukázky, …?

 

Ale jo … Socialismus! Všechno má být zadarmo!

Pokud nějaký výrobce pořádá přednášky zdarma, tak je platí z marží prodaných výrobků. Ha, to je panečku překvapení! Nikdo to nedělá zadarmo.

Možná by stálo za to, aby si každý, kdo blábolí o tom, jak by měly být online přednášky zadarmo, vyzkoušel nějakou takovou online přednášku udělat, což? Chytne se někdo výzvy? Třeba začne někoho dalšího přednášení bavit.

Návod jak na to, je tady jak na stříbrném podnose. Samozřejmě netvrdím, že na online přednášení je potřeba výbava, kterou jsem vypsal. Určitě to jde i mnohem levněji. Možná by to někteří „odborníci“ zvládli i zadarmo.

Z mé zkušenosti ale co bylo zadarmo, anebo levnější, tak s tím člověk akorát propálil více času, protože věčně něco nefungovalo. Anebo šla kvalita do háje. Já dělám rád věci pořádně. Tak je často nedělám s nástroji zadarmo. Stejně tak naučit se tohle všechno, znamenalo prošlapat spousty nových cestiček. Mnohé z nich byly i slepé. A i všechen ten čas není zadarmo. Anebo někdo dělá něco profesionálně zadarmo? Pravda, podle cen v projekci mnozí nejspíš ano …

Nicméně mezi takové se necpu.
Proto to není zadarmo.

 

 

 

PS: Pokud máte nějaké tipy či přání na témata přednášek, klidně je pro inspiraci pište do komentářů.

PPS: Našel jsem historickou fotku prvního přednášecího setupu z listopadu 2020 🙂 Z dnešního mého pohledu naprostá tragédie, ale tehdy holt nezbývalo, než začít prošlapávat spoustu slepých cestiček:
7 komentářů: “Jaktože to není zadarmo!?”

 1. M. Vichr napsal:

  Nelituji jediné koruny za jakoukoli Vaší přednášku.

  Prozradíme, jaké další přednášky jsou v plánu?

  Díky

  • Jan Hlavatý napsal:

   Aktuálně je potřeba přetočit úvod do projektování (nová legislativa), na podzim základy navrhování trafostanic (v praxi často těžká bída), a na jaro se rýsuje navrhování fotovoltaik (v praxi často těžká bída). Jinak všechno vždycky zjistíte v sekci Školení, anebo v sekci Know-How.

   PS: Jestli máte jakékoli tipy či nápady na témata, sem s nimi 🙂

   • M. Vichr napsal:

    Něco ve stylu z teorie do praxe, top byla bilance energií.

    Napadá mě:

    1) Návrh LPS
    izolovaný / neizolovaný, jak se poprat s analýzou rizika ve starém domě bez hromosvodu, koncepce SPD, uzemnění, bílá vana …

    2) Požární bezpečnost staveb
    CHÚC, NÚC, nehořlavé kabely, napájení pož. zařízení, zálohované napájení…

    Tak nějak lidsky a prakticky, každý není Vy ?

    • Jan Hlavatý napsal:

     Přenášku o navrhování LPS jsem chtěl udělat už tak před rokem, jenže do tématu razantně vlítnul DEHN, tak mi to přijde jako ztráta času (u DEHN je to přeci zadarmo).

     V oblasti požáru se (už pár let) čeká na novou 73 0848, čili nemá smysl něco dělat, dokud nevyjde. „Finální“ návrh jsem viděl snad už před rokem-dvěma, a pořád nikde nic.

     Ale teď jsem náhodou kouknul na 8 let starý příspěvek, a tam jsou v komentářích zajímavé podněty. Zaujalo mě třeba „příklad technické zprávy, kterou někdo postupně projde a řekne proč které pasáže dává“ …

     • Miroslav Vichr napsal:

      Díky za odpověď. . A díky, že smím poděkovat. Na elektrika.cz je zakázáno děkování. Takže po zásahu moderátora tam je pak třeba “za odpověď”. Divní to lidé ?

      U vás je svět ještě v Ordnungu ?

 2. Milan K. napsal:

  Tak za Vaší přednášku si klidně zaplatím přiměřenou částku peněz. Člověk si z toho odnese velkou spousty zajímavých informací. To se nedá popřít. Ale ta tragedie co se odehrává na některých portálech je přímo děsivá. Přednášky plný produktové propagace, nesmyslných příběhů, sebepropagace, mručení eee, popřípadě jedno téma napasované na jiné téma. Vyložená ztráta času. Už jsem se zařeknul, že za toto platit určitě nebudu. Před nedávnem jsem si dokonce dovolil negativně komentovat webinář ČKAIT na téma Nový zákon o VTZ – to bylo naštěstí zdarma, takže jen ztráta nervů a času. Tak se budu těšit na Vaše další přednášky.

  • Jan Hlavatý napsal:

   Jojo, přednáška na ČKAIT o VTZ byla výživná. Samé blábolení a dojmy, samé „já já já … já jsem znalcem … já vím všechno nejlíp!“ …

   Taky jsem si dovolil ji okomentovat, načež jsem se se zlou potázal! Následoval totiž telefonát z ČKAIT: „Bububu, co si to dovolujete hodnotit úroveň přednášky, takhle by to nešlo, soudruhu! Ještě jednou, tak Vás na rok zabanujeme!

   Jinak děkuji za přízeň, snažím se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Další články

20. 5. 2024 Jan Hlavatý

Váš oblíbený nekonečný seriál na pokračování. Technické zprávy. Dlouhodobě mě fascinuje, na jaký hovadiny v nich člověk často narazí. Proč to tam projektanti píšou? „Aby tam aspoň něco bylo“? Aneb když už nevíme, co do technické zprávy psát, tak tam aspoň nakopírujeme hromadu nesouvisejícího balastu? Nesmrtelné Ctrl C/V? Nejspíš …   Z dokumentace pro stavební […]


Číst více10. 5. 2024 Jan Hlavatý

Celý slavný BIM se za elektro stále může jít bodnout. Posledního půl roku jsem si pro navrhování ochrany před bleskem velmi oblíbil jeden nástroj. Nástroj, ve kterém velmi jednoduše namodelujete řešený objekt, či snad do něj lze řešený objekt načíst i v IFC. A pak umožňuje velmi snadno vyřešit návrh ochrany před bleskem, protože zobrazuje ochranné prostory v závislosti na […]


Číst více12. 4. 2024 Jan Hlavatý

V roce 2020 jsem zde popisoval své dojmy ze zpracování prováděčky bytového domu v DDS-CAD verze 13; nejlepší bude začít tím původním příspěvkem. Následující text jsem nedávno obdržel od kolegy. Od kolegy, který zde už v roce 2019 popisoval své zkušenosti s projektováním elektro v Revitu. Nyní mi poslal své postřehy z projektování v DDS-CAD, tentokráte verze 19. Neboli máme možnost […]


Číst víceWebdesign © 2018 David Jindra